02.12.2019
← Blog

Sieć komórkowa – co to jest, jak działa i kiedy powstała w Polsce?

Pierwsza sieć komórkowa powstała w Sztokholmie i swoim zasięgiem obejmowała zaledwie 100 osób. Na korzystanie z niej mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi. Dowiedz się, co to jest sieć komórkowa oraz poznaj historię pierwszej polskiej sieci komórkowej.

 

Sieci komórkowe są wykorzystywane do łączności bezprzewodowej na całym świecie. Dawniej korzystali z nich wyłącznie bogaci biznesmeni, a obecnie dostęp do nich ma niemal każdy. Jak działają? Kiedy powstała pierwsza sieć komórkowa w Polsce?

Sieć komórkowa – jak to wszystko działa?

Na pierwszy rzut oka sieć komórkowa działa w bardzo prosty sposób. Gdy znajdujemy się w zasięgu stacji bazowej, nasz telefon komórkowy może wykonać bezprzewodowe połączenie z innym urządzeniem, znajdującym się w zasięgu tej lub innej stacji bazowej, ale należącej do wspólnej sieci. Każda ze stacji obsługuje przydzielony teren zwany komórką. Spostrzegawczy czytelnik pewnie bez trudu domyślił się, skąd wzięto nazwę dla telefonu bezprzewodowego.

Najprościej rzecz ujmując, sieć komórkowa to infrastruktura telekomunikacyjna. Aby przesył działał bez zarzutu, operator sieci komórkowej musi pokryć dany obszar stacjami bazowymi, najlepiej w taki sposób, by ich komórki na siebie nachodziły. Telefon wybierze wtedy tę, która zapewnia najsilniejszy zasięg i przetworzy głos na sygnał elektryczny. Ten dotrze na falach radiowych do drugiego telefonu, gdzie ponownie zostanie zamieniony w dźwięk. Na tym właśnie polega praca sieci komórkowej. Kwestie dotyczące wszystkich technologii, które ostatecznie umożliwiły wykonanie pierwszego bezprzewodowego połączenia, są znacznie bardziej skomplikowane. Wiedza na ten temat wypełniłaby niejedną książkę, skupmy się jednak na tym, jak się to wszystko zaczęło.

Zobacz także: Był sobie Internet – poznaj, czym jest sieć internetowa, z której właśnie korzystasz

Jak powstała pierwsza sieć komórkowa?

Historia pierwszej sieci komórkowej sięga lat 60. ubiegłego wieku. Wówczas to w Sztokholmie firma Ericsson pokazała światu pierwszy przenośny telefon komórkowy. Ważył on blisko 40 kilogramów, trudno więc mówić o nadzwyczajnej mobilności. Sztokholmska sieć telefonii komórkowej działała w technologii analogowej 1G i zapewniała łączność w promieniu 30 kilometrów. Na początku korzystało z niej zaledwie 100 osób. Mniej więcej w tym samym czasie powstała sieć komórkowa w Tokio, a następnie uruchomiona przez Motorolę sieć obejmująca ścisłe centrum Chicago. Z możliwości rozmów bezprzewodowych mogli korzystać wyłącznie bardzo bogaci ludzie. Koszt pierwszej komórki wynosił kilkanaście tysięcy złotych. Aparat ważył blisko 2 kilogramy, miał 25 centymetrów, a przez swoich użytkowników został pieszczotliwie nazwany cegłofonem.

Kiedy powstała sieć komórkowa w Polsce?

Pierwsza polska sieć komórkowa powstała w 1991 roku. Wtedy to firma PTK Centertel, zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia swojej działalności, udostępniła swoją sieć do komercyjnego użytku. Centertel w kilka lat objął swoim zasięgiem aż 65% powierzchni Polski. Mimo że telefon komórkowy nadal kosztował sporo pieniędzy, w 1995 roku własna sieć komórkowa zapewniła PTK 50 tysięcy klientów. Branża szybko się rozwijała i rok później, we wrześniu, powstała kolejna polska sieć komórkowa Era, a w październiku kolejna – Plus. Konkurencja sprawiła, że ceny usług spadły, a liczba użytkowników wzrosła. Ciekawostką jest fakt, iż w tamtym okresie na rynku telefonów komórkowych królowały obecnie już niemal zapomniane marki, takie jak Alcatel, Ericsson, Siemens, a także Nokia.

Rynek, jaki znamy dzisiaj, zaczął nabierać kształtów w 2007 roku. Wtedy to sieć Play, wchodząc na rynek z konkurencyjnymi cenami, raz jeszcze sprawiła, że koszty usług znacznie spadły. Abonament za telefon komórkowy powoli przestawał wiązać się z dużym wydatkiem i stał się tym, czym jest obecnie – jednym z podstawowych wydatków w każdym domowym budżecie. Ostatnie dziesięciolecie to dynamiczny rozwój sieci takich jak Virgin Mobile, mogących realnie zagrozić największym operatorom sieci komórkowych. A przyszłość wciąż może nas zaskoczyć.

Zobacz także: Szybki i tani Internet mobilny do laptopa? Witaj w Virgin Mobile!

Ładowanie