28.10.2022
← Blog

Jak sprawdzić, czy mój telefon jest na podsłuchu?

Dla wielu osób smartfon to nie tylko narzędzie do komunikowania się, lecz także urządzenie do robienia zakupów, obsługiwania aplikacji bankowych i przechowywania prywatnych danych. Jeżeli niepożądana osoba zyska do niego dostęp, dowie się wszystkiego na temat właściciela. Może do tego użyć podsłuchu. Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Zainstalowanie podsłuchu w telefonie, nawet bez dotykania sprzętu, nie stanowi dziś wyzwania. Konieczny jest do tego program szpiegowski. Nie trzeba wiele, by znalazł się na smartfonie – wystarczy, że właściciel urządzenia nieopatrznie kliknie zainfekowany link lub załącznik albo samodzielnie zainstaluje jakąś aplikację z nieznanego źródła. Należy więc być ostrożnym. Nie wszystkich zagrożeń da się uniknąć, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu.

Niepokojące sygnały, które mogą wskazywać, że telefon jest na podsłuchu

Istnieją pewne sygnały, które wskazują na to, że bezpieczeństwo danych na smartfonie może być zagrożone. Należy więc uważnie przyglądać się temu, jak funkcjonuje urządzenie i w razie niepokojących znaków podjąć stosowne działania.

Co może świadczyć o tym, że telefon jest na podsłuchu? Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim powtarzające się sytuacje samoistnego, nagłego włączania się i wyłączania urządzenia oraz zainstalowanych na nim aplikacji, a także zawieszanie lub automatyczne resetowanie się systemu. Niepokojące może być również szybkie rozładowywanie się baterii. Oczywiście takie sygnały nie zawsze są tożsame z tym, że telefon jest monitorowany przez niepożądane osoby – czasami to po prostu skutek awarii sprzętu. W takim przypadku zawsze jednak warto wykorzystać jeden ze sposobów na to, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu, aby zadbać o bezpieczeństwo danych.

Jak sprawdzić, czy mój telefon jest na podsłuchu? Przydatne kody

Odpowiedź na pytanie, jak można sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu, stanowi zastosowanie specjalnych kodów. Działają one na wszystkich urządzeniach, bez względu na system operacyjny. Jak sprawdzić kodem, czy telefon jest na podsłuchu? Wystarczy wpisać go na ekranie smartfona i nacisnąć przycisk wywołujący połączenie (najczęściej jest to ikonka zielonej słuchawki). Do wyboru są dwie opcje:

  • kod *#21# – dzięki niemu można sprawdzić, czy prywatne dane znajdujące się na telefonie dotyczące przeprowadzanych rozmów, wysyłanych SMS-ów, przechowywanych zdjęć itp. nie są przekazywane na inny numer. Jeśli tak się dzieje, pojawi się on na ekranie. Kod *#21# jest w pełni bezpieczny, dlatego nie trzeba obawiać się używania go;
  • kod *#62# – dzięki niemu można zweryfikować, na jaki numer są przekazywane połączenia, gdy urządzenie jest wyłączone lub nie ma dostępu do zasięgu sieci komórkowej. W normalnej sytuacji to numer poczty głosowej, jeśli więc jest inaczej, powinno to wzbudzić podejrzenia.

 

Powyższe sposoby na to, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu, są najbardziej znane. Niestety daleko im do perfekcji, ponieważ weryfikują jedynie wąskie kwestie, a proceder monitorowania smartfona to sprawa o wiele bardziej złożona. Warto więc poznać też inne metody.

Inne sposoby na to, jak sprawdzić, czy twój telefon jest na podsłuchu

Nieco mniej znany sposób na sprawdzenie, czy telefon jest na podsłuchu, to przejrzenie listy administratorów sprzętu. Ta metoda dotyczy wyłącznie urządzeń z Androidem. Należy wejść w ustawienia telefonu, a następnie kolejno kliknąć opcje „Bezpieczeństwo” i „Administratorzy Urządzenia”. Pojawi się wówczas lista aplikacji – jeżeli któraś z nich wydaje się podejrzana, najlepiej ograniczyć jej uprawnienia i ją odinstalować.

Jeśli zaś chodzi o telefony z systemem iOS, najczęściej są one atakowane poprzez konto iCloud. Warto więc odpowiednio chronić prywatność w sieci i zadbać o zabezpieczenia chmurowe. Sygnałem, że ktoś może nas podsłuchiwać, jest np. podejrzana lokalizacja logowania albo nieoczekiwane powiadomienie zawierające prośbę o zmienienie hasła.

Wizyta u specjalisty, czyli pewny sposób na to, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu

Najbardziej sprawdzona metoda na zweryfikowanie, czy telefon jest monitorowany przez kogoś innego, to zaniesienie go do eksperta, który zna się na wykrywaniu takich rzeczy jak podsłuchy, lokalizatory itp. Tego typu specjaliści mają stosowny sprzęt, którym w łatwy i szybki sposób mogą przeprowadzić odpowiednie testy. Profesjonalna usługa jest jednak kosztowna – jej cena wynosi nawet kilkaset złotych.

Aby uniknąć konieczności wydawania pieniędzy, warto zawczasu postawić na zabezpieczenie telefonu przed hakerami. Podstawą jest program antywirusowy oraz odpowiedzialne zachowanie, czyli unikanie pobierania aplikacji z niezweryfikowanych źródeł oraz klikania w podejrzane linki.

 

Ładowanie