29.07.2021
← Blog

Jak działa WiFi Calling, czyli „dzwonienie przez WiFi”?

Wyobraź sobie, że jesteś w miejscu, gdzie zupełnie nie ma zasięgu. Telefon uparcie nie może wyszukać sieci, a Ty nagle musisz pilnie gdzieś zadzwonić. Właśnie w tej sytuacji z pomocą przychodzi WiFi Calling, czyli nowa technologia prowadzenia rozmów i wysyłania SMS-ów. Sprawdź, co to jest WiFi Calling, jak włączyć oraz wyłączyć tę usługę.

Opcja WiFi Calling dostępna jest w niektórych smartfonach. Funkcja ta jest zapisana razem z oprogramowaniem w pamięci telefonu i możesz sterować nią np. poprzez specjalną aplikację. 

WiFi Calling – co to jest?

WiFi Calling to innowacyjna technologia, dzięki której wykonasz połączenie lub wyślesz SMS-a mimo braku zasięgu i dostępu do nadajników operatora sieci. Funkcja ta wykorzystuje lokalną sieć WiFi, do której podłączony jest Twój telefon, i jest dostępna na całym świecie.

W trakcie prowadzenia rozmowy Twój numer (osoby wykonującej połączenie) wyświetla się na ekranie odbiorcy. Co ważne, osoba, do której dzwonisz, nie musi korzystać z WiFi Calling, aby mogła odebrać Twoje połączenie, ale musi mieć telefon obsługujący usługę połączeń przez WiFi. 

Telefony z WiFi Calling – jakie mają zalety?

Technologia WiFi Calling jest dostępna tylko na niektórych urządzeniach mobilnych. Trzy najważniejsze zalety, jakie przynosi korzystanie ze smartfonów obsługujących tę usługę, to:

  • wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości tekstowych mimo braku zasięgu jakiejkolwiek polskiej stacji – dzięki WiFi Calling nie będziesz mieć już trudności z korzystaniem z telefonu nawet w najmniejszych miejscowościach, na wsiach i w miejscach, gdzie telefon dotychczas nie mógł znaleźć dostępu do sieci operatora;

  • lepsza jakość rozmów telefonicznych tam, gdzie zasięg jest słaby, oraz w budynkach, w których rozchodzenie się fal jest utrudnione – jeśli mieszkasz w bloku albo przebywasz w miejscach, gdzie telefon często gubi zasięg (np. w piwnicy), WiFi Calling rozwiąże ten problem i sprawi, że jakość połączeń będzie niezależna od zasięgu, a Ty zapomnisz o przerwanych rozmowach lub braku możliwości wysłania wiadomości SMS;

  • niższe opłaty za połączenia wykonywane z innych krajów – WiFi Calling pozwala uniknąć opłat międzynarodowych. Oznacza to, że dzwoniąc np. z Francji do Polski, za połączenie zapłacisz tyle samo, co za zwykłą lokalną rozmowę telefoniczną w naszym kraju. Przed wykonaniem połączenia pamiętaj jednak, aby uruchomić tryb samolotowy. Unikniesz w ten sposób ryzyka naliczenia przypadkowych opłat, jeśli Twój smartfon przełączy się na dane sieci komórkowej. Do takich sytuacji może dojść np., gdy sygnał WiFi chwilowo się osłabi. 

Jak włączyć WiFi Calling?

Polscy operatorzy wprowadzili natywną obsługę Wi-Fi Calling. Oznacza to, że jest ona dostępna w formie oprogramowania wgranego w pamięć smartfona i nie każdy telefon ją obsługuje. Jeśli masz telefon z Wi-Fi Calling, nie musisz go konfigurować ani instalować żadnych dodatkowych programów czy aplikacji. 

Zależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystasz i kto jest Twoim operatorem, możliwość dzwonienia i wykonywania połączeń przez WiFi aktywujesz zwykle na jeden z trzech sposobów:

  • odszukując w ustawieniach opcję włączenia WiFi Calling,

  • uruchamiając aplikację wgraną w pamięci telefonu,

  • wysyłając bezpłatnego SMS-a na wskazany przez operatora numer i o określonej treści.

Analogiczna ścieżka jest sposobem na to, jak wyłączyć WiFi Calling.

Jeśli masz trudności lub obawy przed samodzielnym uruchomieniem WiFi Calling, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta u Twojego operatora lub zapytaj doradców w stacjonarnym punkcie obsługi.

Aplikacja WiFi Calling: czy jest dostępna dla każdego?

Calling WiFi w Polsce został wprowadzony przez kilku operatorów. Mimo to nie każdy z nich udostępnia tę opcję we wszystkich swoich ofertach. Niektóre sieci dały możliwość korzystania z tej technologii np. tylko klientom abonamentowym.

Przed rozpoczęciem użytkowania usługi sprawdź, czy Twój operator udostępnia pełną funkcjonalność WiFi Calling, czy tylko wybrane jej opcje. Przykładowo, niektóre sieci komórkowe umożliwiają swoim klientom wyłącznie wykonywanie połączeń, bez możliwości wysyłania SMS-ów i MMS-ów. 

Ile kosztuje WiFi Calling?

Osoby, które chcą korzystać z WiFi Calling, nie ponoszą żadnych opłat aktywacyjnych. Ceny za wykonywane połączenia zależą od wybranych planów taryfowych. Jeśli masz opcję bez żadnych limitów, nie zapłacisz nic za krajowe rozmowy z lokalnej sieci WiFi. Połączenia zagraniczne będą rozliczane zgodnie z główną stawką operatora. Szczegółowe informacje o kosztach znajdziesz w regulaminie usługi.

Więcej na temat połączeń międzynarodowych dowiesz się z naszego artykułu Roaming - 10 pytań i odpowiedzi

Ładowanie