05.04.2023
← Blog

Uprawnienia aplikacji na telefonie – czym są i dlaczego są ważne dla twojej prywatności?

Dziś wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez różnorodnych aplikacji zainstalowanych na smartfonie. Jest to zarówno oprogramowanie służące rozrywce, jak i pomagające w codziennym życiu. Kiedy instalujesz je na telefonie, możesz zostać poproszony o udzielenie zgody na udostępnianie niektórych informacji. To tzw. uprawnienia aplikacji. Czym się charakteryzują i jak działają w praktyce?

 

Gdy pobierasz nową aplikację na swojego smartfona, aby korzystać z pełni jej potencjału, musisz dać jej odpowiednie uprawnienia. Wiele osób przyznaje je bez namysłu, tym samym zgadzając się na konkretne warunki korzystania z oprogramowania. Warto jednak podejść do sprawy z większą refleksją. Czym są uprawnienia aplikacji? Czy na pewno są potrzebne? A co z bezpieczeństwem? Poznaj odpowiedzi na te pytania.


Co to są uprawnienia aplikacji?

W pierwszej kolejności należy przybliżyć, czym właściwie są uprawnienia aplikacji. Mówiąc najogólniej, mianem tym określa się szereg informacji i funkcji, z których może korzystać dany program. Ściągając go na swojego smartfona, pozwalasz mu na korzystanie z poszczególnych funkcjonalności – może mieć dostęp np. do twojej lokalizacji, listy kontaktów czy zdjęć i multimediów. W praktyce to ty określasz, jakie nadasz uprawnienia aplikacji. Tuż po zainstalowaniu oprogramowania, przy próbie jego otworzenia pojawia się bowiem prośba o pozwolenie na korzystanie z konkretnych danych i funkcji. Możesz zaakceptować wszystkie uprawnienia aplikacji lub nie zgodzić się na część z nich. Pamiętaj jednak, że czasami są one niezbędne do prawidłowego działania oprogramowania. Przykładem może być apka służąca do edytowania zdjęć – w tym przypadku musisz oczywiście udzielić jej zgody na dostęp do zrobionych przez siebie fotografii. Może również poprosić cię o danie dostępu do innych informacji, np. do twojej lokalizacji. Na to nie musisz się już zgodzić.

 

Jakie są najpopularniejsze uprawnienia aplikacji?

Uprawnienia aplikacji dotyczą dostępu do różnorodnych danych i funkcjonalności. Najpopularniejsze z nich to m.in.:

 • połączenia i wiadomości tekstowe – aplikacja ma dostęp do historii wykonywanych i odbieranych telefonów oraz wysyłanych i otrzymywanych SMS-ów (może także sama je wysyłać);
 • lista kontaktów – oprogramowanie ma dostęp do wszystkich numerów telefonów znajdujących się na twoim smartfonie;
 • aparat – aplikacja używa aparatu do robienia zdjęć;
 • lokalizacja – aplikacja ma dostęp do informacji, gdzie aktualnie znajduje się twój smartfon;
 • mikrofon – aplikacja ma możliwość nagrywania dźwięków;
 • pliki i multimedia – aplikacja może korzystać z zapisanych na telefonie zdjęć, filmików itp.;
 • internet – aplikacja może łączyć się z siecią;
 • pamięć – aplikacja może pobierać pliki, zdjęcia itp.

 

To najczęściej spotykane uprawnienia aplikacji. Oprócz nich zdarzają się takie dotyczące np. czujników na ciele, aktywności fizycznej czy urządzeń Bluetooth zlokalizowanych w pobliżu.

 

Uprawnienia aplikacji a kwestie bezpieczeństwa

Uprawnienia aplikacji umożliwiają sprawne i wygodne korzystanie z oprogramowania, ponieważ pozwalają na przepływ informacji między programami. Jak już wiesz, w niektórych sytuacjach jest to po prostu potrzebne. Co jednak z kwestiami bezpieczeństwa? Jeśli ważna jest dla ciebie ochrona prywatności, powinieneś przede wszystkim postawić na rozsądne rozdysponowywanie uprawnień aplikacji. Nie udzielaj ich wtedy, gdy nie mają nic wspólnego z główną funkcjonalnością oprogramowania. Nie zaburzy to jego działania, a przy tym zabezpieczy cię przed potencjalnymi zagrożeniami.

Ponadto zwróć uwagę na to, by oprogramowanie nie miało dostępu do najważniejszych uprawnień systemowych (związanych np. z planowym włączeniem lub wyłączeniem smartfona czy zarządzaniem blokadą ekrany smartfona). Wyjątkiem może być sprawdzony program antywirusowy.

Pamiętaj także, aby ze szczególną ostrożnością podchodzić do udzielania uprawnień aplikacji takich jak dostęp do kontaktów, połączeń, SMS-ów, aparatu, mikrofonu czy lokalizacji. Rób to tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Jeśli masz wątpliwości, czy dana aplikacja naprawdę musi korzystać z konkretnych uprawnień, poczytaj na ten temat w internecie.

 

Jak zmienić uprawnienia aplikacji na Androidzie?

Kwestia tego, jak zmienić uprawnienia aplikacji na Androidzie nie jest skomplikowana. Pamiętaj, że zawsze możesz zmodyfikować ustawienia – w dowolnym, wybranym przez siebie momencie. Zrobisz to w zaledwie kilku krokach.

 1. Odblokuj swój smartfon i wejdź w „Ustawienia”.
 2. Wybierz opcję „Aplikacje”. Otworzy się ich lista. Aby do niej dotrzeć, w niektórych modelach smartfonów najpierw musisz wybrać opcję „Zarządzaj aplikacjami”.
 3. Stuknij w nazwę aplikacji, której uprawnienia zamierzasz zmienić.
 4. Wejdź w „Uprawnienia”.
 5. Aby zmienić uprawnienia aplikacji, wybierz konkretne z nich, kliknij je, a następnie stuknij „Zezwól” lub „Nie zezwalaj” albo jedną z pozostałych opcji (w przypadku niektórych uprawnień oprogramowania, może to być „Zawsze pytaj” lub „Zezwalaj tylko podczas używania aplikacji”).
   

I gotowe – w ten sposób możesz wygodnie kontrolować, do czego dajesz dostęp poszczególnym apkom.

Ładowanie