05.06.2021
← Blog

Jak połączyć telefon z telewizorem? Praktyczne porady

Obecnie tradycyjną telewizję zastępują filmy i programy dostępne online lub streaming. Mimo że można je oglądać na smartfonie lub laptopie, często brakuje nam możliwości i komfortu, jakie dawał duży wyświetlacz. Łatwym sposobem na osiągnięcie wygody wielkoformatowego monitora jest sparowanie urządzeń. Jak podłączyć telefon do telewizora?

 

Smartfon może zostać podłączony do telewizora za pomocą portów HDMI i USB lub dzięki skorzystaniu z Wi-Fi. Najnowsze zaawansowane technologicznie modele telewizorów produkowane są zazwyczaj z technologią Smart TV. To funkcja, która ułatwia przesyłanie danych między urządzeniami bez używania kabli HDMI lub USB.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez HDMI?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów jest podłączenie telefonu do telewizora za pomocą kabla HDMI. Taka przejściówka pozwala na szybkie skopiowanie obrazu na duży ekran i jest łatwo dostępna w większości sklepów z elektroniką. W przypadku integrowania laptopa z telewizorem na ogół wystarcza użycie wyłącznie kabla HDMI. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku parowania telefonu z telewizorem. Smartfony nie mają wbudowanego wejścia HDMI, dlatego czynność ta wymaga użycia dodatkowej przejściówki MHL, która z jednej strony ma końcówkę Micro-USB (odpowiednią do telefonu), a z drugiej HDMI (pasującą do odbiornika telewizyjnego). Przerzucając obraz z telefonu na telewizor, warto wziąć pod uwagę fakt, że to rozwiązanie, które znacznie zwiększa zużycie baterii w smartfonie. Podłączenie ładowarki będzie wymagało wypięcia przejściówki MHL, chyba że wybierzemy kabel z wbudowaną opcją wpięcia ładowarki lub mamy telefon z funkcją ładowania bezprzewodowego. Można wówczas jednocześnie ładować telefon i oglądać udostępniony na telewizorze obraz. 

 

Jak połączyć telefon z telewizorem przez Wi-Fi?

Jednym ze sposobów na to, jak podłączyć telefon do telewizora bez HDMI, jest wykorzystanie sieci bezprzewodowej. Połączenie smartfona i odbiornika telewizyjnego przez Wi-Fi pozwala na dzielenie ekranów między urządzeniami i wygodny odbiór treści z dowolnego miejsca w domu. Brak kabli oznacza także mniejszy bałagan i łatwiejsze sterowanie, nie musimy bowiem wstawać z miejsca, żeby połączyć telefon z telewizorem. Podłączenie telewizora do smartfona wymaga zainstalowania na telefonie właściwej aplikacji, takiej jak np. Smart View (Android) lub Screen Mirror+ (iOS). Następnym krokiem jest podłączenie obu urządzeń do jednej sieci, uruchomienie aplikacji na smartfonie i postępowanie według jej wskazówek. Alternatywną jest wykorzystanie Wi-Fi Direct, czyli technologii, która pozwala na podłączenie urządzenia do telewizora bez użycia routera. W tym celu należy włączyć w smartfonie opcję Wi-Fi Direct (dostępną w panelu Narzędzia) i wyszukać połączenie w telewizorze. Jeżeli telewizor nie może wyszukać sieci docelowej, warto sprawdzić, czy sprzęt obsługuje ten typ przesyłania danych mobilnych. 

Zobacz także: Czym jest tethering i jak z niego korzystać?

 

Jak podłączyć telefon do telewizora przez USB?

Korzystając z kabla USB z końcówką Micro-USB można zintegrować telefon z telewizorem. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób otworzymy zdjęcia, filmy i pliki muzyczne na dużym odbiorniku. Jak połączyć telefon z Androidem do telewizora? Pierwszym krokiem jest podłączenie kabla do obydwu urządzeń. Następnie należy zmienić ustawienie trybu USB w smartfonie na opcję przesyłania plików lub MTP (opcja dostępna w panelu Narzędzia). Kolejną czynnością jest naciśnięcie przycisku „Home” na pilocie i wybór trybu „Media”. Po włączeniu tej opcji powinny pojawić się foldery „Zdjęcia”, „Muzyka” i „Wideo”, wewnątrz których znajdują się pliki zapisane w pamięci smartfona. 

 

Jak połączyć telefon z telewizorem przez Bluetooth?

Zintegrowania telewizora z telefonem można także dokonać, korzystając z funkcji Bluetooth. Opcja ta jest dostępna przeważnie w nowoczesnych telewizorach i smartfonach. Warunkiem skopiowania obrazu na odbiornik telewizyjny jest sparowanie urządzeń przez Bluetooth. Rozwiązanie to pozwala również bezprzewodowo podłączyć klawiaturę do telewizora, aby w ten sposób zwiększyć jego funkcjonalność i komfort pracy użytkownika. 

 

Sterowanie telewizorem za pomocą smartfona

Parowanie urządzeń pozwala nie tylko na przerzucenie obrazu z telefonu na telewizor, lecz także ułatwia obsługę samego odbiornika. Instalując odpowiednie aplikacje (np. Video & TV SideView dla Androida lub iOS) i korzystając z sieci bezprzewodowych, można zdalnie obsługiwać telewizor. Dzięki tej możliwości łatwiej wyszukamy treści na serwisach streamingowych, a także włączymy lub wyłączymy odbiornik z dowolnego miejsca w domu.

Przeczytaj także: Tryb samolotowy w telefonie – co to jest, do czego służy i jak go wyłączyć?

Ładowanie