01.04.2019
← Blog

Szpieg w kieszeni, czyli jak zlokalizować telefon za darmo?

Znasz to uczucie, gdy sięgasz do kieszeni spodni lub torebki, w której brakuje twojego nieodłącznego przyjaciela ‒ smartfona? Atak paniki, rozkojarzenie i zdenerwowanie ‒ większość z nas doskonale zna te uczucia. Co wtedy robić? Jak namierzyć telefon? W systemach: Android, iOS oraz Windows Phone odnajdziesz rozwiązania, które błyskawicznie pozwolą ci zlokalizować smartfon lub tablet.


Zdarza się także, że nie mamy pełnego zaufania wobec drugiej osoby, dlatego śledzenie telefonu dziecka lub namierzanie wyłączonego telefonu partnera czy partnerki może okazać się bardzo pomocne. Umiejętność lokalizowania smartfona przyda się także w przypadku zguby lub kradzieży. Co najważniejsze, nie musisz do tego mieć umiejętności detektywistycznych ani specjalistycznej aparatury. Wystarczy kilka prostych działań!


Menedżer urządzeń Android ‒ namierzanie telefonu za darmo

Dlatego szczególnie pomocnym mechanizmem, dzięki któremu możliwa jest darmowa lokalizacja telefonu komórkowego pracującego w systemie Android, jest aplikacja o nazwie „Menedżer urządzeń”. Zsynchronizowana z osobistym kontem Google wiąże się jednocześnie z tożsamością właściciela, pozwalając na zdalną lokalizację sprzętu oraz inne ewentualne działania.

Jak sprawdzić lokalizację telefonu? W menu usługi zaznacz zakładkę „Ustawienia Google”, a następnie pozycję „Bezpieczeństwo”. Chcąc zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej zguby smartfona, pamiętaj o włączeniu zdalnej blokady, a także o zdalnym wymazaniu pamięci danych i użytkownika. By tego dokonać, upewnij się, że opcje: „Zlokalizuj zdalnie urządzenia” i „Zezwalaj na zdalną blokadę i wymazanie” są włączone. Sama lokalizacja telefonu komórkowego jest zazwyczaj aktywna. Konieczne jest tylko ręczne włączenie zdalnej blokady.

Zobacz także: Konfiguracja telefonu – co powinieneś wiedzieć?


Lokalizacja telefonu komórkowego przez Internet

Złośliwi stwierdzą, że FBI, CIA czy NSA to już nie jedyne agencje rządowe, które na każdym kroku szpiegują smartfony użytkowników. Na początku roku głośno było o aferze Huawei ‒ największego producenta sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. W tej sprawie ABW zatrzymało dwóch podejrzanych: Polaka i Chińczyka, oskarżając ich o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. I tutaj docieramy do sedna. W każdym urządzeniu znajdują się luki w systemach bezpieczeństwa, z których wcale nie muszą korzystać służby, lecz przestępcy!

Dlatego kolejnym sposobem na to, jak zlokalizować telefon, jest zalogowanie się na własne konto Google, które powiązane jest ze smartfonem. Po prawej stronie widoczny będzie przycisk „Menu”, z którego trzeba wybrać zakładkę „Menedżer urządzeń”. Zostanie wówczas wyświetlona mapa na wzór grafiki z Google Maps, która rozpocznie próby odnalezienia naszego telefonu. Istotne przy tym jest to, by urządzenie miało włączoną funkcję GPS-a.


Czy można namierzyć telefon po numerze?

Strony internetowe oferujące namierzanie telefonu po numerze to nic innego jak nieuczciwe zabiegi wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy użytkownika! Dlaczego? Otóż numer telefonu nie jest przypisany do żadnego sprzętu. Jest to jedynie identyfikator karty SIM, którą można z łatwością przełożyć do innego telefonu. W związku z tym śledzenie po numerze telefonu, nawet z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania, jest niemożliwe!


A co na to lokalizator GPS telefonu?

GPS to system nawigacji, który zezwala na ustalenie współrzędnych geograficznych urządzenia z dokładnością do kilku metrów. W tym przypadku konieczna jest jednak zainstalowana i włączona aplikacja do namierzania telefonu. Jej zadaniem jest zbieranie informacji o położeniu i przekazywanie ich na serwer. Obecnie zdecydowana większość smartfonów posiada już wbudowany moduł GPS. Pamiętaj jednak o tym, że żaden lokalizator telefonu nie zadziała, gdy zostanie on wyłączony!

Sam widzisz, że namierzanie smartfona jest możliwe. Wystarczy tylko odrobina obeznania w temacie i znajomości swojego sprzętu, a z łatwością będziesz mógł zlokalizować jego położenie!

Zobacz także: Jak zabezpieczyć telefon na wakacyjny wyjazd?

Ładowanie