Które technologie najszybciej zmienią nasze codzienne życie?
Grażyna Piotrowska - Oliwa
#1 Karty płatnicze przejdą do lamusa
Czy tego chcesz czy nie, to będzie miało miejsce. W chwili obecnej w Polsce 80% transakcji kartami to płatności zbliżeniowe na 38 mln wydanych kart płatniczych*. Te same funkcje zbliżeniowe oferuje już większość aplikacji bankowych. Skoro telefon i tak nosimy przy sobie częściej niż portfel, to usługa płatności stanie się bardzo atrakcyjna. W Polsce mamy oczywiście jeszcze jeden problem mentalny. Jest to brak zaufania do płatności mobilnych, rozumianych, jako korzystanie z aplikacji bankowych zainstalowanych na naszym smartfonie czy aplikacji typu Blik. Jednak ich upowszechnienie to tylko kwestia czasu, bo jak pokazują badania większość konsumentów ceni sobie szybkość i wygodę tego sposobu płatności.
#2 Samodzielne smartfony
Sztuczna Inteligencja, nad którą pracują wszyscy wiodący producenci technologiczni we wszystkich branżach, zmieni także codzienne użytkowanie smartfonu. Już dziś producenci wprowadzają systemy operacyjne oparte o sztuczną inteligencję, które będą np. rozpoznawały fotografowane obiekty, dobierały odpowiedni filtr, skanować kody kreskowe towarów w sklepie, aby porównać ceny w innych sklepach. Na koniec wszystkie jego funkcje będą obsługiwane przez komendy głosowe, nad którymi czuwać będzie nasz osobisty asystent w telefonie. Takie rozwiązania zaprezentował już np. LG podczas Mobile World Congers 2018.
#3 Reklamy nie do odróżnienia od rzeczywistych produktów
Rozwój wirtualnej rzeczywistości i umożliwienie oglądania telewizji w tej technologii wpłynie na zmianę formy reklamowej. Produkty staną się tak realistyczne jakbyśmy widzieli je na sklepowej półce. Kto nie chciałby dokładnie obejrzeć sobie wymarzonego samochodu czy komputera bez wychodzenia z domu? To z kolei znacząco wpłynie na sprzedaż w każdej branży.
Zobacz także: Jak technologia zmieni sposób spędzania wolnego czasu?
#4 Czyste powietrze na wagę złota
Zanieczyszczenie powietrza w szczególności w Polsce już uruchomiło rynek na nowości mające chronić nas przed szkodliwymi skutkami tej sytuacji. W pierwszej kolejności spodziewać możemy się prostych inteligentnych czujników informujących nas o jakości powietrza na zewnątrz i wewnątrz naszego domu. Dodatkowo dostarczać nam będą propozycji działań mających na celu ochronę nas przed skutkami smogu. W dalszej kolejności systemy automatyki w budynkach zaczną odpowiednio odświeżać i filtrować powietrze, którym oddychamy, tak abyśmy czuli się lepiej. W konsekwencji wszystkie te technologie zmienią nasze zachowania związane z dbałością o to, czym oddychamy. Zobaczymy coraz więcej osób używających masek, korzystających z specjalnych aplikacji do mierzenia zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Te wszystkie technologie wyznaczą nasze nowe zachowania zmierzające do ochrony naszego zdrowia. W konsekwencji również branża medyczna wprowadzi specjalne programy zdrowotne mające nas wyleczyć lub uchronić przed skutkami smogu.
#5 AI zmniejszy falę fake newsów
Nieprawdziwe informacje, których dziś w mediach jest dużo i które często wywołują wiele niepotrzebnych niepokojów mogą być znacznie ograniczone. Zainteresowanych takim rozwiązaniem jest wielu. Pomóc w tym może wspomniana już sztuczna inteligencja, która mogłaby automatycznie przeszukiwać zasoby i analizować prawdziwość zawartych w mediach społecznościowych i portalach informacji. W ten sposób można by ograniczyć wyrządzanie krzywdy osobom czy instytucjom. Z drugiej strony można by skuteczniej docierać do autorów takich szkodliwych informacji.
To tylko część z nowości, które będą zmieniać naszą rzeczywistość. Czy tego chcemy czy nie nasze życie będzie się zmieniać dzięki technologiom. Tylko od nas zależy czy skorzystamy z tej szansy, którą nam przyniosą.
*Dane Związku Banków Polskich
Zobacz także: Czy administracja przetrwa cyfrową rewolucję?
Najpopularniejsze w tej kategorii
-
Ceny Internetu. Ile trzeba zapłacić za dostęp do Internetu mobilnego?Czytaj →
-
Szukasz telefonu Samsung z dobrym aparatem? Zobacz, czym się różniąCzytaj →
-
Jak zrobić dobre selfie? Pomysły na idealne zdjęcie Twoim smartfonemCzytaj →
-
Aplikacje do szkoły ‒ jakie apki przydadzą się uczniom do nauki?Czytaj →