01.03.2019
← Blog

4G a LTE – nowoczesna generacja w służbie transferu danych

4G i LTE to dość tajemniczo brzmiące nazwy, które co rusz zauważamy w ofertach operatorów komórkowych. Możemy się jedynie domyślać, że chodzi w nich o prędkość pobierania Internetu. Chociaż pojęcia te już na dobre zagościły w słownikach użytkowników, to nadal wiele osób zastanawia się, w czym tkwi ich sekret i czym się różni 4G od LTE.

 

Telefony już dawno przestały służyć wyłącznie do prowadzenia rozmów i wysyłania SMS-ów. W dzisiejszym pędzie rozwoju technologii smartfony stanowią całodobowe medium komunikacyjne i społecznościowe. Do tego wszystkiego niezbędny jest Internet. Istotna jest również jego prędkość – najlepiej jak największa! Co jest lepsze, LTE czy 4G? A może 4G jest tym samym, co LTE? Znamy na to odpowiedź!


LTE a 4G – sieć czwartej generacji

Nie skłamiemy, pisząc, że nadeszły czasy, w których Internet stacjonarny powoli odchodzi do lamusa. Dla wielu osób, zwłaszcza młodego pokolenia, codziennością staje się bycie online całą dobę. Mobilny Internet powiadamia użytkowników o nowych zdarzeniach i pozwala kontaktować się ze znajomymi z każdego miejsca i o każdej porze dnia i nocy. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia i właśnie dlatego powstała sieć 4G, czyli 4th Generation, która gwarantuje transmisję danych o prędkościach często nieosiągalnych dla stacjonarnych łączy internetowych. Bez cienia wątpliwości można więc stwierdzić, że zapewnia najszybszy i najlepszy jakościowo przesył danych.

Często też w odniesieniu do 4G słyszymy pojęcie: internet 4G LTE. Co to jest? Czy 4G to LTE? Otóż są to wyrażenia stosowanie wspólnie, ale też wymiennie. LTE oznacza bowiem prędkość transmisji danych. Jest skrótem od Long Term Evolution i gwarantuje nie tylko najszybszy transfer, ale również zwiększenie wydajności łączy, zmniejszenie kosztów związanych z usługami online czy lepszą efektywność w odnajdywaniu łączy radiowych, a nawet mniejsze opóźnienia w dostarczaniu wiadomości!

 

3G a 4G LTE – różnice

Nowoczesne smartfony mają funkcjonalność automatycznego przełączania się na lepszą jakość Internetu. Dlatego w zależności od posiadanego zasięgu i prędkości mogą lawirować między różnymi modułami sieci. Jednak, czym jest 3G, a czym 4G LTE? Technologia 3G wciąż jest chętnie wykorzystywana i obejmuje niemal cały obszar Polski, a także 99 procent populacji. To ona zapoczątkowała oraz upowszechniła trend sieci bezprzewodowych – ale przede wszystkim dała zalążek generacji 4G. Mimo to jeszcze do niedawna była prawdziwą rewolucją, która łączyła w sobie tradycyjne funkcje telefonu z multimedialnymi rozwiązaniami online. Do niedawna, bo aktualnie wśród miłośników bycia online zaczyna dominować 4G LTE.

Tym, co różni 3G od LTE, jest przede wszystkim prędkość przesyłania danych. Po wielu rewolucjach 3G osiąga prędkość do 28 Mb/s. W przypadku 4G jest to już aż 300 Mb/s! Skąd wiadomo, której technologii używamy? Jeśli telefon połączony jest z siecią 4G, to nad ikonami zasięgu pojawia się oznaczenie „LTE”, a gdy łączy się z siecią 3G, to widnieje tam oznaczenie „H” bądź „H+”. Jeśli smartfon ponownie znajdzie się w zasięgu szybszego transferu, to automatycznie przełączy się na najnowocześniejszą sieć.

Zobacz także: Mapa zasięgu w Virgin Mobile

 

Internet 4G LTE – szybszy niż błyskawica

4G LTE pozwala nie tylko na niezakłócone rozmowy telefoniczne, ale najszybszy przepływ informacji. Przykładowo, w Virgin Mobile zasięg LTE pokrywa 99 procent obszaru Polski, dzięki czemu umożliwia niezwykle komfortową obsługę multimedialną online smartfona, tableta bądź telewizora. Co jest lepsze – 3G czy 4G LTE? Z pewnością warto zainwestować w usługę LTE, gdyż jest znacznie szybsza od poprzedniczki i staje się standardem w dzisiejszym świecie technologii!

 

Zobacz także: VoLTE – co to jest i jakie daje możliwości?

Ładowanie