26.03.2020
← Blog

Najlepszy darmowy antywirus na telefon: Android i iPhone

Dobry antywirus na telefon zabezpieczy go przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami, a ponadto uchroni nas przed utratą danych w przypadku kradzieży. Jaki antywirus na telefon będzie najlepszy?


Najlepszy antywirus na telefon chroni nie tylko przed wirusami, ale też złośliwym oprogramowaniem czy szkodliwymi aplikacjami. Czy warto mieć program antywirusowy? Jakie są najskuteczniejsze rozwiązania dla systemu Android i iOS?

Antywirus na telefon – niezbędny w każdym urządzeniu

Nowoczesne telefony i inne urządzenia mobilne są narażone na wirusy i szkodliwe oprogramowanie. Zapobieganie szkodliwym infekcjom jest niezwykle istotne zwłaszcza w obliczu takich zagrożeń jak fałszywe maile, wiadomości czy też aplikacje. Zainstalowanie antywirusa na telefon uchroni go przed szpiegującym i złośliwym oprogramowaniem, a także niebezpiecznymi aplikacjami, które mogą sporo namieszać. Zarówno dla użytkowników systemu Android, jak i iOS dostępne są różne rozwiązania, które zapewniają skuteczną ochronę oraz dają możliwość blokowania i odnalezienia telefonu w przypadku kradzieży. Dzięki tego typu programom prywatność każdego użytkownika jest zabezpieczona w najlepszym stopniu. Dużą zaletą większości antywirusów na telefon jest fakt, że są one darmowe. Wśród topowych aplikacji do ochrony telefonu należy wymienić Avast Mobile Security & Antivirus, Avira Antivirus Security 2019 czy Security Master. Istnieją również programy dostępne w bezpłatnej wersji testowej z nieco ograniczoną funkcjonalnością. Wyżej wymienione aplikacje są przeznaczone dla telefonów z systemem Android ‒ w przypadku iPhone’ów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. System operacyjny iOS został bowiem zaprojektowany w taki sposób, że wszelka dodatkowa ochrona jest według twórców zbędna. Czy w takim razie użytkownicy produktów Apple powinni czuć się bezpiecznie? Pomimo że ryzyko pojawienia się wirusów jest niewielkie, to telefony iPhone mogą być narażone na inne problemy. Dobry antywirus na telefon komórkowy zabezpieczy telefon przed kradzieżą danych osobowych i haseł, a nawet ingerencją w nasze konta społecznościowe.

Zobacz także: Zalany telefon – co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?

Dobry darmowy antywirus na telefon

Jednym z najpopularniejszych antywirusów na telefon jest Avast Mobile Security & Antivirus, który chroni przed szkodliwymi wirusami, szpiegowaniem, złośliwym oprogramowaniem, a także phishingiem. Avast Mobile Security zawiera szereg cennych funkcji, dzięki którym użytkownik Androida może czuć się bezpiecznie. Jedną z nich jest blokada aplikacji, która pozwala zabezpieczać najważniejsze aplikacje za pomocą kodu PIN, wzoru lub odcisku palca. Z kolei do ochrony danych osobowych stworzono funkcję Anti-Theft, która pomaga odnaleźć telefon w przypadku zgubienia lub kradzieży. Twórcy aplikacji nie zapomnieli również o bezpieczeństwie Wi-Fi, która chroni użytkownika przed niebezpieczną siecią, powiadamia o zagrożeniach i opisuje szczegółowo zagrożenie. Bardzo dużą popularnością cieszy się program Bitdefender Antivirus Free Edition. Ten darmowy antywirus na telefon chroni przed złośliwym oprogramowaniem, jednak warunkiem do jego korzystania jest połączenie z Internetem. Kolejny antywirus na telefon to AVL, który blokuje uciążliwe numery, a także phishing. Świetnie radzi sobie też McAfee, który nie tylko chroni urządzenie przed wirusami, ale też śledzi zgubiony lub skradziony telefon. Dobry darmowy antywirus na telefon Android to również Sophos Mobile Security, który odpowiada m.in. za blokadę stron z niewłaściwą zawartością. Warto też wymienić Norton Security & Antivirus, który wykrywa wirusy wewnątrz aplikacji. Mobile Security & Antivirus to bardzo dobra aplikacja dla rodziców, którzy chcą założyć blokadę rodzicielską. Z kolei V3 Mobile Security ma ukrytą galerię, która pełni funkcję magazynu istotnych dla nas zdjęć.

Jak ochronić telefon przed wirusami i innymi zagrożeniami?

Równie istotną metodą ochrony telefonu przed zagrożeniem jest przestrzeganie kilku podstawowych i bardzo ważnych zasad. Nie należy m.in. korzystać z otwartych sieci Wi-Fi, ponieważ może dojść do kradzieży naszych danych. W miejscach publicznych należy więc używać własnego pakietu lub korzystać z zaufanej sieci Wi-Fi. Drugim krokiem do ochrony telefonu przed wirusem, szkodliwym oprogramowaniem czy kradzieżą danych jest unikanie pobierania niesprawdzonych aplikacji. Warto wcześniej dobrze przyjrzeć się aplikacji i poznać opinie na jej temat. Po trzecie, nie należy włączać podejrzanych stron, linków czy załączników. Bardzo często w wyniku phishingu tracimy poufne informacje, takie jak dane logowania czy karty kredytowej. Dzięki podjęciu działań ochronnych jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wykradania plików, przechwytywania wiadomości i wielu innych niekorzystnych sytuacji.

Zobacz także: Jak odzyskać skasowane SMS-y – Android, iPhone i Windows​

Ładowanie