29.07.2019
← Blog

Był sobie Internet – poznaj, czym jest sieć internetowa, z której właśnie korzystasz

Jeśli właśnie czytasz ten tekst, posługujesz się Internetem. Czy to wystarczy, by nazwać siebie ekspertem od globalnej sieci? Jak działa Internet? Czym jest sieć internetowa i jak właściwie z niej korzystać? Odpowiadamy na pytania i rozwiewamy wątpliwości.

 

Co to jest Internet? Wiadomości na ten temat jest tak wiele, że nie pomieszczą się w jednym artykule. Jeśli myślisz, że mając dostęp do laptopa lub smartfona i wpisując adres przeglądarki, jesteś znawcą Internetu, musimy Cię zmartwić. Definicja Internetu jest znacznie bardziej rozbudowana.

Kto wymyślił Internet?

Wydaje się, że działanie Internetu można ująć w prostych słowach. Sieć internetowa to nic innego, jak system umożliwiający wymianę informacji między urządzeniami do niego podłączonymi. Jak do tego dochodzi?

 

Wszystko zaczęło się w latach 60. XX wieku, kiedy amerykański informatyk polskiego pochodzenia Paul Baran na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych opracował koncepcję sieci cyfrowych transmisji danych. W tamtym czasie spodziewano się wybuchu III wojny światowej, a sieć miała przetrwać ten trudny okres. W 1964 roku powstał ARPANET, który uważany jest za bezpośredniego przodka Internetu. Na jego koncepcji osadzone są dzisiejsze sieci.

Jak działa Internet na polskim gruncie?

Choć pierwsza transmisja internetowa w Polsce miała miejsce dopiero w latach 80. XX wieku, a dokładniej w 1987 roku, za symboliczny początek sieci w naszym kraju uznaje się rok 1991. Wtedy to pracownik Wydziału Fizyki na UW wysłał e-maila z budynku przy ulicy Hożej. W 1996 roku największy operator telefoniczny w kraju, Telekomunikacja Polska uruchomiła numer: 020 2122, który umożliwiał łączenie się z siecią za pomocą modemu telefonicznego. Wtedy też pojawiła się ciekawa opcja Internetu przez satelitę. Niestety działał on w jedną stronę. Użytkownik mógł odbierać drogą satelitarną niezbędne informacje, ale żeby z nich korzystać, musiał użyć modemu telefonicznego. Było to dość kosztowne, a szybkość łączenia nie zwalała z nóg.

Internet LTE, mobilny, na kartę – era operatorów telefonii komórkowej

Analizując przeszłość internetową, nie można zapomnieć o rewolucji, jaka nastąpiła wśród usługodawców telefonii komórkowej. Każdy z nas wie, jak działa Internet mobilny. Dzięki dostępowi do transferu danych możemy bezprzewodowo łączyć się z siecią – nieważne czy jesteśmy w domu, czy akurat na łonie natury.

W ofercie operatorów coraz częściej figuruje Internet LTE. To technologia, która umożliwia połączenie z siecią na takiej samej lub zdecydowanie wyższej prędkości niż w rozwiązaniach stacjonarnych. Jest to tzw. 4G, czyli czwarta generacja telefonii komórkowej dostępna zarówno na abonament, jak i na kartę.

Czytaj także: Połączenia telefoniczne dawniej i dziś. Co się zmieniło?​


Przyszedł czas na światłowód. Jak działa Internet światłowodowy?

Obecna technologia przekracza granice możliwości. Rosną szybkości transferów, a typowe połączenie z Internetem wcale nie musi odbywać się w domu. Internet działa praktycznie w dowolnym miejscu na Ziemi.

Światłowód to najnowsza technologia, która zapewnia połączenie z Internetem bez żadnych ograniczeń. Można odbierać i wysyłać znaczne ilości danych, a jego prędkość nie zwalnia nawet przy dużej liczbie aktywnych urządzeń w sieci. Światłowód zresztą to nie tylko Internet, a pełna opcja usług dodatkowych.

Jak na razie to rozwiązanie dostępne dla wybranych użytkowników w większych miastach. Bez wątpienia jest również tanią, szybką i niezwykle atrakcyjną przyszłością polskiego Internetu.

Zobacz także: Pakiet internetowy - jak wykupić Internet LTE na kartę?​

Ładowanie