10.10.2019
← Blog

Zalany telefon – co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?

Co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody? Przede wszystkim nie panikować! Istnieją sposoby, które mogą uratować mokre urządzenie przed całkowitym zniszczeniem. Jaki jest koszt naprawy zalanego telefonu i czy możemy go osuszyć samodzielnie?

 

Zalanie telefonu nie zawsze oznacza, że trzeba go wyrzucić. Wystarczy udać się do specjalisty lub wykonać kilka prostych kroków, które sprawią, że znowu będziemy mogli korzystać z naszego urządzenia. Jak uratować telefon, który wpadł do wody?

Naprawa zalanego telefonu w zaciszu domowym

Zalany telefon to jedna z częstszych katastrof, jakie mogą spotkać nasze urządzenie. Wbrew pozorom mokry smartfon nie musi być skazany na straty. Oczywiście to, czy uratujemy zamoczony telefon, zależy przede wszystkim od czasu, jaki spędził w wodzie. Najlepsza w tym przypadku jest szybka reakcja, dlatego każdy powinien poznać sposoby na zamoczony telefon. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą na zalane urządzenie jest ryż. To rozwiązanie wykorzystywane zarówno w przypadku smartfona, jak i tabletu. Czy jednak ryż pomaga na zalany telefon? Tak naprawdę trudno potwierdzić tę teorię. Niektórzy cenią sobie ten sposób i polecają go każdemu, inni uważają go za mit.

Zobacz także: Jak zgrać zdjęcia z telefonu na komputer? Poznaj 5 prostych trików!

Jak wysuszyć telefon w ryżu? Zalane urządzenie musi schnąć w surowym, nieugotowanym ryżu przez kilkanaście godzin. Po tym czasie albo znowu zacznie działać, albo wcale się nie uruchomi. Lepiej jednak nie ryzykować i powierzyć to zadanie specjaliście. Co zrobić, jeśli telefon wpadł do wody, a ryż właśnie się skończył? Drugą podawaną domową metodą na zamoczenie smartfona jest suszarka. Z tego rozwiązania lepiej jednak nie korzystać, ponieważ może dojść do przegrzania i całkowitego zniszczenia urządzenia. Kolejnym sposobem na telefon, który wpadł do wody i nie chce się włączyć, jest… alkohol! Spirytus 95% ma bowiem właściwości wysuszające i przyśpiesza wyparowanie wody. Wystarczy nasączyć alkoholem ściereczkę, a następnie przetrzeć nią urządzenie. Niestety ta metoda nie jest do końca skuteczna, ponieważ wymaga dodatkowego, kilkunastogodzinnego suszenia smartfona na słońcu lub ciepłym kaloryferze. Jakie są bardziej racjonalne metody ratowania zalanego telefonu? Należy przede wszystkim wyłączyć urządzenie, a jeśli to możliwe – wyjąć z niego baterię. Następnie powinniśmy wyciągnąć z urządzenia kartę SIM, kartę pamięci oraz inne ruchome elementy. Pod żadnym pozorem nie wolno odkręcać śrubek, jeśli nie jesteśmy profesjonalistami. To zadanie należy powierzyć specjalistom, którzy doskonale wiedzą, jak naprawić zalany telefon.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Koszt naprawy zalanego smartfona jest uzależniony od liczby uszkodzonych elementów. Niestety producenci telefonów komórkowych nie uznają zalania urządzenia za podstawę do roszczenia gwarancyjnego. Na szczęście, zamiast odsyłać sprzęt na gwarancję, wystarczy po prostu udać się do dobrego i sprawdzonego serwisu komórkowego. Jeśli telefon wpadł do wody, to nie warto tracić kilkunastu godzin na suszenie go w ryżu lub przecieraniu ściereczką z alkoholem. Szczególnie że takimi działaniami możemy nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia oraz zwiększenia kosztów związanych z jego naprawą. Telefon należy wyłączyć, wyjąć z niego karty, odpiąć od ładowarki i pod żadnym pozorem nie włączać. Czyszczenie smartfona po zalaniu kosztuje od 100 do 200 złotych. W niektórych przypadkach cena wzrasta kilkukrotnie i może wynosić nawet 1000 złotych. Jest to spowodowane m.in. uszkodzeniem płyty głównej urządzenia. W takich przypadkach należy się zastanowić, co zrobić z zalanym telefonem. Czy opłaca się go naprawiać, czy może lepiej zdecydować się na nowe urządzenie i… w przyszłości zachować większą ostrożność?

Zobacz także: Jak zrobić dobre selfie? Pomysły na idealne zdjęcie Twoim smartfonem

Ładowanie