03.11.2016
← Blog

Od czego zależy i jak poprawić zasięg LTE w telefonie?

Zasięg telefonii komórkowej zależy od wielu czynników i przekłada się na jakość połączeń i stabilność połączenia z internetem. Podpowiadamy, jak poprawić zasięg w swoim smartfonie i wyjaśniamy różnicę pomiędzy technologiami 3G, 4G, LTE i LTE Ultra.

 

Operatorzy komórkowi w Polsce na każdym kroku chwalą się, że zasięg ich stacji bazowych, z którymi łączą się smartfony, pokrywa praktycznie cały kraj. Użytkownicy doskonale zdają sobie jednak sprawę, że mimo to bardzo często można trafić na sytuacje, w których mimo to nie da się wykonać połączenia, wysłać SMS-a ani połączyć z internetem.

Od czego to zależy?

Siła zasięgu w telefonach komórkowych to wypadkowa wielu czynników, w tym nawet… pogody. To akurat nie jest żart, bo warunki atmosferyczne mają duży wpływ na jakość połączenia pomiędzy urządzeniami elektronicznymi, a stacjami bazowymi operatorów.

Zasięg może osłabiać ukształtowanie terenu oraz najróżniejsze przeszkody znajdujące się na drodze pomiędzy stacją bazową a użytkownikiem telefonu. Niektóre materiały blokują fale radiowe - co obserwuje się w parkingach podziemnych, piwnicach, centrach handlowych oraz podczas jazdy windą lub… pociągiem Pendolino.

To nie wszystko

Pomijając kiepską pogodę, zasięgowe czarne dziury i tzw. białe plamy - miejsca, gdzie fale nie docierają w ogóle - na to, jak dużo kresek zasięgu wskazuje telefon, w dużej mierze wpływa odległości, jaka dzieli użytkownika od najbliższej stacji bazowej. Zasięg gubi się też przez szybkie poruszanie się - to dlatego można zapomnieć o Netfliksie i YouTubie podczas podróży.

Coraz większym problemem jest też przeciążenie stacji bazowych ze względu na zbyt dużą liczbę osób próbujących nawiązać połączenie w tym samym czasie - czego świadkiem był każdy, kto chciał skorzystać z telefonu podczas imprezy masowej. Jeśli problemy występują notorycznie w miejscu zamieszkania, to warto to zgłosić do BOK-u.

2G, 3G, 4G, LTE i LTE Ultra - co je różni?

Patrząc na zasięg w telefonie warto też zwrócić uwagę na to, jaka ikonka wyświetla się obok kresek. Współcześnie smartfony mogą łączyć się ze stacjami bazowymi wykorzystując kilka różnych standardów:

  • 2G: zwykła sieć GSM, która pozwala na nawiązywanie połączeń głosowych i wysyłanie SMS-ów - niestety przeglądanie internetu z wykorzystaniem sieci GPRS albo EDGE to dzisiaj udręka;
  • 3G: sieć nowszej generacji, która pozwala już na komfortowe przeglądanie sieci;
  • 4G: sieć kolejnej generacji, która może zapewnić transfery jeszcze szybsze, niż 3G.

W ramach sieci 4G można wyróżnić standard LTE, który pozwala na jeszcze szybszy transfer danych. Jego kolejna wersja to LTE-Advanced - w Polsce sieć Play korzysta jednak z nazwy LTE Ultra.

Zobacz także: Internet LTE na karte 

Czy można poprawić zasięg we własnym zakresie?

Nie ma niestety uniwersalnego sposobu na to, by poprawić zasięg. Można próbować przełączyć się w telefonie na sieć 2G, ale wtedy trzeba liczyć się z praktycznie niedziałającym internetem - można zapomnieć o wrzuceniu na Facebooka selfie z koncertu. Jednak nawet to nie daje gwarancji, że będzie można zadzwonić lub wysłać SMS-a.

Zdarzają się też miejsca, w których tylko zasięg LTE jest bardzo słaby. Wtedy przełączenie w ustawieniach telefonu na 3G może sprawić, że połączenie stanie się stabilniejsze. Jeśli zaś problem pojawia się w domu, to rozwiązaniem mogą być tzw. repeatery, czyli wzmacniacze sygnału, a w przypadku modemów, a nie smartfonów - dodatkowe anteny.

Zobacz więcej: Brak internetu w telefonie? Są na to sposoby!

Wybierając swojego operatora warto zwrócić uwagę na to, z jakimi stacjami bazowymi będzie mógł się łączyć.

W większości przypadków operatorzy korzystają wyłącznie z macierzystych stacji bazowych, ale niektóre sieci dają użytkownikom wybór. Przykładem takiego operatora jest Virgin Mobile, czyli operator wirtualny typu MVNO (ang. Mobile Virtual Network Operator).

Urządzenia wyposażone w karty SIM operatora Virgin Mobile mogą łączyć się ze stacjami bazowymi dwóch operatorów w Polsce: Play i T-Mobile. Daje to użytkownikom znacznie większą szansę, że połączenie zostanie nawiązane bez problemu, bo mogą samodzielnie się między nimi przełączać. Przekonaj się tutaj, że Virgin Mobile ma świetny zasięg w Twojej okolicy.

Klienci tej sieci mogą dzięki zastosowaniu roamingu krajowego sami wybierać, z którymi stacjami bazowymi ma się łączyć ich urządzenie. W lokalizacjach, w których jeden z operatorów ma znacznie lepszy zasięg, można go wybrać w ustawieniach telefonu, a urządzenie przestanie się samodzielnie przełączać i połączy się na sztywno z jednym z nich.

Zobacz także: Roaming - 10 pytań i odpowiedzi

Ładowanie