12.02.2024
← Blog

Co oznacza numer ICE? Dlaczego warto mieć go w swoim telefonie?

Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji, zapewne niemal od razu będziesz wiedzieć, do kogo zadzwonić po pomoc. Co jednak, jeśli ulegniesz wypadkowi, na skutek którego stracisz przytomność albo zdolność panowania nad ciałem? Kto wówczas poinformuje bliskich o twoim stanie? Od kogo ratownicy będą mogli pozyskać istotne dla ratowania życia informacje na temat twojego zdrowia? Pomocny jest numer ICE. Dowiedz się, dlaczego warto wpisać go do swojego telefonu.

Czym jest numer ICE?

ICE (ang. In Case of Emergency) to jeden lub kilka numerów, które ratownicy lub lekarze mogą wykorzystać, aby w razie wypadku skontaktować się z kimś ci bliskim. Najlepiej z osobą, która dysponuje informacjami na temat twojego zdrowia. Z kimś, kto powinien dowiedzieć się o twoim stanie jako pierwszy.

 

Wpisanie numeru ICE do telefonu jest praktyczniejsze niż noszenie przy sobie karty ICE. Do niedawna to właśnie ona dostarczała informacji, do kogo zadzwonić w sytuacji zagrożenia. To czerwona karta z białymi polami do wpisania takich danych jak:

  • imię i nazwisko osoby do kontaktu;
  • numer telefonu osoby do kontaktu;
  • imię i nazwisko posiadacza karty;
  • grupa krwi posiadacza karty.

 

Problem jednak w tym, że ratownik musi przeszukać portfel, plecak lub kieszenie, żeby taką kartę odszukać. Jeśli natomiast wpiszesz numer lub numery ICE do telefonu – ułatwisz ratownikom kontakt z osobą wskazaną do poinformowania w sytuacji zagrożenia. Uzyskane od niej dane mogą być istotne dla ratowania twojego życia.

Jak wybrać numer ICE?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każda osoba dorosła może sama zadecydować o tym, komu i jakie informacje na temat jej stanu swojego zdrowia mają być udzielane. To nie musi być rodzina! 

 

Podobnie jest z numerem ICE. Jako osobę, do której należy zadzwonić w sytuacji zagrożenia, możesz wskazać rodziców, dziadków, ale też przyjaciół czy sąsiadów. Nie ma w tej kwestii ograniczeń. Warto jednak, aby nie była to osoba przypadkowa, lecz ta, która dysponuje informacjami na temat twojego zdrowia.

 

Oczywiście nie musisz wskazywać nikogo. Nie ma takiego obowiązku. Warto jednak to zrobić. Nie chodzi tu o to, aby ktokolwiek odwiedził cię w szpitalu czy przywiózł niezbędne ubrania i akcesoria, gdy ulegniesz wypadkowi. Numer ICE służy do poinformowania kogoś o stanie twojego zdrowia w sytuacji zagrożenia oraz uzyskaniu istotnych dla leczenia informacji (np. stosowane leki, choroby, alergie, trwające terapie).

 

Zadbaj więc o to, aby poza wpisaniem do telefonu numeru ICE dysponować środkami, które umożliwią wykonanie połączenia. Numer ICE nie jest numerem alarmowym. Ratownik nie będzie mógł zadzwonić z twojego telefonu bezkosztowo. Wystarczy jednak, że skorzystasz z atrakcyjnej oferty na kartę i będziesz co miesiąc doładowywać konto telefonu niewielką kwotą, aby zyskać nielimitowane rozmowy (a przy okazji SMS-y i MMS-y).

Jak sprawdzić ICE?

Być może zastanawiasz się, jaki jest cel wpisywania numeru ICE do telefonu, skoro i tak blokada ekranu uniemożliwi ratownikom dostęp do niego. Jeśli ustawisz takie zabezpieczenie, to nikt, kto nie zna twojego hasła, kodu dostępu lub wzoru, nie będzie w stanie odblokować smartfona.

 

To jednak wcale nie wyklucza możliwości wskazania numeru ICE. Możesz to zrobić poprzez wpisanie go w ekran blokady. Inne opcje to dodanie go do danych alarmowych w ustawieniach aparatu z najnowszym oprogramowaniem albo skorzystanie z aplikacji ICE.

Jak wpisać numer ICE do telefonu?

Najprostszym sposobem na wpisanie numeru ICE do telefonu jest dodanie nowego kontaktu. Wówczas w polu z nazwą poprzedzasz imię i nazwisko skrótem „ICE”. Jeśli chcesz dodać więcej osób, do których można zadzwonić w sytuacji zagrożenia – oznacz je kolejno jako: ICE1, ICE2, ICE3 itd.

 

Choć to prosty sposób, ze względu na częste stosowanie blokady ekranu jest bardzo zawodny. Dlatego lepiej wypisać numer (lub numery) ICE na ekranie blokady (np. ustawić zdjęcia z zapisanymi kontaktami). Możesz też spersonalizować ekran blokady, poprzez dodanie w ustawieniach informacji o kontakcie w razie utraty telefonu. Na ekranie blokady wyświetli się wówczas podany numer telefonu – pamiętaj, żeby na jego początku dodać skrót ICE.

 

Istnieje jeszcze trzeci, najskuteczniejszy sposób dodawania numer ICE do telefonu, a mianowicie wprowadzenie go do ustawień systemu alarmowego/awaryjnego lub aplikacji. Aby pobrać odpowiednią aplikację, musisz mieć dostęp do internetu. Nie ryzykuj, że w trakcie jej wgrywania skończy ci się transfer danych – wykup najtańszy internet na kartę.

System Android

Możesz wprowadzić numer ICE oraz ważne dane na temat swojego zdrowia w zakładce „Użytkownicy”. Informacje te mogą być wyświetlane pomimo blokady ekranu.

 

Dostęp do nich ratownik zyska, wchodząc w połączenia alarmowe (na ekranie z polem do podania hasła czy wzoru). Wystarczy, że kliknie polecenie „Informacje medyczne”, a zostanie automatycznie przekierowany do zakładki z wszystkimi wcześniej wpisanymi danymi.

 

W przypadku starszych wersji systemu Android (poprzedzających 7.0) takiej opcji nie ma wbudowanej w ustawienia. Możesz jednak pobrać aplikację ICE ze sklepu Google Play. Dzięki niej dane medyczne oraz numery ICE będą dostępne z poziomu ekranu blokady.

System iOS

Możesz wprowadzić numer ICE i dane na temat swojego zdrowia do karty medycznej w aplikacji Zdrowie. Jest ona dostępna z poziomu blokady ekranu. To znaczy, że ratownicy poznają wprowadzone przez ciebie dane bez konieczności podawania hasła czy rysowania wzoru.

 

W przypadku starszych wersji systemu iOS (poprzedzających 10) – podobnie jak w przypadku systemu Android starszego niż 7.0 – takiej opcji nie ma wbudowanej w ustawienia. Masz jednak możliwość pobrania aplikacji ICE z App Store, która udostępnia dane medyczne i numery ICE z poziomu blokady telefonu.

 

Ładowanie