18.11.2018
← Blog

Puk, puk, PUK … Jak odzyskać i odblokować kartę SIM?

Jak odzyskać kod PUK? To pytanie zadaje sobie większość osób, które z roztargnienia lub zapomnienia zagubiły karteczkę z kodami PIN i PUK. Jak znaleźć kod PUK i jak odblokować telefon bez PUK? Oto niezawodne sposoby!

 

Kupując nowy telefon, każdy klient w komplecie otrzymuje niezbędne dokumenty wraz z kodem PIN oraz PUK. O ile ten pierwszy, 4-cyfrowy numer jest łatwy do zapamiętania i często z niego korzystamy, tak kod PUK jest czymś bardziej tajemniczym. Jednak pamięć człowieka lubi płatać figle i gdy zdarzy nam się trzy razy błędnie wpisać PIN, nasz telefon wymaga podania numeru PUK. I tutaj zaczyna się problem … Gdzie znaleźć ten nieszczęsny kod PUK?

Nie znam kodu PUK – i co teraz?

„Zapomniałem kodu PUK”, „zgubiłem kod PUK”… – to najczęstsze odpowiedzi użytkowników telefonów na pytanie o znajomość swojego kodu PUK. W końcu bardzo rzadko go wpisujemy, a swoją uwagę skupiamy wyłącznie na zapamiętaniu PIN-u. Niestety, to duży błąd! Pomimo że jest to rozbudowany, 8-cyfrowy numer, który trudno zapamiętać, jest on unikalny dla każdego właściciela i bywa przydatny w różnych okolicznościach. Jak odzyskać PUK? Na pierwszy rzut oka może wydać się to dość skomplikowane, a pomoc specjalisty bądź chociażby osoby obeznanej w nowych technologiach – niezbędna. Nie jest to jednak tak trudne, jak się wydaje.

 

Po pierwsze – najważniejsze informacje o kodzie PUK odnajdziemy na plastikowej karcie, z której najczęściej wyłamujemy kartę SIM. Aby sprawdzić kod PUK, można po prostu zadzwonić do Biura Obsługi Klienta swojej sieci komórkowej, gdzie po zweryfikowaniu danych i identyfikacji tożsamości doradca ma obowiązek przekazać informacje o numerze. Drugim rozwiązaniem na to, jak uzyskać kod PUK, jest wysłanie oficjalnego pisma na adres e-mailowy Biura Obsługi Klienta. We wniosku muszą zostać zawarte dane dotyczące osoby, na którą zarejestrowany jest sprzęt, numer telefonu wraz z prośbą o przekazanie kodu PUK, a także czytelny podpis właściciela. Dzięki tej formie odzyskamy kod PUK nawet wtedy, gdy nieszczęśliwie zgubimy kod abonencki.

 

Czytaj także: Jak czytać rachunek za telefon na abonament?


Odzyskiwanie kodu PUK – co warto rozważyć?

Wiele osób powie, że to kod PIN jest głównym „bohaterem”, dzięki któremu korzystamy z karty SIM – skarbnicy naszych najcenniejszych informacji. Po części rzeczywiście jest to prawdą. W końcu wpisujemy go za każdym razem podczas włączania smartfona. Jednak gdy zdarzy nam się trzykrotnie błędnie wpisać kolejność cyferek, to karta SIM automatycznie zostanie zablokowana. W takiej sytuacji jedyną możliwością jest wpisanie Personal Unlock Key, czyli osobistego kodu odblokowującego PUK.

 

Kod PUK najlepiej mieć zapisany gdzieś w bezpiecznym miejscu. Noszenie go stale przy sobie nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale już zapisanie go sobie na kartce i schowanie w teczce z dokumentami wydaje się być rozsądne. Dzięki temu w awaryjnej sytuacji zawsze będzie można do niego sięgnąć.

Jak zdobyć kod PUK? To jeszcze nie wszystko

W dobie rozwijających się nowinek technicznych dzisiejszy kontakt z operatorami jest znacznie bardziej uproszczony niż jeszcze kilka lat temu. Telefonia komórkowa intensywnie korzysta z mediów społecznościowych, przez które umożliwia swoim klientom kontakt z działem obsługi konsumenta. Zamiast kontaktu telefonicznego, możemy za pośrednictwem Facebooka czy nawet Twittera połączyć się z operatorem, gdy nadal nie wiemy, gdzie jest zapisany nasz kod PUK! Oczywiście, warto pamiętać, że podobnie jak telefoniczne infolinie, tak i kontakt z operatorem przez kanały społecznościowe dostępny jest w określonych godzinach pracy.

Odzyskanie PUK – nie ryzykuj blokady!

Warto wiedzieć, że 10-krotne błędne wpisanie kodu PUK automatycznie blokuje kartę SIM na stałe! W takiej sytuacji nie warto więc kierować się intuicją i wpisywaniem cyferek na wyczucie, bo jedyną opcją, jaka nam pozostanie, będzie wyrobienie duplikatu, a to wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Ładowanie