SIM, Micro SIM i Nano SIM... Jak się w tym wszystkim połapać?
Karta SIM to tzw. moduł identyfikacji abonenta - tak tłumaczy się rozwinięcie skrótu SIM do pełnej angielskiej nazwy: Subscriber Identity Module. Jest niezbędna, by korzystać z wykupionych u wybranego operatora usług telekomunikacyjnych w telefonie komórkowym, tablecie lub modemie.
Karty SIM - co warto wiedzieć?
Karty SIM mają zapisane dane identyfikacyjne, a bez umieszczenia jej w odpowiednim slocie telefon pozwala wykonywać połączenia wyłącznie na numery alarmowe. Pozłacane pola w chipie, który jest sercem karty SIM i na który składają się procesor i pamięć, łączą się z modemem w telefonie i weryfikują użytkownika.
Swego czasu operatorzy w dodatku ochoczo stosowali tzw. blokady SIM-lock w sprzedawanych przez siebie telefonach, które uniemożliwiały skorzystanie w nich z karty innych sieci. W Polsce nadal z tego rozwiązania korzysta Orange, ale pozostali operatorzy zrezygnowali już z SIM-locków.
Zobacz także: Rejestracja karty SIM
Obecnie są w użyciu trzy rodzaje karty SIM
Protoplastą ich wszystkich jest pierwsza karta SIM - plastikowy prostokąt o wielkości karty kredytowej ze specjalnym chipem. Najstarszą z kart, którą nadal można dziś spotkać, jest z kolei Mini SIM o wielkości paznokcia. Jej następcami są kolejno jeszcze mniejsze Micro SIM i Nano SIM.
W przeszłości karty SIM służyły do przechowywania danych, w tym listy kontaktów i wiadomości SMS. Dzisiaj już nie ma potrzeby wykorzystywania kart SIM w ten sposób - numery telefonów i treść wiadomości można przechowywać bezpośrednio w pamięci smartfona. Nie oznacza to, że karty SIM są niepotrzebne.
Karty SIM kolejnych generacji - Mini, Micro i Nano - różnią się przede wszystkim wymiarami:
- karta SIM: 85,60 mm x 53,98 mm x 0,76 mm
- karta Mini SIM: 25 mm x 15 mm x 0,76 mm
- karta Micro SIM: 15 mm x 12 mm x 0,76 mm
- karta Nano SIM: 12,3 mm x 8,8 mm x 0,76 mm
Oczywiście są inne różnice pomiędzy kartami, w tym np. sposób zapisywania na nich informacji. Dla użytkownika końcowego nie ma to jednak większego znaczenia - istotne jest natomiast, by dopasować wielkość karty SIM do slotu w posiadanym przez siebie urządzeniu.
Virgin Mobile ma w swojej ofercie uniwersalne karty USIM.
Sieć wybrała rozwiązanie typu 3 w 1, które jest bardzo praktyczne. Z plastikowego prostokąta można wyłamać zarówno kartę Mini SIM, jak i Micro SIM bądź Nano SIM. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by po wyłamaniu mniejszą kartę włożyć do większego slotu - wystarczy użyć adaptera.
W ramach ciekawostki można dodać, że to w telefonach marki Apple debiutowały sloty na karty microSIM i nanoSIM jeszcze zanim trafiły do urządzeń innych firm. W przypadku telefonów iPhone karta SIM jest w dodatku niezbędna do aktywacji i pierwszego uruchomienia urządzenia.
Dlaczego karty SIM są coraz mniejsze?
Producenci smartfonów dążą do miniaturyzacji podzespołów. Modem na kartę Mini SIM zajmuje bardzo dużo miejsca w obudowie, stąd producenci zdecydowali się na kolejne standardy - najpierw Micro SIM, a potem jeszcze mniejsze Nano SIM. Można tutaj jednak zaobserwować pewien paradoks.
Podzespoły w telefonach stale się kurczą, a smartfony rosną - jak to możliwe? Po prostu im jednak większy ekran i mocniejszy procesor w smartfonie tym większe jego zapotrzebowanie na energię. Mniejszy slot na kartę SIM oznacza, że więcej przestrzeni może zająć ogniwo zasilające telefon.
Niektórzy producenci podchodzą do kwestii oszczędności miejsca w nieco inny sposób. W sprzedaży można znaleźć sporo urządzeń, które mają nie jeden, a dwa sloty na kartę SIM. Smartfon typu dual SIM to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą w jednym urządzeniu mieć dwa numery, czyli np. prywatny i służbowy.
Zobacz także: Startery - gdzie kupić kartę SIM