02.05.2019
← Blog

Zgubiłeś smartfona lub został on skradziony? Oto co powinieneś zrobić!

Smartfony pomimo niewielkich rozmiarów to niezwykle cenne przedmioty. Dlatego nie trudno je zgubić, a jeszcze łatwiej zapodziać. Są także łakomym kąskiem dla wszelkiej maści złodziei. Jak namierzyć zgubiony telefon? Jak zablokować kartę SIM?

Jeśli padłeś ofiarą kradzieży lub zwyczajnie zapodziałeś sprzęt – nie rozpaczaj, tylko czym prędzej zablokuj telefon! Być może istnieje również szansa, że uda ci się go odzyskać! Oto najważniejsze patenty na znalezienie smartfona.

Zgubiony lub skradziony telefon – co robić?

„Zgubiłem telefon”, „Ktoś najprawdopodobniej ukradł mi smartfona!” – to najczęstsze myśli, jakie przychodzą do głowy posiadaczom zagubionych urządzeń. Dlatego, zamiast panikować i zastanawiać się gdzie jest telefon, należy jak najszybciej skorzystać z dostępnych rozwiązań. W jaki sposób? W pierwszej kolejności szukanie telefonu warto rozpocząć od kontaktu z operatorem sieci. Blokada telefonu w przypadku kradzieży uniemożliwi złodziejowi korzystanie z twojego rachunku. Dobrym patentem jest skorzystanie z pomocy CMOK, czyli Centrum Miłej Obsługi Klienta, dzwoniąc pod numer: *222 lub 799 555 222 z numerów innych operatorów bądź wypełniając formularz internetowy. W rozmowie poproś również o zablokowanie starej karty i wydanie duplikatu SIM, byś nadal mógł używać tego samego numeru.

Co więcej, istnieje tzw. zdalne blokowanie telefonu, które pozwala na internetowe włączenie blokady kradzieżowej. W tym celu konieczne jest posiadanie indywidualnego konta klienta.

Zobacz także: Konfiguracja telefonu – co powinieneś wiedzieć?

Namierzanie zgubionego telefonu – zgłoś zdarzenie policji

Kradzież telefonu to niestety chleb powszedni. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy policja namierzy zgubiony telefon, odpowiedź brzmi: tak! Jednak, aby było to możliwe, musisz znać swój unikatowy identyfikator, czyli tzw. IMEI. Odnajdziesz go na umowie podpisanej z usługodawcą lub z tyłu na obudowie urządzenia. Dzięki jego znajomości policja zlokalizuje zgubiony telefon i to niezależnie od tego, jaką będzie miał kartę w środku. Dokona przy tym blokady IMEI, która spowoduje, że smartfon stanie się bezużyteczny w rękach złodzieja. Nie będzie on mógł korzystać ani z Internetu, ani wykonywać żadnych połączeń telefonicznych. Czy można namierzyć zgubiony telefon bez karty SIM? Tak, dzięki założonej blokadzie system wykryje wszelkie próby logowania się urządzenia do sieci, co tylko ułatwi policji znalezienie telefonu.


Jak znaleźć zgubiony telefon? Baza telefonów skradzionych

Baza skradzionych telefonów i tabletów to darmowy rejestr, który stanowi „czarną listę” IMEI, ułatwiając tym samym odnalezienie sprzętu. Dzięki niej każdy posiadacz ma możliwość zgłoszenia zgubionego lub skradzionego sprzętu, ale może także sprawdzić, czy nowy nabytek pochodzi z legalnego źródła.

Dlatego skutecznym sposobem na to, jak zlokalizować zgubiony telefon, jest dodanie go do listy skradzionych urządzeń. Tym samym zwiększają się szanse na odzyskanie zguby podczas kontroli policji w komisach i lombardach lub w trakcie legitymowania przypadkowych osób na ulicy.

 

Co zrobić, jak się zgubi telefon? Po prostu zadzwoń na swój numer

To kluczowa czynność, jaką powinieneś zrobić, gdy nie jesteś pewny, co stało się ze smartfonem. Po prostu zadzwoń na swój numer i sprawdź sygnał. Jeśli włącza się automatyczna sekretarka lub abonament jest niedostępny, oznacza to zazwyczaj, że urządzenie zostało skradzione lub leży gdzieś rozładowane.

Z pomocą mogą przyjść również wszelkiego rodzaju aplikacje, które pozwolą zlokalizować zgubę. Jednak, by w pełni mogły spełnić swoją funkcję, każda z nich wymaga włączonego GPS-a oraz transferu danych.

Zobacz także: Najlepsze telefony Samsung w Virgin Mobile na 2019 rok

Jak odzyskać zgubiony telefon? To już nie problem

A na koniec małe ostrzeżenie – w sieci jest wiele serwisów, które na hasło: „znajdź zgubiony telefon Android” wystukują możliwe rozwiązania i koniec końców odnajdują sprzęt. Niestety nie mamy dobrej wiadomości. Tego typu usługi w swojej istocie nie działają i śmiało można je uznać za zwykłe oszustwo. Dlatego niezależnie od tego, co stało się z twoim telefonem, warto działać szybko, ale z dozą rozsądku. Zwiększysz tym szanse na odnalezienie swojego elektronicznego „przyjaciela”.

Zobacz także: Jak technologia zmieni sposób spędzania wolnego czasu?

Ładowanie