13.01.2020
← Blog

NFC w telefonie: Co to jest? Jak płacić swoim telefonem w sklepie?

Zwiększa się popularność znacznika NFC. To technologia wykorzystywana m.in. do dokonywania płatności poprzez zbliżenie karty lub smartfona. Jak działa NFC oraz jakie niebezpieczeństwo ze sobą niesie?


Technologia NFC służy do wymiany danych na niewielką odległość. Wykorzystuje się ją do płatności zbliżeniowych, udostępniania różnego rodzaju informacji, a nawet zakupu biletów komunikacji miejskiej. Co warto wiedzieć o funkcji NFC?
 

Co to jest NFC?

Co to jest i do czego służy NFC? Czym się różni od klasycznej i znanej wszystkim technologii Bluetooth? NFC, z angielskiego Near Field Communication, to rodzaj krótkozasięgowego komunikatora, który pozwala na wymianę danych na maksymalną odległość 20 centymetrów. Stanowi to kluczową różnicę w stosunku do Bluetooth, która umożliwia przesył danych na odległość nawet 100 metrów (w przypadku technologii Bluetooth 2.1). Chociaż NFC jest standardem o krótkim zasięgu, to zużywa znacznie mniej energii od Bluetootha. Ponadto szybciej się konfiguruje i nie wymaga manualnego połączenia dwóch urządzeń. Technologia NFC jest niestety 5 razy wolniejsza niż Bluetooth. Krótkozasięgowy standard komunikacji zastępujący Bluetooth umożliwia nie tylko wymianę plików z telefonu na telefon. Jak się okazuje, NFC służy również do przesyłu… pieniędzy. Jak płacić telefonem i co ma z tym wspólnego NFC porównany wcześniej do Bluetootha?

Zobacz także: Do czego służą kody USSD?​

NFC a płatność telefonem

W tym przypadku mowa o technologii tag NFC, a więc o naklejce posiadającej wyżej wymieniony moduł. Trend zapoczątkował Samsung, który bardzo szybko znalazł swoich naśladowców. Tagi można dowolnie przeprogramować i dostosować do własnych potrzeb. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tejże technologii są właśnie płatności zbliżeniowe. Etykieta NFC w telefonie jest zasilana za pomocą fal radiowych, natomiast transfer informacji, czyli najczęściej płatność, jest wykonywany poprzez przyłożenie czytnika do NFC. Dzięki małym ilościom danych zapisywanych na takich znacznikach odczyt jest bardzo szybki i polega wyłącznie na przyłożeniu smartfona do układu. Moduł NFC znajdziemy w większości modeli HTC, Huawei, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Apple, Sony i wielu innych. Obecnie funkcję NFC oferują nie tylko firmy z najwyższej półki cenowej, lecz także średniej.

Zobacz także: Jaki telefon dla dziecka?​

Płacenie telefonem to nie jedyna atrakcja, jaką zapewniają moduły NFC. Dużą popularność zyskują również reklamy, ulotki czy plakaty, które wykorzystują czytniki do przekierowania użytkownika na aplikację, stronę internetową czy dane kontaktowe firmy. Innym celem stosowania NFC jest walka z… podróbkami! Technologia NFC umożliwia bowiem identyfikację autentyczności znaczników – użytkownik może potwierdzić legalność produktu poprzez zbliżenie go do telefonu komórkowego. Znaczniki pozwalają również na odnalezienie swojego zwierzęcia, monitorowanie jego aktywności oraz identyfikację. Z kolei do identyfikacji osób stosuje się opaski, breloki lub karty, które zawierają znacznik NFC. Należy jednak pamiętać o ewentualnym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą korzystanie z tego rozwiązania. Niestety, ze względu na bezprzewodowy odczyt danych z czytnika istnieje możliwość skopiowania danych. Osoby posiadające specjalny sprzęt są w stanie zeskanować zawartość urządzenia posiadającego NFC. Ryzyko zagrożenia pojawia się w szczególności w centrach handlowych, komunikacji miejskiej lub marketach.

Istnieje jednak możliwość uniknięcia zagrożenia, że telefon z NFC stanie się łatwym łupem dla złodziei. Wystarczy zablokować opcję bezprzewodowej transmisji danych – pozwoli to na płatność tylko wtedy, gdy zbliżymy urządzenie do terminalu. Odpowiednio zabezpieczony i zaprogramowany tag NFC zapewnia wygodę użytkowania i bardzo duże możliwości.

Zobacz także: Nie daj się stalkerowi! Jak zablokować uporczywy numer w telefonie?​

Ładowanie