26.03.2020
← Blog

Dogłębne czyszczenie telefonu ze śmieci i wirusów – Android

W dzisiejszych czasach telefony zastępują komputery, na których gromadzimy ważne pliki, zdjęcia, filmy czy wiadomości. Usunięcie tych danych jest bardzo istotne w przypadku sprzedaży smartfona. Jak to zrobić skutecznie?

 

Dogłębne czyszczenie telefonu jest bardzo ważne przed sprzedażą urządzenia. Niestety samo przywrócenie ustawień fabrycznych nie wystarczy. Jak więc zrobić czyszczenie telefonu samodzielnie?

Jak oczyścić telefon z wirusa?

Czyszczenie telefonu z wirusów, spamu i innych zbędnych śmieci ma wpływ na to, jak funkcjonuje urządzenie. Istnieją różne sposoby na to, aby samodzielnie pozbyć się ze smartfona plików, które go obciążają. Złośliwe programy są dziełem cyberprzestępców, którzy okradają nas z cennych danych. Szpiegują wiadomości, hasła dostępu do mediów społecznościowych, nazwy użytkownika i przeglądane strony internetowe. W najgorszym przypadku wirusy zmuszają właściciela telefonu do zapłaty za odblokowanie zainfekowanych plików i odzyskanie swoich danych. Nie jest to jednak sensowne rozwiązanie i najlepiej go unikać.

Najczęściej spotykanymi wirusami są robaki i trojany. Pierwsze pojawiają się na telefonach całkowicie przypadkowo, np. wraz z wiadomością SMS, natomiast drugie dostają się do systemu za sprawą aplikacji. Efektem może być zablokowany telefon czy dezaktywacja aplikacji. Istnieje kilka wskazówek, które pozwolą nam rozpoznać, czy nasz smartfon został zaatakowany. Jedną z nich jest szybkie rozładowywanie się baterii. Tak więc wyczerpana energia smartfona to nie zawsze efekt częstego przeglądania internetu czy wieku urządzenia. Jak można się spodziewać, wirusy nie infekują wyłącznie baterii. Wpływają również na przegrzewanie się smartfona, zwiększenie zużycia danych czy pojawianie się dużej liczby dziwnych reklam. Całe szczęście istnieją możliwości na ochronę telefonu przed groźnymi infekcjami. Należy unikać podejrzanych linków, nieznanych aplikacji oraz reklam. Co w przypadku, gdy wirus dopadł nasz telefon? W takiej sytuacji z ratunkiem przychodzą aplikacje, które usuwają szkodliwe oprogramowanie. Antywirus nie tylko uzdrowi nasz telefon, lecz także ochroni go przed kolejnymi, potencjalnymi atakami. Innym rozwiązaniem będzie ręczne odinstalowanie szkodliwego wirusa. Należy uruchomić „Tryb awaryjny”, otworzyć „Ustawienia”, „Aplikacje” i „Pobrane aplikacje”. W tym miejscu odszukujemy aplikacje, które mogą mieć związek z wirusem, a na końcu naciskamy opcję „Odinstaluj”.

Zobacz także: Szybki internet mobilny w Virgin Mobile

O czym pamiętać podczas czyszczenia telefonu przed sprzedażą?

Telefon służy do gromadzenia zdjęć, kontaktów, filmów i innych ważnych plików. Osoby, które chcą sprzedać urządzenie, powinny pamiętać o jego dogłębnym wyczyszczeniu. Trwałe usunięcie plików ochroni nas przed przejęciem prywatnych zdjęć czy haseł. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie telefonu ze zbędnych plików przed sprzedażą to oczywiście nie tylko ich usunięcie oraz opróżnienie kosza. Jedną z metod jest przywrócenie ustawień fabrycznych, które sprawia, że system smartfona wygląda jak nowy. Mogłoby się wydawać, że powyższe działanie w zupełności wystarczy i ochroni przed opublikowaniem naszych danych przez nieuczciwego nabywcę. Niestety nic bardziej mylnego. Istnieją sposoby, które sprawią, że nowy użytkownik telefonu odzyska usunięte dane. Skutecznym sposobem na całkowite zablokowanie danych będzie więc szyfrowanie urządzenia. Funkcję znajdziemy w ustawieniach pod hasłem „Zabezpieczenia” i „Zaszyfruj telefon”. Przed przystąpieniem do funkcji szyfrowania należy naładować telefon lub podłączyć urządzenie do zasilania. Całość potrwa około godziny, a po zakończonym szyfrowaniu można przejść do przywrócenia ustawień fabrycznych.

Czyszczenie pamięci telefonu tą metodą jest skuteczne i sprawi, że nasze pliki będą bezpieczne. Dla jeszcze lepszych efektów warto zapełnić telefon nowymi, śmieciowymi plikami. Wgranie do pamięci takich danych i ponowne zresetowanie urządzenia sprawi, że dostęp do plików przez osoby niepowołane będzie bardzo trudny. Im więcej razy powtarzamy tę czynność, tym skuteczniejsze są nasze działania. Istnieją również aplikacje dla mniej cierpliwych, dzięki którym wgrywanie śmieciowych danych będzie zautomatyzowane. Podczas czyszczenia telefonu z Androidem należy także pamiętać o odłączeniu urządzenia od konta Google. To zadanie warto wykonać przy pomocy innego urządzenia, np. komputera lub tabletu. Pierwszym krokiem będzie zalogowanie się do konta Google oraz wyszukanie opcji „Aktywność urządzeń i powiadomienia”. Następnie należy odszukać sekcję „Ostatnio używane usługi”, gdzie znajdziemy swoje urządzenie i opcję „Usuń”. Należy potwierdzić tę operację oraz zamknąć okienko. Im więcej wykonanych czynności, tym większa pewność, że nasze pliki nie trafią do niewłaściwej osoby.

Zobacz także: Jak odzyskać skasowane SMS-y – Android, iPhone i Windows

Ładowanie