21.09.2017
← Blog

Nie tylko Facebook - przegląd innych serwisów w social media

Kogo znać, gdzie bywać... w internecie? Facebook jest hegemonem social media, ale to nie jedyna usługa online pozwalająca nawiązywać kontakt z innymi ludźmi. Przyjrzeliśmy się innym serwisom społecznościowym.

Social media to rodzaj serwisów internetowych, które rozkwitły wraz z nastaniem ery Web 2.0. To bogate w treści multimedialne portale, w których treść generują przede wszystkim użytkownicy - nierzadko liczeni w milionach.

Facebook ze swoimi 2 mld użytkowników jest na tym poletku królem, ale warto znać również inne serwisy o nieco innym przeznaczeniu. Każdy z nich można uruchomić nawet na smartfonie dzięki aplikacjom mobilnym.

 

Zobacz także: Lepsze zdjęcia w Messenger!

 

Instagram

Ten serwis należy do Facebooka, ale istnieje jako osobny byt. Instagram zadebiutował jako miejsce do dzielenia się fotografiami mobilnymi, a dzisiaj staje się powoli mieszaniną tablicy z fotografiami i filmami okraszonymi charakterystycznymi filtrami niczym młodszy Snapchat.

Snapchat

Tę usługę upodobali sobie głównie ludzie młodzi. Jej wyróżnikiem są znikające po przeczytaniu wiadomości. Z początku było to głównie narzędzie do tzw. sextingu, czyli wysyłana sobie rozbieranych fotek, ale Snapchat przeistacza się w pełnoprawną platformą społecznościową pełną publicznych postów oraz... reklam.

YouTube

Ten serwis kojarzy się przede wszystkim z klipami wideo, ale ma miliony aktywnych użytkowników. YouTube stawia bardziej na budowanie społeczności wokół twórców kanałów niż na śledzenie tego, co porabiają znajomi.

Twitter

Jeden z konkurentów Facebooka nazywany w początkowych latach istnienia mikroblogiem. Twitter pozwala publikować posty o długości nieprzekraczającej 140 znaków - czyli mniej więcej tyle, co jedna wiadomość SMS. Ten specyficzny sposób komunikacji pozwala na żywo komentować bieżące wydarzenia i wymusza zwięzłość wypowiedzi.

Wykop

To polski serwis, który jest kalką anglojęzycznego Digga. Wszyscy użytkownicy mogą dodawać znaleziska wygrzebane z odmętów internetu, a społeczność je potem ocenia - wykopuje lub zakopuje. Jeśli odpowiednio dużo ludzi uzna materiał za ciekawy, to trafia na stronę główną Wykopu i z miejsca trafia do tysięcy ludzi.

Reddit

Nie wszystkie serwisy social media wyglądają nowocześnie. Reddit pod względem designu zatrzymał się w ubiegłej epoce, ale to ogromne źródło wiedzy. Społeczność serwisu może obserwować różne fora tematyczne nazywane subredditami, z których każde ma swój unikalny wygląd, własnych moderatorów i zasady postowania.

LinkedIn

Serwisy społecznościowe to nie tylko rozrywka. Dowodem na to jest prężnie rozwijający się serwis dla profesjonalistów. Celem użytkowników nie jest odnajdywanie znajomych, a budowanie siatki kontaktów zawodowych, a także szukanie zatrudnienia. W Polsce na podobnej zasadzie działa Goldenline.

Quo vadis, social media?

Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej serwisów społecznościowych. Z roku na rok powstają nowe usługi, które walczą o czas i uwagę internautów. Większość z nich upadnie, tak jak słynny niegdyś MySpace. Część zaś po prostu przestanie się rozwijać i zajmie swoją niszę.

 

Zobacz także: Snapchatyzacja Facebooka - o co chodzi ze znikającymi wiadomościami

Ładowanie