20.12.2016
← Blog

Kiedy skręcić na ścieżce kariery? O tym, czy warto zmienić zawód

Decyzja o zmianie raz obranej ścieżki zawodowej nie jest łatwa. Nawet jeśli obecna praca nie sprawia Ci już satysfakcji, skąd możesz mieć pewność, że w nowej będzie lepiej? Czasem jednak warto zaryzykować i otworzyć przed sobą drzwi do nowych możliwości. O tym, jak zrobić to mądrze mówi Hannah Morton-Hedges, doradca zawodowy, ekspert w projekcie „How to change career paths?” Grupy Virgin.

 

1. Nie bierz kota w worku

Po pierwsze, musisz dowiedzieć się na czym tak naprawdę polegałaby Twoja nowa praca, ponieważ wyobrażenie, oparte na stereotypach albo atrakcyjnym ogłoszeniu rekrutacyjnym, może być mylne. Porozmawiaj z ludźmi, którzy mają doświadczenie w danej branży. Będą w stanie opowiedzieć Ci zarówno o blaskach, jak i cieniach swojej profesji. Wtedy będziesz mógł odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy to jest to, czym chcę się zajmować?”

2. Sprawdź, czy Cię na to stać

Rozpoczynanie kariery w nowej branży wiąże się z tym, że znowu znajdziesz się na początku swojej drogi zawodowej, a więc będziesz mniej zarabiać. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na niższe dochody. Oblicz, ile wydajesz miesięcznie i na czym mógłbyś zaoszczędzić. Oczywiście, mając za sobą doświadczenie zawodowe i wiedzę o funkcjonowaniu w biznesie, w nowej firmie awansujesz dużo szybciej niż ktoś, kto dopiero tego wszystkiego się uczy. Musisz być jednak świadomy takich niedogodności i przemyśleć, czy jesteś na nie gotowy.

3. Miej dobry powód

Każdy ma gorsze dni w pracy, ale momenty zniechęcenia nie są wystarczającym powodem do dokonania rewolucji w swoim życiu. Zastanów się, jak chciałbyś, żeby wyglądała Twoja dalsza kariera, co będzie czynić Cię szczęśliwym i czy niezadowolenie z pracy nie jest tylko tematem zastępczym dla Twoich prawdziwych problemów. Żebyś nie trafił z deszczu pod rynnę, powinna kierować Tobą pozytywna, a nie negatywna motywacja.

4. Działaj i uzbrój się w cierpliwość

Zmiana wykonywanego zawodu rzadko kiedy przebiega gładko. Nowa branża i nowe stanowisko to duże wyzwanie. Jeśli chcesz mu podołać, musisz włożyć w to duży wysiłek oraz poświęcić dużo czasu na zdobycie nowej wiedzy, inwestując w kursy, szkolenia i fachową literaturę. Jeśli jesteś głęboko przekonany o słuszności swojego wyboru, dużo łatwiej będzie Ci znieść początkowe niepowodzenia.

Pamiętaj, że ciężka praca popłaca, a na zmianę nigdy nie jest za późno - szczególnie w dzisiejszych czasach. Obecnie żyjemy i pracujemy coraz dłużej, więc zmiana ścieżki kariery w wieku 40 lat nie jest niczym dziwnym, a niedługo może stać się koniecznością.

W Virgin wspieramy tych, którzy nie boją się spełniać swoich marzeń. Właśnie dla takich osób powstała strona contentowa „Jak zmieniać ścieżki kariery?” („How to change career paths?”). Inspirujące i pouczające historie osób, które zdecydowały się zmienić swoje zawodowe życie oraz więcej porad, jak pokierować swoją karierą znajdziesz tutaj. 

Zobacz także: Znamy Bohatera Polskiej Przedsiębiorczości !

Ładowanie