01.03.2019
← Blog

Połączenia telefoniczne dawniej i dziś. Co się zmieniło?

Dzień bez telefonu komórkowego? Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się to całkiem normalne. Współcześnie trudno spotkać osobę, która w kieszeni czy torebce nie ma elektronicznego towarzysza – smartfona. Nawet najmłodsze pokolenie sprawnie posługuje się wszelkimi funkcjami, w jakie został wyposażony. Służy do grania, pisania, słuchania muzyki, płacenia, korzystania z aplikacji online… ale przede wszystkim wykonujemy dzięki niemu połączenia telefoniczne, w tym rozmowy międzynarodowe. Jak ta kwestia zmieniała się w czasie?

 

W Japonii, gdzie jest tyle samo smartfonów, co ludzi, każdego dnia wykonuje się ponad 300 mln rozmów telefonicznych! Z kolei połączenia zagraniczne to „jedyne” 2 mln rozmów dziennie. Nic dziwnego, w końcu świat pędzi ku nowoczesności i komunikowanie się z drugą osobą nawet z drugiego końca świata nie jest niczym niezwykłym. A co zmieniło się w tej dziedzinie na przestrzeni lat?

 

Rozmowy telefoniczne dawniej i dziś

Mało kto wie, że 15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Coś, co kiedyś wydawałoby się zupełnie zwyczajne, dziś przez 364 dni w roku jest wręcz konieczne! Smartfon to wynalazek, który ułatwia życie i zupełnie zrewolucjonizował nasz świat. Pomimo że coraz częściej preferujemy komunikatory społecznościowe, to połączenia telefoniczne, w tym międzynarodowe, nadal są cennym narzędziem kontaktu – szczególnie gdy podczas wakacji podróżujemy po różnych zakątkach świata.

 

Wielu z nas do dziś narzeka na wysokie ceny za rozmowy międzynarodowe, jakie proponują niektórzy z operatorów GSM. Jednak nie da się ukryć, że wybór ofert jest obecnie o wiele bardziej przystępny i znacznie łatwiej można znaleźć coś dla siebie. Przez pierwsze lata działalności sieci komórkowych w Polsce rozliczały się one ze swoimi klientami na zasadzie naliczania minutowego. Oznaczało to tyle, że bez względu na to, czy rozmawialiśmy 10, czy 50 sekund, połączenia telefoniczne kosztowały nas tyle, ile przewidywał przelicznik za każdą minutę. Co więcej, koszt rozmowy zależał od tego, do jakiej sieci dzwoniliśmy, a nawet od pory dnia lub tygodnia! Darmowe rozmowy telefoniczne należały do rzadkości i były do wykorzystania w określonym limicie jedynie w ramach zawarcia nowej umowy abonenckiej.

Zobacz także: Virgin Mobile stał się full MVNO

Połączenia telefoniczne na miarę naszych czasów

Obecnie możemy cieszyć się darmowymi rozmowami telefonicznymi nie tylko w kraju, ale i dzwoniąc za granicę. Co więcej, w ramach pakietu usług często otrzymujemy także bezpłatne SMS-y czy Internet. W 2015 roku Unia Europejska w porozumieniu Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu całkowicie zniosła opłaty roamingowe na terenie państw UE oraz krajów EFTA. Inicjatywa ta weszła w życie po dwóch latach i od 2017 roku możemy cieszyć się prawie darmowymi usługami. Prawie, bo w ramach tzw. uczciwego korzystania wszystkie sieci w Polsce naliczają opłaty za połączenia telefoniczne.

Virgin Mobile oferuje połączenia międzynarodowe telefoniczne praktycznie z każdego zakątka świata. Klienci telefonów na kartę mogą wykonywać najtańsze połączenia komórkowe z Polski do krajów UE i odwrotnie za jedyne 0,16 zł za minutę. Kiedyś za taką przyjemność musieliśmy zapłacić nawet 16 zł za minutę rozmowy!

Pamiętajmy jednak o tym, że połączenia międzynarodowe i roaming to dwie różne rzeczy! Gdy przebywamy w kraju i wykonujemy np. połączenie telefoniczne do Niemiec z polskiego numeru, to jest to połączenie międzynarodowe, natomiast w momencie dzwonienia z Niemiec do Polski korzystamy z roamingu! Warto już na wstępie pamiętać o tej różnicy i być świadomym tego, że „Roam At Like Home” oznacza, że mamy prawo korzystać z dobrodziejstw telefonów w taki sam sposób, ale tylko w krajach Unii Europejskiej. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić dokładnie pakiet danych i minut dostępnych w Unii Europejskiej oraz cennik połączeń z krajów poza Unią Europejską.

Zobacz także: Jak odzyskać i odblokować kartę SIM?

Ładowanie