19.09.2022
← Blog

Co to jest Face ID? Działanie i zastosowanie

Firmy produkujące smartfony cały czas prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowszych funkcji w swoich urządzeniach. Ich celem jest zwiększenie komfortu użytkowników podczas korzystania ze sprzętu mobilnego. Wyjątkowo ciekawe rozwiązanie, obecne na rynku już od kilku lat, to Face ID. Funkcja ta ułatwia odblokowywanie telefonu. Jak działa Face ID i czy naprawdę jest przydatne?

Funkcja blokowania ekranu smartfona jest bardzo ważna. Należy przy tym pamiętać, że istnieją różne sposoby jego odblokowywania w zależności od marki i modelu telefonu. Najbardziej popularne rozwiązania to wpisanie ustalonego wcześniej kodu PIN lub wprowadzenie uprzednio zdefiniowanego wzoru. Popularność zyskuje także czytnik linii papilarnych. Najnowocześniejszą opcję stanowi jednak rozpoznawanie twarzy, czyli tzw. Face ID. Funkcję tę wprowadziła firma Apple. Na czym polega jej działanie?

Face ID – co to takiego?

Face ID to rozwiązanie wdrożone przez firmę Apple już w 2017 roku, które stanowi nowoczesną technologię biometrycznej autoryzacji użytkowników. Mówiąc prościej, jest to po prostu funkcja rozpoznawania twarzy. Stosuje się ją przede wszystkim do odblokowywania ekranu telefonu. Pozwala ona jednak także między innymi na zalogowanie się do różnych usług lub zapłacenie przy pomocy dedykowanego systemu płatności mobilnych (Apple Pay). Zasady korzystania z Face ID są proste. Wystarczy ustawić urządzenie mobilne obsługujące taką funkcję w odpowiedniej odległości od swojej twarzy – zalecane jest 25–50 cm. W ten sposób sprzęt „rozpozna” użytkownika dzięki danym biometrycznym. Wszystko szybko, łatwo i wygodnie.

Funkcja Face ID jest dostępna wyłącznie w urządzeniach firmy Apple, przede wszystkim w smartfonach, czyli w popularnych iPhone’ach. Można z niej skorzystać w takich modelach, jak: X, XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, 12, mini, Pro, 12 Pro Max, 13, 13 mini, 13 Pro i 13 Pro Max. Oprócz tego Face ID obsługują tablety od Apple, czyli iPady. Są to modele Pro trzeciej, czwartej i piątej generacji.

Przeczytaj także: NFC w telefonie: Co to jest? Jak płacić swoim telefonem w sklepie?

Jak działa Face ID?

Funkcja rozpoznawania twarzy przez smartfony znana jest już od pewnego czasu, jednak dla wielu osób technologia ta wciąż pozostaje dość tajemnicza. Jak działa Face ID? Rozwiązanie to opiera się o system złożony z dwóch modułów sensorowych. Jeden z nich odpowiada za emitowanie światła podczerwonego o charakterze punktowym. W praktyce jest to ponad 30 tys. niewidocznych dla oka punkcików, które są wyświetlane na twarzy użytkownika. Z kolei drugi moduł Face ID ma za zadanie odpowiednio odczytać punktowe światło, biorąc pod uwagę kształt i różne elementy twarzy, by w ten sposób potwierdzić tożsamość właściciela telefonu.

Technologia Face ID charakteryzuje się przy tym dużą dokładnością. Jako że korzysta ze sztucznej inteligencji, cały czas dostosowuje się do użytkownika i umożliwia rozpoznanie jego twarzy, nawet gdy ten przejdzie metamorfozę. Face ID powinno zadziałać między innymi w przypadku mocnego makijażu, założenia okularów, zmiany koloru włosów czy zapuszczenia zarostu. Oczywiście są sytuacje, w których ta technologia zawodzi. Problem z Face ID może pojawić się np. w przypadku założenia maseczki na twarz. Dotyczy to jednak starszych modeli smartfonów. iPhone 12 (lub nowszy) z systemem iOS 15.4 poradzi sobie i z takim utrudnieniem.

Sprawdź także: Jak chronić prywatność i zabezpieczyć smartfon przed hakerami?

Czy funkcja Face ID jest dobrym rozwiązaniem?

Face ID w iPhone’ach to dziś standard. Stanowi nie tylko modne rozwiązanie, lecz także przydatną i przede wszystkim bezpieczną funkcję, która za jakiś czas może stać się preferowaną formą weryfikowania tożsamości. Dzięki niej nikt niepożądany nie dostanie się do informacji przechowywanych na smartfonie. Skan twarzy wykonywany przez Face ID jest bowiem bardzo dokładny i ma format 3D, co minimalizuje możliwość oszustwa. Smartfon nie odblokuje się np. poprzez zbliżenie do niego zdjęcia użytkownika. Technologia ta wciąż jest też rozwijana, przez co rośnie jej dokładność i funkcjonalność.

Firma Apple zapewnia także, że dane biometryczne, z których korzysta Face ID, są odpowiednio chronione. Podlegają szyfrowaniu i zapisują się wyłącznie w pamięci smartfona – nie tworzy się ich kopii. Użytkowników nie powinno także zniechęcać użycie światła podczerwonego – to rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi.

Niezaprzeczalną zaletą funkcji Face ID jest oczywiście jej wygoda i komfort użytkowania. W praktyce wystarczy spojrzeć na swój smartfon, by móc go odblokować. Nie wymaga to chociażby zapamiętania kodu PIN. Dodatkowo takie rozwiązanie może być wyjątkowo przydatne, np. w trakcie jesieni lub zimy, gdy mamy założone rękawiczki. Nie trzeba ich już zdejmować, by móc zacząć korzystać ze smartfona. Może to być także ułatwieniem wtedy, gdy mamy pobrudzone ręce i nie chcemy nimi dotykać ekranu.

Dowiedz się również: Wyszukiwanie obrazem na urządzeniach w systemach Android i Iphone.

 

Ładowanie