28.12.2018
← Blog

Transfer danych – wszystko, co musisz wiedzieć o zużyciu Internetu!

Ponad połowa ludzi na całym świecie jest dostępna online – najnowsze raporty pokazują, że z roku na rok liczba internautów powiększa się o kolejne kilkaset milionów. Najszybszy wzrost odnotowuje Afryka, gdzie liczba użytkowników rośnie średnio o 20% każdego roku.

 

Większe zużycie Internetu to z pewnością zasługa przystępnych cenowo smartfonów, a także coraz tańszego transferu danych. Nic dziwnego – w końcu ponad połowa działających sprzętów to inteligentne smartfony, dzięki którym łatwiej korzystamy z sieci – i to w dowolnym miejscu na świecie. Jak na bieżąco sprawdzić, ile zużywamy Internetu? Jak ustawić limit komórkowej transmisji danych? O tym w dzisiejszym artykule.

 

Jako ciekawostkę warto dodać, że zużycie danych podczas Świąt Bożego Narodzenia w 2018 roku wzrosło w stosunku do poprzedniego roku. Tylko podczas Wigilii nasi użytkownicy wykorzystali aż 30028,45 GB danych! Dla porównania w 2017 roku było to 28440,63 GB.

 

Zobacz także: Duży wzrost wykorzystania Internetu mobilnego w Polsce

 

Zużycie Internetu – co pobiera najwięcej danych?

Intensywne korzystanie z aplikacji online i wszelkich sieciowych dobrodziejstw może być bardzo kosztowne – szczególnie w sytuacji, gdy wyjeżdżamy za granicę i nie posiadamy zbyt dużego pakietu internetowego. Jak zatem sprawdzić, ile zużywamy Internetu i jak skutecznie zredukować licznik danych?

 

Po pierwsze, konieczne jest ograniczenie automatycznego odtwarzania każdego pliku w wysokiej rozdzielczości. Chodzi tu o głównie klipy wyświetlane na YouTube z wykorzystaniem mobilnej transmisji danych. Co jeszcze pobiera najwięcej internetu? Oprócz filmów są to różnego rodzaju grafiki, muzyka, gry oraz wyszukiwanie sygnału GPS. Nie wspominamy już o samym korzystaniu z aplikacji online typu Messenger czy WhatsApp, które nie dość, że zwiększa licznik transferu danych, to również szybciej rozładowuje baterię. Dlatego, jeśli chcemy korzystać z sygnału GPS w ramach Map Google, to nawigujmy offline! Wystarczy, że włączymy mapę, korzystając z połączenia bezprzewodowego i zaplanujemy całą trasę, by kolejno skorzystać z opcji „Kliknij” – dzięki temu zostaną pobrane potrzebne nam dane, a połączenie online w trakcie nawigacji nie będzie potrzebne.

 

Zobacz także: Gdzie i jak oglądać mecze piłkarskie online na żywo?

 

Jak sprawdzić, ile zostało Internetu?

Osoby, które mają dostęp do sieci bezprzewodowej, mogą nazwać się prawdziwymi szczęściarzami. Praktycznie z każdego zakątka świata mogą bez przeszkód korzystać z mediów społecznościowych i z innych usług internetowych. Oprócz niewątpliwych plusów ma to jednak swoje minusy, dlatego warto na bieżąco sprawdzać zużycie transferu danych. Na początek możemy to zrobić przez internetowy panel klienta. Wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto, a zobaczymy aktualny stan zużycia danych oraz środków pozostałych do wykorzystania.

 

Ponadto, każdy Android ma wbudowany automatyczny licznik danych, który pozwala na całkowitą kontrolę! Gdzie go znaleźć? Oczywiście w ustawieniach, w których wyszukamy zakładkę „Licznik danych”. Możemy tam włączyć, ale i wyłączyć licznik transferu, a także ustawić limit sieci komórkowej. Na czym to polega? Gdy przekroczymy zaznaczony wskaźnik, korzystanie z Internetu zostanie ograniczone do minimum.

 

Dla niecierpliwych mamy jednak dobrą wiadomość! Średnie prędkości połączeń mobilnych wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 30%. W praktyce oznacza to szybsze połączenie i mniejsze zużycie Internetu.

 

Transfer danych w telefonie

Zapewne już za kilka lat, wraz z popularyzacją nielimitowanego LTE, nie będziemy musieli przejmować się licznikiem zużycia Internetu. Zanim do tego dojdzie, pozostaje nam oszczędnie gospodarować transferem i cieszyć się każdą chwilą spędzoną w sieci. Jak głoszą eksperci, brak dostępu do sieci wywołuje w użytkownikach poczucie nieuzasadnionego lęku, utrzymującego się na poziomie podobnym do tego, który odczuwamy podczas oglądania horroru lub rozwiązywania skomplikowanego zadania logicznego. A tego chciałby uniknąć chyba każdy z nas!

 

Zobacz także: Od czego zależy i jak poprawić zasięg LTE w telefonie?

Ładowanie