09.09.2019
← Blog

Jak zrobić dobre selfie? Pomysły na idealne zdjęcie Twoim smartfonem

Idealne selfie przedstawia dobrze oświetloną i wyraźną twarz, której nie dominuje żaden niespodziewany „mistrz drugiego planu” ani bałagan. Szukając inspiracji do tego, jak zrobić fajne selfie, warto wykorzystać filtry i aplikacje do selfie. Dzięki nim zawsze będziemy wyglądać świeżo i atrakcyjnie.

 

Popularność zdjęć selfie związana jest z mediami społecznościowymi, na których najczęściej są publikowane. Co to jest selfie? Jest to tzw. zdjęcie z ręki, czyli rodzaj nowoczesnego autoportretu zrobionego smartfonem, kamerą lub aparatem. Może przedstawiać twarz lub całą postać osoby fotografującej, np. w odbiciu lustrzanym.

Idealne selfie ‒ przede wszystkim światło

Jednym z najważniejszych komponentów dobrego selfie jest światło. Takich zdjęć nie robimy w ciemności ‒ najlepiej wychodzą fotki w świetle dziennym. Zwróćmy uwagę na to, jak się ustawiamy ‒ powinniśmy stać przodem do strumienia światła i mieć je na wysokości naszych oczu. Twarz będzie wtedy wyraźna i dobrze oświetlona. Źródło światła może być rozproszone ‒ dzięki temu będziemy wyglądać subtelniej, a nasze rysy nie będą wyostrzone. Taki efekt uzyskamy, np. przesłaniając lampkę lub promienie słońca gładką firanką. Nie najlepszym pomysłem jest robienie selfie z użyciem lampy błyskowej. Zdjęcia wychodzą wówczas „płaskie” i ukazują wszelkie niedoskonałości naszej cery, takie jak przebarwienia, cienie czy wypryski.

Zobacz także: Wyszukiwanie obrazem na urządzeniach w systemach Android i Iphone

Jak zrobić ładne selfie? Znajdźmy swój lepszy profil

Pozujmy do zdjęć, patrząc prosto w obiektyw i zerkając lekko z obydwu boków. Wybierzmy, które ujęcie jest dla nas najkorzystniejsze i starajmy się je powtarzać przy kolejnych fotkach. Unikajmy trzymania telefonu poniżej twarzy ‒ takie ustawienie uwydatni nasz podbródek i sprawi, że będziemy wyglądać grubiej niż w rzeczywistości.

Kadr i tło, czyli jak robić selfie bez „mistrzów drugiego planu”?

Ciekawe selfie powinno w swoim tle ukazywać coś charakterystycznego dla nas jako autorów bądź dla miejsca, w jakim się znajdujemy w chwili robienia zdjęcia. Tylko w taki sposób zaciekawimy internetową publiczność naszym zdjęciem. W robieniu selfie ważne jest także kadrowanie. Skupiajmy się więc na tym, co chcemy pokazać i zwracajmy uwagę, aby na zdjęciu nie było widać ręki, którą robimy fotkę. Jak zrobić dobre selfie w swoim pokoju? Przede wszystkim posprzątajmy. Traktujmy swoich obserwatorów jak gości, których do siebie zapraszamy i nie serwujmy im widoku stosu ubrań na krześle, otwartych drzwi do szafy czy nieposłanego łóżka. Zdjęcie selfie, które robimy podczas podróży, często obejmuje przypadkowych przechodniów, których miny, strój lub zachowanie potrafią zdominować całą fotkę. Dlatego zanim zrobimy selfie, rozejrzyjmy się, czy nikt akurat nie przechodzi za naszymi plecami.

Zrób kilka ujęć i wybierz najlepsze selfie

Zawsze dobrze mieć wybór, także w kwestii selfie. Starajmy się zrobić kilka fotek, na każdej zmieniając lekko minę, uśmiech, ustawienie czy spojrzenie. Nawet jeśli wszystkie wydają się podobne, na pewno znajdziemy wśród nich to jedno jedyne, ponadprzeciętne, które warte było całego zachodu.

Zobacz także: Jak przywrócić skasowane zdjęcia na smartfonie? To już nie problem!

Filtry i aplikacje do robienia selfie ‒ jak działają?

Jeżeli nie wiemy, jak zrobić dobre selfie, możemy sięgnąć po pomoc i ściągnąć na swój telefon lub tablet specjalną aplikację. Ich działanie najczęściej przypomina samowyzwalacz, który jest sterowany gestami twarzy. Zdjęcie będzie bardziej oryginalne i zabawne, gdy wykorzystamy ulubiony filtr dostępny na telefonie. Dzięki niemu możemy zawsze wyglądać świeżo i pięknie, nawet gdy mamy gorszy dzień.

Robienie selfie powinno być zabawą ‒ tylko wtedy mamy szansę na zrobienie naprawdę dobrego zdjęcia. Dlatego bawmy się i szczerze uśmiechajmy, aby zdjęcie z ręki było naładowane pozytywną energią. Jak pozować do selfie? Stańmy prosto i unikajmy garbienia się. Szyję możemy wyciągnąć lekko ku górze. Warto poprawić i wygładzić ubranie na ramionach, aby nie było pomięte. Potem już tylko kierujemy spojrzenie w obiektyw, myślimy o czymś przyjemnym, uśmiechamy się i cyk...

Zobacz także: Zalany telefon – co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?

Ładowanie