26.03.2020
← Blog

Co robić jak telefon się nie ładuje i dlaczego tak się dzieje?

Właściciele nowoczesnych smartfonów spotykają się z różnymi problemami. Do najczęstszych z nich należy zbyt szybko rozładowująca się bateria oraz problem z ładowaniem telefonu. Jak rozwiązać tę sytuację i jakie są jej przyczyny?


Co robić, jeśli telefon się nie ładuje, chociaż jest podłączony do ładowarki? Jakie mogą być przyczyny tego problemu? Jak poradzić sobie z niewłaściwym ładowaniem telefonu? Sprawdź najczęstsze powody awarii i sposoby na nie.

Dlaczego telefon się nie ładuje? Problem z kablem lub kostką

Co zrobić, gdy telefon nie chce się ładować pomimo podłączenia do ładowarki? Jakie mogą być źródła tego problemu? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Zazwyczaj telefon nie ładuje się z powodu uszkodzenia ładowarki albo gniazda ładowania. Przyczynę może też stanowić uszkodzona płyta główna lub bateria. Jednak pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, jest… gniazdko. Kolejną i najczęstszą przyczyną problemu z baterią jest kabel USB. Bardzo często nieprawidłowa eksploatacja sprawia, że ulega on uszkodzeniu. Zginanie, rozciąganie lub szarpanie kabla może sprawić, że materiał, z jakiego został wykonany, rozerwie się lub ulegnie przetarciu. Warto też sprawdzić samą kostkę ładowarki poprzez odpięcie od niej kabla i podłączenie do komputera. Jeśli telefon podłączony do urządzenia będzie się ładował prawidłowo, wystarczy zakupić nową kostkę. Jeżeli jednak problemy z ładowaniem nie zniknęły, to najprawdopodobniej wina leży po stronie kabla USB. Co zrobić, jeśli telefon się nie ładuje nawet po zmianie kabla lub kostki?

Zobacz także: Konfiguracja telefonu – co powinieneś wiedzieć?​

Uszkodzony telefon a problemy z ładowaniem urządzenia

Przyczyną może być również uszkodzony telefon. Takie wady są bardzo częste, a w takim przypadku najlepiej udać się do specjalisty. Problem zwykle tkwi m.in. w wyświetlaczu, baterii, płycie głównej lub złączu ładowania. Bardzo często skutecznym rozwiązaniem jest oczyszczenie portu USB z kurzu i okruchów. Można je usunąć poprzez zdmuchnięcie, odkurzenie, oczyszczenie szczoteczką albo chusteczką. Czasami konieczna okazuje się wymiana baterii, szybciej ulegającej awarii w nowoczesnych smartfonach. Istnieją przypadki, w których przyczyną słabej baterii jest brak aktualizacji telefonu. Błędy i problemy z ładowaniem mogą występować, gdy używamy starej wersji oprogramowania. W takim przypadku wystarczy wejść w Ustawienia, odszukać opcję Aktualizacja oprogramowania, a następnie pobrać najnowszą dostępną aktualizację. Czasami też okazuje się, że smartfon funkcjonował znacznie lepiej na poprzedniej wersji oprogramowania. W takim wypadku warto do niej wrócić. Jeśli jednak powyższe działania nie rozwiązały problemu z ładowaniem telefonu, prawdopodobnie konieczny będzie zakup nowego urządzenia.

Zobacz także: Najlepszy darmowy antywirus na telefon: Android i iPhone

Co zrobić, gdy telefon ładuje się zbyt wolno?

Kolejny popularny i bardzo uciążliwy problemem związany z baterią telefonu stanowi zbyt wolne ładowanie. Częstą przyczyną takiego stanu jest używanie nieoryginalnej ładowarki lub kabla USB. Jeśli jednak wymiana ładowarki nie rozwiąże problemu, warto sięgnąć po amperomierz lub aplikację taką jak Ampere, którą można pobrać w sklepie Google Play lub App Store. Dzięki temu sprawdzimy natężenie i napięcie elektryczne. Jeżeli amperomierz lub aplikacja wskaże, że wartość jest mniejsza, niż powinna, przyczynę awarii stanowi kabel lub adapter. Kolejny powód zbyt wolnego ładowania telefonu to uszkodzenie gniazda lub modułu ładowania. Do usterki może dojść podczas zalania smartfona, niewłaściwego podpinania kabla USB lub częstego upadania urządzenia. Jeśli wina uszkodzenia portu leży po naszej stronie, to jego naprawa nie podlega gwarancji i może okazać się bardzo kosztowna.

Jak poprawnie eksploatować telefon?

Zbyt wolne ładowanie lub jego brak to nie jedyne kłopoty właścicieli nowoczesnych smartfonów. Częstym problemem jest również szybkie rozładowywanie się baterii. Jeden z powodów tej awarii stanowi niewłaściwe ładowanie smartfona. Nie należy doprowadzać do całkowitego rozładowywania się telefonu ani do ładowania już po osiągnięciu maksymalnego poziomu naładowania. Kolejną przyczyną jest zbyt jasny poziom wyświetlacza, który prowadzi do szybszego rozładowywania się akumulatora. Warto wybrać opcję automatycznego podświetlenia ekranu. Znaczną część energii pobierają też niektóre aplikacje. Powinno się wyłączyć nie tylko niepotrzebne programy, lecz także aplikacje działające w tle. Przyczyną szybkiego rozładowywania się baterii bywa również udostępnianie lokalizacji. Niektóre aplikacje śledzą nasze połączenie, dlatego należy ograniczyć lub całkowicie wyłączyć funkcję udostępniania. Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że urządzenia zachowają energię znacznie dłużej.

Zobacz także: Nie mogę wysłać MMS-a. Dlaczego?

Ładowanie