22.08.2019
← Blog

Aplikacje do szkoły ‒ jakie apki przydadzą się uczniom do nauki?

Jesteśmy pokoleniem, które nawet na chwilę nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Czas spędzony przy telefonie może być sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Używając aplikacji do nauki, można w szybki i przyjemny sposób uczyć się języków obcych, odrabiać lekcje czy korzystać z planu lekcji.

U podstaw aplikacji do nauki często leży gamifikacja, która wykorzystuje mechanizmy znane z gier i przenosi je w inny kontekst. Przykładem są paski postępu, nagrody, odznaki i inne narzędzia, które mają zachęcić użytkowników do korzystania z aplikacji.

Aplikacje do nauki języków

Znajomość języków obcych to fundament naszych czasów. Są one potrzebne nie tylko na rynku pracy, ale też w podróży, a przecież coraz więcej i chętniej jeździmy po całym świecie. Poznawanie nowych miejsc, kultur i nawiązywanie znajomości jest niemożliwe, gdy nie znamy przynajmniej podstaw języka angielskiego. I tu z pomocą przychodzą aplikacje do nauki języków obcych. Wystarczy pobrać jeden z wielu tego typu programów dostępnych w sklepach internetowych i poświęcać mu co najmniej 15 minut dziennie, by poprawić swój zasób słów i opanować podstawowe konstrukcje gramatyczne. Aplikacja na smartfona, która ma podszlifować nasz język obcy, będzie nie tylko uczyć pisowni i utrwalać wysłuchane teksty, ale pozwoli nam opanować właściwą wymowę pojedynczych słówek, zwrotów i całych zdań. Zaletą takich apek na telefon jest to, że stawiają przed nami proste wyzwania, które zachęcają do zdobywania kolejnych poziomów. Jednymi z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków są: Duolingo, Supermemo i Busuu.

Aplikacje do obliczeń matematycznych

O ile dawniej uczniowie mieli do dyspozycji tylko proste kalkulatory, o tyle obecnie digitalizacja świata daje całkiem nową jakość nauki przedmiotów ścisłych. Aplikacje matematyczne na Androida czy iOS pomagają rozwiązywać najbardziej skomplikowane zadania wymagające wielopoziomowych obliczeń. To jednak nie wszystko ‒ wiele z nich udostępnia swoim użytkownikom także narzędzia z innych dziedzin ścisłych, np. fizyki, chemii czy astronomii. W tej kategorii polecane aplikacje to, np. Photomath, Cymath ‒ Math Problem Solver i MalMath: Step by step solver.

Czytaj także: Tablet z Internetem mobilnym LTE

Aplikacje przydatne do nauki ‒ fiszki na telefon

Aplikacja do utrwalania wiedzy może mieć postać telefonicznych fiszek, które ułatwiają naukę języków obcych i zapamiętywanie pojęć z różnych dziedzin. Dzięki niej możemy zapomnieć o zapisywaniu definicji na kartkach papieru, które z czasem i tak zwykle gubimy. Aplikacja do powtórki materiału pozwala nam na tworzenie własnych zestawów. Możemy je dowolnie grupować, np. tematycznie albo dziedzinowo. Często umożliwia też przeglądanie zbiorów innych użytkowników. Wirtualne fiszki to także aplikacja dla nauczycieli, którzy mogą w niej np. przygotować materiał do kolejnej lekcji. Mobilne fiszki na telefon to m.in.: Fiszkoteka i mFISZKI.

Plan lekcji ‒ aplikacja dla uczniów, studentów i nauczycieli

Plan lekcji to aplikacja, która pozwala nam zorganizować życie szkolne i uniwersyteckie. Wystarczy, że zapiszemy w niej plan zajęć, dodając ewentualnie inne zadania ‒ np. prace domowe, egzaminy, kolokwia czy dni wolne. Podgląd planu zajęć dostępny jest w formie listy lub tabeli ‒ wszystko zależy od naszych upodobań. Tego typu aplikacje mają nie tylko opcję powiadomień, które przypomną nam na przykład, że jutro czeka nas klasówka z matmy, ale też automatycznie wyciszą nasz telefon podczas lekcji, gdy sami o tym zapomnimy. Wygodną opcją jest też możliwość synchronizowania danych pomiędzy wszystkimi posiadanymi urządzeniami, np. telefonem i tabletem. Do chętnie wybieranych apek tego rodzaju należą: Timetable, Plan lekcji, Dzień szkolny i School ‒ Studia Asystent.

 

Aplikacje do nauki to szybki i wygodny dostęp do nowej wiedzy. Możemy z nich korzystać w drodze do szkoły, pracy, jadąc do kina autobusem i w wielu innych sytuacjach. Wystarczy, że poświęcimy około 15 minut dziennie i zamiast kolejny raz sprawdzać, co w mediach społecznościowych opublikowali znajomi, przejrzymy dostępne fiszki albo zagramy w grę edukacyjną.

Zobacz także: Aplikacja do beatboxu dla dzieci

Ładowanie