18.07.2022
← Blog

VoLTE – co to jest i jakie daje możliwości?

Wyobraź sobie, że masz możliwość swobodnego wykonywania połączeń telefonicznych przy użyciu bezprzewodowej, dowolnej sieci Wi-Fi w Polsce i za granicą. Do tego najwyższa jakość rozmów oraz opcja wysyłania i odbierania wiadomości SMS i MMS przy użyciu sieci LTE i brak dodatkowych opłat. Brzmi zachęcająco? Sprawdź, co to jest VoLTE i na jakiej zasadzie działa.

VoLTE – co to jest i jak działa?

VoLTE to nowa technologia Voice over LTE przeznaczona do wykonywania połączeń z wykorzystaniem sieci LTE. Jej działanie opiera się na cyfrowej technologii transmisji protokołu internetowego (IP). Oznacza to, że podczas rozmowy dane są przekazywane drogą internetową. 

 

Najważniejsza różnica pomiędzy połączeniami głosowymi obsługiwanymi przez LTE a połączeniami 2G i 3G dotyczy „porcjowania” treści. W usłudze VoLTE części rozmów są skompresowane, podzielone na małe pakiety i wysyłane pojedynczo. Pozwala to na błyskawiczne połączenie, ponieważ poszczególne zestawy wyszukują najkrótszą drogę odbioru i ekspresowo łączą się ze sobą. W tradycyjnej telefonii trwa to znacznie dłużej, ponieważ najpierw trzeba zestawić stałe połączenie, a proces ten zajmuje więcej czasu.

Najważniejsze zalety VoLTE

Usługa VoLTE przynosi ogromne korzyści użytkownikom smartfonów. Skraca czas od wybrania numeru do dzwonka na telefonie rozmówcy do 1–2 sekund. W technologii 2G i 3G trwa to ok. 8 sekund. 

 

Technologia Voice over LTE zapewnia doskonałą jakość dźwięku, dzięki której rozmówcy mają wrażenie, że stoją obok siebie, a rozmowy mogą odbywać się nawet w tych lokalizacjach, gdzie dostępne jest jedynie Wi-Fi. 

 

Zaletą jest także możliwość automatycznego przełączania trwającej rozmowy pomiędzy sieciami oraz wysyłanie SMS-ów i MMS-ów za pomocą sieci LTE. Możliwe jest też równoczesne telefonowanie VoLTE i surfowanie po Internecie przez sieć 4G, ponieważ mimo wykonywanych połączeń prędkość Internetu nie spada.

 

Sygnał LTE na częstotliwości 800 MHz przenika do budynków, jest silniejszy i zapewnia lepsze pokrycie. Pozwala to na zredukowanie tzw. białych plam – miejsc, w których do tej pory nie można było rozmawiać przez telefon.

 

Korzystanie z VoLTE nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Za połączenia zapłacisz zgodnie z cennikiem twojej taryfy tak jak za tradycyjne rozmowy. Technologia VoLTE może być wykorzystywana przez połączenia głosowe 5G.
 

Wysoka jakość dźwięku w Voice over LTE 

Podczas rozmowy przez VoLTE dźwięk jest na tyle rzeczywisty, że osoby po dwóch stronach mają wrażenie, że stoją obok siebie. Jakość jest znacznie lepsza w porównaniu z tradycyjną telefonią (2G, 3G), a wszystko za sprawą magistrali danych LTE, która jest bardziej pojemna i pozwala na szybszą transmisję danych. 

Jak włączyć VoLTE?

Włączenie usługi VoLTE nie jest skomplikowane i można sprowadzić go do kilku podstawowych kroków:

 

  • posiadanie telefonu z odpowiednią wersją oprogramowania i kompatybilnego z siecią – informacje o konkretnych modelach urządzeń obsługujących technologię VoLTE znajdziesz np. na stronach internetowych operatorów,
  • posiadanie karty SIM LTE – jeśli nie masz takiego modelu, możesz dokonać wymiany u swojego operatora. Sprawdź też, czy twój plan taryfowy obejmuje usługę LTE, jeśli nie, aktywuj ją,
  • przebywanie w zasięgu sieci 4G,
  • włączenie VoLTE w ustawieniach telefonu – w tym celu wejdź w zakładkę „Sieć komórkowa”, a następnie „Komórkowa transmisja danych” i wybierz preferowany typ sieci LTE.

 

Aktywacja usługi odbywa się automatycznie, od razu po zaakceptowaniu najnowszej aktualizacji systemu. Konfiguracja nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji, a korzystanie z VoLTE nie obciąża baterii. Potwierdzeniem włączenia usługi jest pojawienie się ikony VoLTE przy wskaźniku zasięgu lub blokadzie ekranu. 

Jak wyłączyć VoLTE?

Jeżeli nie chcesz korzystać z usługi VoLTE, możesz manualnie wyłączyć ją w swoim smartfonie. Dokonasz tego, wybierając z panelu głównego „Aplikacje”, następnie „Ustawienia” i zakładkę „Sieci komórkowe/Sieci telefonii komórkowej” oraz odklikując przycisk przy belce „Połączenia VoLTE”.


Sprawdź także: Jak działa WiFi Calling, czyli „dzwonienie przez WiFi”?

Ładowanie