06.11.2017
← Blog

Do czego służą kody USSD?

Abonenci usług telekomunikacyjnych nie muszą kontaktować się za każdym razem z biurem obsługi klienta, żeby dokonać zmian na koncie. Pomocne w zarządzaniu taryfami i pakietami mogą być krótkie i łatwe do zapamiętania kody USSD. Jak z nich korzystać?

Kody określane skrótem USSD (Unstructured supplementary service data) to mechanizm, z którego mogą skorzystać użytkownicy urządzeń łączących się z sieciami GSM i UMTS. Inicjowanie kodów może odbywać się np. z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, ale użytkownicy mogą wpisywać je samodzielnie poprzez bezpośredni kontakt człowieka z maszyną (MMI, Man-Machine Interface).

Gdzie wpisywać kody USSD?

Odpowiednim miejscem do wprowadzenia kodu USSD jest klawiatura telefonu. Po wpisaniu kodu wystarczy wcisnąć przycisk inicjowania połączenia, czyli zazwyczaj zieloną słuchawkę. Bez obawy - kody USSD to polecenia wysyłane do sieci komórkowej i nie trzeba będzie rozmawiać z komputerem po drugiej stronie. Kod USSD zwykle rozpoczyna gwiazdka (*), a kończy znak hash (#).

Dlaczego warto korzystać z kodów USSD?

Wpisanie kodu na klawiaturze telefonu zajmuje zaledwie kilka sekund. Jeśli tylko użytkownik wie, jakiej kombinacji cyfr i znaków użyć, to może zaoszczędzić sobie kilku minut oczekiwania na połączenie z konsultantem lub kilkudziesięciu minut potrzebnych na wizytę w salonie.

Komu przydadzą się kody USSD?

Prosta odpowiedź na to pytanie wskazałaby wszystkich właścicieli karty SIM. Kody USSD mogą się przydać każdemu abonentowi. To bardzo wygodne rozwiązanie dla użytkowników ofert na kartę. Wpisując krótki kod, można np. sprawdzić stan konta. Kody USSD wykorzystywane są też do zmieniania aktywnej taryfy lub aktywowania dodatkowych pakietów obniżających koszty (z czego mogą skorzystać użytkownicy ofert na abonament).

Kody USSD w Virgin Mobile

Podstawowe funkcje kodów USSD w Virgin Mobile to:

  • kontrolowanie stanu konta (*101#),
  • doładowanie konta (*101*kod_doładowania#),
  • sprawdzenie stanu salda transmisji danych (*108#),
  • sprawdzanie taryfy (*222*3#),
  • sprawdzenie pakietu minut (*222*8#).

Oprócz tego kodami USSD można aktywować blokadę połączeń z numerów zastrzeżonych, usługę połączeń oczekujących, pakiety i promocje. To zresztą nie koniec. Z pełną listą aktualnych kodów można zapoznać się na odpowiedniej stronie internetowej.

Ładowanie