Jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć lub ma uszkodzony ekran?
Smartfony towarzyszą nam każdego dnia. Służą nie tylko do komunikacji, lecz także do przechowywania danych. Dzięki zaawansowanej technologii mieszczą w swojej pamięci aż dziesiątki gigabajtów różnego rodzaju treści.
Najczęstsze przyczyny utraty danych w smartfonie
W smartfonie przechowujemy nasze kontakty i wiadomości. Zapisujemy tam też pliki służbowe i prywatne, notatki, hasła, zdjęcia oraz filmy i pliki muzyczne. Wszystkie te informacje możemy stracić zaledwie w jednej chwili. Najczęstszym powodem utraty danych jest awaria mechaniczna smartfona lub działanie szkodliwych czynników zewnętrznych: wilgoci czy skrajnych temperatur. Nierzadko decyduje o tym przypadek i sami kasujemy nasze dane, uruchamiając np. funkcję formatowania. Utrata treści może być spowodowana także przez błędy systemu lub nieprawidłowości partycji danych. Niektóre modele smartfonów mają też opcję automatycznego usuwania danych z karty pamięci, np. kiedy wyjmujemy pamięć zewnętrzną z włączonego telefonu. Tracimy wtedy dane zapisane nie tylko na karcie, lecz także w pamięci wewnętrznej telefonu.
Zobacz także: Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych? Na czym polega miękki i twardy reset?
Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu lub z uszkodzonym ekranem?
Odzyskiwanie danych z telefonu z Androidem jest możliwe dzięki użyciu specjalnego oprogramowania. Skasowaną pamięć telefonu przywrócimy za pomocą Android Data Recovery. To narzędzie przeznaczone właśnie dla systemu Android. Nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i przez profesjonalistów. Utracone dane możemy odzyskać dzięki temu, że Android to szczególny system, który w momencie usunięcia treści pozbywa się wyłącznie informacji o tym, gdzie były zlokalizowane. W ten sposób dany obszar pamięci zostaje zwolniony i możemy na nowo umieszczać na nim dane. To ważne, aby w procesie odzyskiwania treści używać oprogramowania przeznaczonego dla naszego systemu. Próba przywracania utraconych plików za pomocą innych sposobów może uszkodzić bowiem telefon lub całkowicie uniemożliwić odzyskanie danych. Warto też mieć na uwadze, że niesprawdzone oprogramowanie może zainfekować nasz telefon.
Jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć?
Narzędzie Data Recovery dla Androida umożliwia nam przywrócenie plików i treści nie tylko na działającym urządzeniu, lecz także wówczas, gdy chcemy odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem, niereagującego na dotyk, zablokowanego lub wyłączonego. Jest to możliwe dzięki temu, że proces przywracania pamięci wykonywany jest z poziomu komputera z systemem Windows. Po podłączeniu smartfona z Androidem, np. do laptopa, i uruchomieniu aplikacji możemy odzyskać historię połączeń, listy kontaktów, wiadomości, zawartość galerii, ścieżki audio, filmy i inne dane.
Zobacz także: Jak zastrzec numer jednorazowo i na stałe?
Odzyskiwanie skasowanych danych z telefonu – wskazówki
Zaletą oprogramowania Android Data Recovery jest intuicyjna obsługa i prosty interfejs. Po uruchomieniu aplikacji w trybie podglądu wybieramy typy plików, jakie chcemy odnaleźć. W ten sposób zainicjowany zostanie proces skanowania pamięci smartfona. Jest to najbardziej czasochłonna część, która może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Czas jej trwania zależy od tego, ile danych planujemy odzyskać. Po zakończeniu wyszukiwania program wyświetli listę pozycji, jakie udało mu się znaleźć. Rozwiązaniem, które korzystnie wpływa na funkcjonalność i czytelność narzędzia Data Recovery dla Androida, jest możliwość wyboru dowolnego trybu obsługi, standardowego lub zaawansowanego (bardziej szczegółowe wyszukiwanie). Plusem jest także możliwość przeglądania plików, które chcemy odzyskać i kolorystyczne rozróżnienie danych usuniętych oraz istniejących.
Bezpieczne odzyskiwanie danych z telefonu Android
Odzyskiwanie starych danych z telefonów marki Samsung, LG, Huawei i innych przy wykorzystaniu oprogramowania zalecanego dla systemu Android jest rozwiązaniem bezpiecznym. Celem aplikacji jest wyłącznie odczytanie danych, nie zaś ich przenoszenie, kopiowanie czy przechowywanie. Narzędzie nie przyczynia się też do uszkodzenia plików istniejących. Oprogramowanie chroni dane i prywatność użytkowników. Dostęp do zawartości pamięci urządzenia ma tylko ta osoba, która łączy telefon z komputerem i uruchamia program.
Zobacz także: Dogłębne czyszczenie telefonu ze śmieci i wirusów – Android