21.09.2023
← Blog

Jak ograniczyć negatywny wpływ niebieskiego światła z telefonu na zdrowie?

Ile godzin dziennie korzystasz ze smartfona? A czy wiesz, że (podobnie jak inne urządzenia elektroniczne z ekranem) emituje on światło niebieskie? Jego nadmiar może źle wpływać na zdrowie. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest niebieskie światło i jak się przed nim chronić.

Co to jest światło niebieskie?

Termin „niebieskie światło” określa część światła słonecznego, znaną także jako światło widzialne. Łatwo z tego wywnioskować, że występuje ono naturalnie – emituje je słońce. To jednak nie jest jedyne źródło światła niebieskiego. Odpowiada za nie także różnego typu sprzęt elektroniczny i cyfrowy, taki jak laptopy, smartfony, tablety, urządzenia GPS, wyświetlacze czy wszelakie monitory.

Niebieskie światło – szkodliwość dla zdrowia

Światło niebieskie występujące w naturze nie jest szkodliwe. Co więcej, potrzebujemy jego pewnej ilości – wpływa korzystnie na koncentrację, pozwala rozróżniać kolory i reguluje zegar biologiczny. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy jest go za dużo. To właśnie długotrwałe i nadmierne wystawienie na działanie niebieskiego światła jest szkodliwe. Jesteśmy na nie narażeni każdego dnia, wpatrując się w ekrany smartfonów i komputerów – nie tylko w pracy, lecz także w czasie wolnym. Może mieć to wiele negatywnych skutków, takich jak m.in. zmęczenie, problemy ze wzrokiem (suche lub łzawiące oczy, pieczenie, ogólny dyskomfort, niewyraźne widzenie), a nawet bóle głowy. Istnieje też zależność między niebieskim światłem a snem – nadmiar powoduje zaburzenia rytmu dobowego, trudności z zasypianiem itp. Szkodliwe światło niebieskie ma bowiem bezpośredni wpływ na produkowanie melatoniny (hormonu snu). Wystawienie na jego nadmierne działanie może też pogorszyć samopoczucie.

Światło niebieskie w telefonie – jak się przed nim chronić?

Nie uciekniemy przed obecnością cyfrowych urządzeń. Możemy jednak używać ich z głową. Jeśli chcesz ograniczyć szkodliwe oddziaływanie światła niebieskiego na wzrok, zwróć uwagę na kilka kwestii. Oto kilka rzeczy, które można zrobić.

Kontroluj, jak długo korzystasz ze smartfona

To z jednej strony najłatwiejsza, a z drugiej – najtrudniejsza metoda. W miarę możliwości postaraj się ograniczyć czas spędzany przed ekranem smartfona – oczy na pewno będą ci za to wdzięczne. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Spróbuj jednak odłożyć telefon przynajmniej na 2 godziny przed pójściem spać. Ponadto podczas korzystania ze smartfona regularnie rób przerwy i odkładaj urządzenie. W ten sposób twój wzrok przynajmniej przez chwilę będzie mógł odpocząć.

Włącz filtr światła niebieskiego w telefonie

Współczesne smartfony mają wiele przydatnych funkcji. To już nie tylko tryb samolotowy czy Bluetooth, lecz także szereg zaawansowanych rozwiązań na różne okazje. W licznych modelach można włączyć filtr światła niebieskiego. Ogranicza on jego emisję i sprawia, że korzystanie ze smartfona nie męczy aż tak wzroku.

 

Jak włączyć filtr światła niebieskiego w telefonie? Wszystko zależy od konkretnego urządzenia. W przypadku sprzętu z systemem Android funkcja ta może być nazwana – w zależności od modelu smartfona – nie tylko filtrem światła niebieskiego. Inne spotykane nazwy to Night Mode (tryb nocny), Reading Mode (tryb czytania), a także Night Light albo tryb ochrony wzroku. W Iphone’ach z kolei, czyli urządzeniach z systemem iOS, ograniczenie działania niebieskiego światła można uzyskać dzięki opcji Night Shift.

 

Bez względu na model i system operacyjny smartfona filtr możesz włączyć poprzez wejście w Ustawienia lub menu główne. Następnie należy otworzyć sekcję „Wyświetlacz” albo „Ekran”, a następnie wybrać poszukiwaną opcję. Filtr światła niebieskiego można ustawić od razu albo ustalić godzinę, o której sam codziennie będzie się włączał.

Używaj okularów blokujących światło niebieskie

Jeżeli twój telefon nie ma filtra, możesz skorzystać z innej opcji. Kup specjalne okulary „zerówki”, które blokują światło niebieskie, znane również jako „okulary do komputera” (można z powodzeniem stosować je podczas korzystania ze smartfona). W sklepach istnieje wiele rodzajów – łatwo dostosujesz kształt i wygląd „zerówek” do własnych preferencji. Nie przeszkadzają one w korzystaniu z telefonu (bez problemu zadziała chociażby funkcja Face ID). Musisz się po prostu przyzwyczaić do takich okularów oraz pamiętać o ich zakładaniu.

 

Ładowanie