18.07.2022
← Blog

Jak chronić prywatność i zabezpieczyć smartfon przed hakerami?

Współcześnie smartfon to prywatne centrum dowodzenia. Posługując się nim, płacisz za zakupy, zlecasz przelewy, przeglądasz internet oraz media społecznościowe i kontaktujesz się z rodziną, pracodawcą, klientami i przyjaciółmi. Każda z tych czynności sprawia, że w pamięci telefonu gromadzą się ważne dane, takie jak np. hasła do kont bankowych – a to łakomy kąsek dla złodziei. Jak zabezpieczyć telefon przed hakerami? Podpowiadamy!

Ochrona telefonu przed hakerami – blokada ekranu

Blokada ekranu to jedno z głównych zabezpieczeń telefonu. Mimo że dla wielu osób jest niewygodna, nie warto z niej rezygnować. Lepiej też nie ustawiać prostego hasła złożonego z cyfr, np. 1111 lub 1234. Taki smartfon nie jest zabezpieczony i jeśli wpadnie w niepowołane ręce, złodziej bez trudu złamie blokadę. Zrezygnuj też z blokowania ekranu za pomocą wzoru lub odcisku palca. Cyfrowi przestępcy potrafią łatwo poradzić sobie z takimi zabezpieczeniami.

Ustawiając hasło blokady, pamiętaj, że im bardziej jest ono skomplikowane, tym większa jego skuteczność. Unikaj krótkich, oczywistych haseł i kombinacji cyfr. Posługuj się dużymi i małymi literami, znakami specjalnymi i cyframi, a jeśli ustawiasz PIN, wymyśl możliwie najdłuższy ciąg cyfr i niech to nie będzie np. twoja data urodzenia.

 

Przeczytaj także: Zgubiłeś smartfona lub został on skradziony? Oto co powinieneś zrobić!

Zaufane aplikacje i aktualizacja oprogramowania – skuteczne zabezpieczenie telefonu przed hakerami

Kolejnym sposobem na ochronę telefonu przed hakerami jest instalowanie aplikacji pochodzących tylko ze znanego i zaufanego źródła. Pobierając program niewiadomego pochodzenia, podajesz cyfrowym złodziejom na tacy dostęp do swojego smartfona. Mając to na uwadze, wybieraj aplikacje dostępne w oficjalnych sklepach przeznaczonych dla twojego urządzenia, które są skanowane pod względem bezpieczeństwa. Podczas instalacji programu w pamięci telefonu zezwól też na wewnętrzne skanowanie przez program antywirusowy, jeśli otrzymasz informację o możliwym zagrożeniu, usuń plik. 

Instalując aplikacje, sprawdzaj, jakiego dostępu do uprawnień żąda dany program i zweryfikuj, czy rzeczywiście to konieczne. Przykładowo, jeśli aplikacja notesu wymaga zezwolenia na dostęp do wykonywania połączeń telefonicznych, wysyłania wiadomości tekstowych i jeszcze szeregu innych pozwoleń, oznacza to, że program nie jest bezpieczny, a jego główny cel to skopiowanie danych z telefonu.

Twój smartfon regularnie wysyła ci komunikaty o potrzebie aktualizacji programów i aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ producenci ciągle starają się poprawiać zabezpieczenia i usuwać niedoskonałości. Regularne aktualizowanie wpływa więc na zwiększenie bezpieczeństwa telefonu.

Program antywirusowy – bezpieczeństwo w sieci

Program antywirusowy w telefonie jest równie potrzebny jak ten na komputerze. To system, który nie tylko potrafi poradzić sobie z cyfrowymi wirusami i pułapkami w sieci, lecz także dba o bezpieczeństwo twojego smartfona i danych.

Jego zadaniem jest skanowanie aplikacji pod kątem złośliwego oprogramowania i stałe aktualizowanie bazy danych. Antywirus zablokuje niepożądane udostępnianie danych i poinformuje cię, gdy spróbujesz wejść na niebezpieczną stronę internetową. Mobilne antywirusy mają wbudowane moduły antykradzieżowe, które pozwalają na zlokalizowanie, zablokowanie i wyczyszczenie pamięci w skradzionym telefonie.

Konfiguracja zdalnego systemu – sposób na obsługę telefonu na odległość

Kolejnym sposobem na to, jak zabezpieczyć telefon przed hakerami, jest konfigurowanie zdalnego dostępu do smartfona. Dzięki tej opcji, jeśli twoje urządzenie zostanie skradzione, będziesz mógł obsługiwać go na odległość i np. usunąć dane z bazy. Aby tego dokonać, wejdź w ustawienia i odszukaj opcję „Znajdź telefon” (w urządzeniach marki Apple – „Znajdź mój iPhone”). W przypadku utraty telefonu wystarczy zalogować się na konto Google lub iCloud i wykasować dane z telefonu czy odszukać jego lokalizację.

W oficjalnych sklepach internetowych znajdziesz też szereg aplikacji, które zostały stworzone do wyszukiwania lokalizacji telefonów w przypadku kradzieży lub zagubienia. 

Rozważne korzystanie z sieci publicznych

Łączność bezprzewodowa daje ogromną wygodę. Przebywając we własnym domu, gdzie sieć Wi-Fi jest odpowiednio zabezpieczona, nie musisz obawiać się o dane ze swojego telefonu, jednak korzystanie z ogólnodostępnej sieci publicznej (np. w hotelu) może wiązać się z pewnym ryzykiem ataku hakerskiego.

Łącząc się z otwartą siecią, unikaj wchodzenia na strony i aplikacje swojego banku, ponieważ wtedy twój telefon będzie jak otwarty portfel dostępny dla potencjalnych złodziei. 


Czytaj także: Jak działa i na czym polega technologia Wi-Fi-direct?

Ładowanie