28.12.2017
← Blog

iPhone X - co ma telefon za 5 tysięcy złotych, czego nie mają inne?

Nowy telefon Apple jest najdroższym smartfonem firmy z Cupertino w historii. Co takiego ma iPhone X, czego nie sposób znaleźć w smartfonach konkurencji?

iPhone X w podstawowej wersji kosztuje blisko 5 tysięcy złotych. To niesamowicie dużo nawet jak na Apple, które zawsze wyceniało swoje produkty bardzo wysoko. Złośliwcy zwykli nawet mówić, że kupując sprzęty z logo nadgryzionego jabłka na obudowie, klienci płacą specjalny „podatek” od luksusu. Jest w tym ziarno prawdy.

Obiektywnie patrząc, sprzęty Apple faktycznie są droższe od produktów konkurencji o podobnej specyfikacji. Wiele osób zapomina jednak, że iPhone’y mają wiele unikalnych zalet, które dają im ogromną przewagę nad telefonami innych firm. Przykład? Proszę bardzo.

 

Zobacz także: Czy technologia i dochód gwarantowany mogą Cię zmienić w krwawą bestię

 

System: iOS

Największą zaletą telefonów Apple jest ich oprogramowanie. Apple jest zarówno producentem sprzętu, jak i systemu operacyjnego. Dzięki temu iPhone’y, chociaż na papierze mają słabszą specyfikację od wielu smartfonów z Androidem, działają tak płynnie. Hardware i software rozwijane przez jedną firmę pozwala w dodatku Apple udostępniać nowe wersje oprogramowania wszystkim klientom jednocześnie.

Sytuacja na rynku zaczyna się wyrównywać, ale do dzisiaj wielu programistów w pierwszej kolejności aktualizuje swoje aplikacje na iPhone’a, a dopiero później na Androida. Apple jest w dodatku bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o dopuszczanie aplikacji do swojego sklepu, dzięki czemu programy często są ze sobą spójne wizualnie.

iOS ma też kilka innych autorskich rozwiązań, w tym gestów usprawniających obsługę urządzenia. Możliwość przewijania listy do początku poprzez stuknięcie w górną belkę oraz gest cofnięcia do poprzedniego ekranu w niemal dowolnej aplikacji poprzez zwykłe przesunięcie palca po ekranie, ułatwia życie.

Ekosystem, czyli siła kilku urządzeń

Oprogramowanie iPhone’a ujawnia jeszcze więcej swoich zalet, gdy jego posiadacz wyposaży się w inne sprzęty z logo nadgryzionego jabłka. Dzięki funkcji handoff można kontynuować pracę rozpoczętą na jednym urządzeniu z poziomu kolejnego i otworzyć ostatnio używaną aplikację na tablecie od razu na smartfonie.

iPhone integruje też SMS-y oraz rozmowy telefoniczne z telefonu z innymi urządzeniami, co pozwala odbierać i wysyłać wiadomości oraz prowadzić rozmowy z telefonu, tabletu czy komputera z systemem macOS.

Warto też wspomnieć o autorskich standardach transmisji danych. Multimedia można wysyłać z jednego urządzenia Apple na drugie poprzez AirPlay, a transferowanie plików drogą bezprzewodową jest bajecznie proste dzięki AirDrop.

Apple znalazło też sposób na ułatwienie parowania słuchawek Bluetooth. Dzięki specjalnym chipom W1 w głośnikach wystarczy podłączyć zestaw do jednego urządzenia, a będzie od razu dostępny na każdym, na którym użytkownik zalogował się na to samo konto Apple ID.

Face ID

Najnowszy telefon Apple wprowadza jeszcze jedną nowość, której próżno szukać -w smartfonach konkurencji. iPhone X nie ma czytnika linii papilarnych, ale producent wyposażył telefon w zupełnie nowy mechanizm identyfikacji: Face ID. Zamiast skanować odcisk palca, iPhone X analizuje rysy twarzy użytkownika i na tej podstawie go uwierzytelnia.

 

Zobacz także: Bezramkowe telefony - czy takie są naprawdę?

Ładowanie