18.07.2022
← Blog

Numer IMEI – jak go sprawdzić i co to takiego?

Numer IMEI to unikatowy kod, który ma każdy telefon komórkowy. To ważny identyfikator, który pozwala np. na zablokowanie skradzionego urządzenia. Podpowiadamy, jak sprawdzić IMEI i z czego się składa.

Numer IMEI – do czego służy?

IMEI to skrót od International Mobile Equipment Identity i oznacza numer identyfikujący każde urządzenie. To międzynarodowy unikatowy identyfikator, który składa się z 15 cyfr i rozpoznaje każdy telefon komórkowy. Cyfry w kodzie IMEI nie są przypadkowe:

 

  • pierwszych osiem sygnalizuje homologację (dwie pierwsze określają kraj, w którym urządzenie ją przeszło),
  • kolejne są jednostkowym numerem seryjnym telefonu,
  • ostatnia cyfra jest numerem kontrolnym. 

 

Numerem IMEI posługują się operatorzy sieci komórkowych. Sprawdzają go np. w celu zablokowania telefonu lub przed sprzedażą urządzenia na raty. Za pomocą unikalnego identyfikatora operator może skontrolować np. czy klient nie ma w historii swoich zakupów telefonu, którego IMEI zostało zablokowane, ponieważ urządzenie nie zostało spłacone. 

 

Znajomość numeru IMEI jest kluczowa w chwili kupowania aparatu z drugiej ręki. Weryfikując unikalność kodu, dowiesz się, czy telefon jest legalny i nie został nabyty przez aktualnego właściciela drogą kradzieży. Sposobem na sprawdzenie legalności telefonu jest też skorzystanie z internetowych baz skradzionych urządzeń mobilnych. 

 

Przeczytaj także: Zgubiłeś smartfona lub został on skradziony? Oto co powinieneś zrobić!

Jak sprawdzić numer IMEI?

Każdy telefon ma niepowtarzalny numer IMEI, który można znaleźć w różnych miejscach. Jedną z głównych lokalizacji jest tylna strona opakowania. Kod zwykle wdrukowany jest również w obudowie urządzenia – pod baterią (w komórkach z wyjmowanym akumulatorem) lub na tylnej obudowie (w smartfonach z niewymienną baterią). Łatwym sposobem na to, jak znaleźć IMEI w telefonie, jest także sprawdzenie zakładki „Ustawienia”. 

Sprawdzenie IMEI na iPhonie

W urządzeniach, które działają na systemie iOS, wystarczy wejść w „Ustawienia” i znaleźć opcję „Ogólne”, a następnie kliknąć „To urządzenie”. Tam, na liście informacji dotyczących operatora, modelu urządzenia, numery seryjnego, adresu Wi-Fi i innych szczegółowych danych, można znaleźć numer IMEI iPhona. Przytrzymując kod dłużej, automatycznie zapiszesz go do schowka. 

Jak sprawdzić numer IMEI na telefonie z Androidem?

IMEI w telefonie z Androidem znajdziesz w ustawieniach i zakładce „Informacje o telefonie”. Powszechnie wykorzystywana jest też ścieżka uniwersalna dla telefonów działających na dowolnym oprogramowaniu. Polega ona na wpisaniu sekwencji klawiszy *#06# na ekranie wybierania numeru i zatwierdzeniu ich przyciskiem wybierania połączenia. Numer IMEI samoistnie pojawi się na ekranie wyświetlacza.

 

Przeczytaj również: Szpieg w kieszeni, czyli jak zlokalizować telefon za darmo?

Podwójny IMEI w telefonach dual-sim

Nowoczesne smartfony często wyposażone są w technologię dual-sim. To tryb, który umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM w ramach jednego urządzenia. Takie sprzęty mają dwa odrębne kody IMEI i w przypadku kradzieży należy zablokować oba numery. Blokując jeden, umożliwisz złodziejowi swobodne korzystanie z niezablokowanego slota. 

Jak zablokować IMEI?

Wykorzystując kod IMEI, możesz zablokować swój telefon po kradzieży. Podjęcie takich kroków sprawi, że złodziej nie będzie mógł sprzedać urządzenia w kraju i poza jego granicami. Aby tego dokonać, najpierw zgłoś kradzież na policji. Następnie udaj się do operatora swojej sieci i po okazaniu dokumentu tożsamości, złóż formularz zgłoszenia zablokowania urządzenia. 

 

W celu weryfikacji i udokumentowania prawa własności do urządzenia możesz zostać poproszony o okazanie dokumentu zawierającego kod IMEI utraconego telefonu (np. umowy). Niezbędnym załącznikiem jest też zaświadczenie otrzymane na policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży urządzenia.

Jak zdjąć blokadę IMEI?

Po założeniu blokady IMEI nie można korzystać z aparatu nie tylko w danej sieci, lecz także u żadnego dostawcy. Jednym sposobem na odwrócenie procesu i ponowne przywrócenie funkcjonalności urządzenia jest zgłoszenie odzyskania telefonu na policję i wnioskowanie o zdjęcie blokady bezpośrednio u operatora, ponownie okazując dokumenty: 

 

  • dowód tożsamości, 
  • policyjne potwierdzenie zgłoszenia odzyskania urządzenia,
  • formularz usunięcia blokady z urządzenia,
  • dokument zawierający kod IMEI utraconego telefonu (np. umowę).


Sprawdź także: Jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć lub ma uszkodzony ekran?

Ładowanie