22.02.2021
← Blog

Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych? Na czym polega miękki i twardy reset?

Zastanawiasz się, jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych? Odpowiedź zależy od tego, jaka firma wyprodukowała Twojego smartfona, na jakim pracuje on oprogramowaniu i jaki jest jego model. Inaczej może wyglądać reset telefonu Huawei, Samsung, LG, a jeszcze inaczej urządzenia Xiaomi.


Reset telefonu najczęściej wykonuje się, gdy urządzenie zaczyna działać zbyt wolno, zawiesza się lub użytkownik chce usunąć dane z pamięci.

Miękki i twardy reset telefonu

Resetowanie telefonu polega na zakończeniu jego pracy i ponownym załadowaniu oprogramowania. Rozróżnia się dwa sposoby resetu – twardy i miękki. Miękki reset to wyłączenie i ponowne włączenie smartfona. Najczęściej można tego dokonać, wciskając właściwy przycisk w telefonie lub wyjmując i ponownie wkładając baterię.

 

Twardy reset (ang. hard reset) to przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie. Wskutek tego procesu wszystkie dane (np. pliki i aplikacje) z urządzenia zostają usunięte, a indywidualne ustawienia sprowadzone do podstawowych. Taki zabieg często jest wykonywany, gdy użytkownik chce sprzedać telefon i pozbyć się wszelkich swoich danych z jego pamięci. Twardy reset znany jest także jako formatowanie urządzenia. Jeżeli chcesz wykonać hard reset, a jednocześnie zostawić kopię danych, możesz przed jego rozpoczęciem zrobić kopię zapasową (tzw. backup).

Jak zresetować telefon Samsung?

Zablokowanego smartfona Samsung możesz zrestartować, wciskając jednocześnie przycisk głośności i „home”. Czynność tę wykonaj, gdy telefon będzie wyłączony i trzymaj przyciski aż do momentu, w którym urządzenie zacznie wibrować.

 

Jeżeli szukasz rozwiązania, jak zresetować Samsung Galaxy, wyłącz urządzenie i naciśnij jednocześnie „home”, „Vol. Up” i „blokadę”. Przyciski puść dopiero wtedy, gdy smartfon zacznie się uruchamiać. Następnie za pomocą klawiszy pogłaśniania i przyciszania z menu wybierz „wipe data” i zatwierdź, klikając „home”.

Jak zresetować telefon Huawei?

Telefony Huawei są bardzo powszechne na rynku smartfonów. Firma jest jednym z największych na świecie producentów urządzeń telekomunikacyjnych. W przypadku awarii ścieżka do zresetowania smartfona jest intuicyjna. Na początku wejdź w panel ustawień i kliknij zakładkę „kopia zapasowa i resetowanie”. Następnie wybierz opcję „przywróć ustawienia fabryczne”. Telefon samoistnie się wyłączy, a potem uruchomi ponownie.

Jak zresetować telefon LG?

Telefony wyprodukowane przez LG zresetujesz, korzystając z blokady ekranu usuwania. Uruchom urządzenie, korzystając z aplikacji Dr.Fone – Android Unlock. Następnie naciśnij przycisk „odblokuj” i połącz swojego smartfona z komputerem. Wybierz opcję „początek” i zacznij proces resetowania. Ustaw szczegółowe dane swojego modelu i przejdź do trybu pobierania. Na każdym kroku program będzie Cię instruował o kolejnych etapach. Kiedy proces resetowania telefonu się zakończy, aplikacja w automatyczny sposób uruchomi urządzenie. Na koniec wciśnij przycisk „usuń”, aby zdjąć blokadę i odzyskać dostęp do swojego smartfona.

Jak zresetować Sony Xperia?

Twardy reset w Sony Xperia możesz zrobić na dwa sposoby. Jeżeli urządzenie reaguje na dotyk i jest włączone, wejdź w panel ustawień i wybierz zakładkę „prywatność” lub „kopia zapasowa i resetowanie” (sekcje mogą się różnić zależnie od modelu telefonu). Następnie kliknij „ustawienia fabryczne” lub „przywracanie ustawień fabrycznych” i wybierz „zresetuj telefon”. Niektóre urządzenia mogą dodatkowo zażądać podania kodu PIN. Telefon samoistnie się wyłączy i po chwili ponownie uruchomi.

 

W sytuacji, gdy Twój smartfon jest zablokowany i nie działa w nim funkcja dotyku, możesz skorzystać z jednoczesnego wciśnięcia klawiszy „power” ,„Vol. Up” i „Vol. Down”. Przytrzymuj je razem przez 5 sekund. Niektóre telefony Sony Xperia mają też specjalny przycisk „off” do szybkiego resetowania urządzenia.

Jak zresetować Androida?

Proces resetowania telefonu może zależeć od modelu i producenta lub oprogramowania operacyjnego. Jeżeli masz telefon z Androidem, twardy reset możesz wykonać, wchodząc w „ustawienia” i wybierając zakładkę „system”. Potem przejdź do sekcji „kopia zapasowa i resetowanie” lub „kopia zapasowa i przywracanie” (nazwa może różnić się zależnie od modelu urządzenia). W kolejnym kroku wybierz opcję „przywróć ustawienia fabryczne”. Po naciśnięciu przycisku, telefon automatycznie się wyłączy i uruchomi ponownie.

 

Jeśli Twój telefon z Androidem jest zablokowany i nie reaguje na dotyk, możesz skorzystać ze sposobu restartowania wyłączonego urządzenia. Wciśnij jednocześnie kombinację przycisków awaryjnego uruchamiania urządzenia, np. „home”, „Vol. Up” i „blokadę”. Przyciski puść dopiero, gdy urządzenie uruchomi panel menu. Przyciskami pogłaśniania i przyciszania wybierz „wipe data” lub „factory reset” i zatwierdź komunikat „Yes – delete all user data”, klikając „home”.

Przeczytaj także: Jak chronić prywatność i zabezpieczyć smartfon przed hakerami?

Ładowanie