09.05.2019
← Blog

Jak technologia zmieni sposób spędzania wolnego czasu?

Jesteśmy po bardzo długim majowym weekendzie, który wszystkim kojarzy się z odpoczynkiem. I poniekąd słusznie, bo w naszym polskim klimacie z reguły był to czas na relaks. Ale czy zawsze będziemy wypoczywać w taki sam sposób? Czy już teraz odpoczywamy tak samo, jak kiedyś?

 

Gdy patrzę na to, jak obecnie ludzie spędzają czas, widzę jak bardzo zmienił się sposób, w który to robią. Wpływa na to wiele czynników. Od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej i nasze podróżowanie stało się łatwiejsze. Co więcej, dziś mamy niemal nieograniczony dostęp do telefonu i Internetu, które diametralnie zmieniły nasze podejście do odpoczynku. Kiedyś czytaliśmy książki, chodziliśmy po lesie lub po prostu się opalaliśmy. Dziś też to robimy, ale w inny sposób np. z telefonem w ręku, czytając e-booki czy przeglądając interesujące nas treści publikowane na portalach informacyjnych czy społecznościowych. Oglądamy też coraz więcej filmów na Netflixie i innych dostępnych platformach. Nasz sposób wypoczynku, choć pozornie taki sam, bardzo się zmienił. Dlaczego? Bo radykalnej zmianie uległ świat, w którym żyjemy. Świat, w którym technologia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego. Pojawia się więc pytanie, co dalej? Jak będziemy korzystać z wolnego czasu za kilka lat? Spróbujmy się temu przyjrzeć.

Na początek warto zerknąć nie tyle na trendy, co realne zmiany. W Polsce, Europie, Ameryce Północnej i wielu rozwiniętych krajach czas, który spędzamy na pracy, regularnie spada. Nawet w Polsce pracujemy mniej, niż jeszcze siedem lat temu, choć wciąż dużo więcej, niż inne kraje UE. Mimo, iż spadek ten jest powolny, to w najbliższych latach dzięki technologii zdecydowanie przyśpieszy.

Źródło: Statista, Average usual weekly hours worked on the main job in Poland from 2000 to 2017
Źródło: Statista, Average usual weekly hours worked on the main job in Poland from 2000 to 2017

 

Źródło: Statista, Average usual weekly hours worked on the main job in Europe in 2015

 

Na ten stan rzeczy wpływa postęp technologiczny, gdzie coraz więcej czynności wykonują za nas maszyny. Choć przecięty przedstawiciel młodego pokolenia nie dostrzega tej różnicy, to Polak pracujący jeszcze w czasach poprzedniego systemu (przed 1989) już powinien. Wydatki ponoszone przez firmy na automatyzację procesów stają się kluczem do zwiększenia ilości naszego wolnego czasu. Jeśli dojdziemy do momentu, w którym większość naszej pracy będą wykonywać maszyny, to duża część społeczeństwa, która nie będzie pracować, stanie przed pytaniem (wbrew pozorom, wcale niełatwym), co zrobić z tym wolnym czasem.

Zobacz także: Kiedy skręcić na ścieżce kariery? O tym, czy warto zmienić zawód

Technologia służąca rozrywce przejdzie w kluczową fazę rozwoju

Nasz wolny czas już zaczyna się zmieniać. Technologie wykładnicze (ang. Exponential technologies) pozwalają dziś na tworzenie zupełnie innej rozrywki, w szczególności w obszarze gier, wirtualnych światów i społeczności internetowych. Rozwój tej działki biznesowej jest bardzo szybki i szacuje się, że do 2022 roku przychody w sektorze sprzętu i oprogramowania do gier wideo sięgną poziomu 235 mld dolarów. Osiągną taki pułap, gdyż coraz więcej z nas korzysta z tych rozwiązań, aby wypełnić swój wolny czas. Co ciekawe, w badaniach przeprowadzonych przez panel badawczy Ariadna w 2018 roku na temat sposobów spędzania przez Polaków czasu wolnego, 75% badanych przyznało, że spędza go przeglądając Internet. To bardzo mocno uzasadnia rozwój powyższej branży.


Wspominane wyżej technologie mocno zmienią nasze życie.  Przykładem może być tu hit sprzed kilku lat, czyli Pokemon GO, który został przeniesiony ze świata bajki do świata wirtualnego za pomocą Augmented Reality. Pokazuje to, jak technologia przekształca nasze fizyczne środowiska w cyfrowe platformy gier. Tak zaawansowany AR wprowadza nową erę rozrywki domowej. Dobrym przykładem jest także gra Minecraft, której przestrzeń tworzonego świata jest ośmiokrotnie większa niż planeta Ziemia. Możliwości tworzenia i odkrywania świata, ucząc kreatywności i otwartości na poznawanie nowych rzeczy. To niewątpliwie pewna zaleta, która zadziała pod warunkiem dobrze przygotowanej gry. Osobiście prognozuję, że w niedalekiej przyszłości wszyscy staniemy się twórcami lub uczestnikami światów wirtualnych, z których każdy wypełniony będzie zasobami i fabułami współdziałającymi z innymi środowiskami wirtualnymi.


Wyobraźmy sobie inny przykład. Wirtualna postać rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości, wyposażona w funkcje sztucznej inteligencji, która może nie tylko uczestniczyć w fikcyjnej fabule, ale również wchodzić w interakcje i prowadzić dialog bezpośrednio z Tobą w wielu środowiskach wirtualnych i nakładanych cyfrowo. Taka postać może być twoim osobistym partnerem w grach, ale także w realnym świecie, na który można nałożyć cyfrowe środowisko. Prezentuję tutaj tylko część technologii, która wypełni nasz wolny czas. Z pewnością powstanie jeszcze szereg innych rozwiązań, które zaspokoją potrzeby tych, którzy mają inne upodobania odnośnie spędzania wolnego czasu. Jedno jest pewne, technologia ma i będzie miała ogromny wpływ na to, jak ten czas będzie wyglądać.

Zobacz także: Zakup kontrolowany, czyli jak technologia zmieni sposób zakupów i świat reklamy

Zagrożenie czy zupełnie nowy styl życia?

Technologia rozrywkowa jak wszystko ma swoje dobre i złe strony. Najważniejszy jest jednak rozsądek i stawianie na to, aby rozrywka ta była kontrolowana, skoncentrowana na rozwoju i przynoszeniu korzyści zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeśli chodzi o obawy,to część z nich opisałam już wcześnie w artykule Czy technologia i dochód gwarantowany mogą Cię zmienić w krwawą bestię” . Warto jednak zauważyć, że zmiany, które następują w naturalny sposób, wymuszą też zmianę stylu życia, a tym stylem będzie właśnie sposób spędzania wolnego czasu. Dla wielu firm jest to również szansa biznesowa. Społeczeństwa będą wydawać jeszcze więcej na rozrywkę i wypełnienie swojego wolnego czasu, co oznacza, że ten rynek będzie się bardzo rozwijał i dlatego warto go obserwować.

Zobacz także: Pierwszy telefon dla dziecka. Co wybrać – prepaid czy abonament?

 

Ładowanie