Prywatność w sieci

Dzięki serwisom takim jak Facebook, Instagram czy Twitter możecie dzielić się swoim życiem z przyjaciółmi i znajomymi. Musicie jednak uważać, by przez przypadek Wasze poufne dane lub prywatne zdjęcia nie trafiły do zbyt szerokiego grona odbiorców.

Najprostszą metodą uniknięcia tego rodzaju kłopotów jest po prostu nie umieszczanie w sieci poufnych i prywatnych informacji. Nierozważnie wrzucone do internetu zdjęcie karty kredytowej może spowodować, że ktoś użyje jej do zakupów na Wasze konto. W dzisiejszych czasach pracodawcy w trakcie procesu rekrutacyjnego potrafią przeglądać profile kandydatów w serwisach społecznościowych a Google pomaga szybko wyszukać wszystkie udostępnione informacje. To, co zamieszczacie w sieci może istotnie wpłynąć na Wasze życie i karierę, zatem warto zastanowić się trzy razy przed publikacją zdjęć z ostatniej imprezy i założyć, że wszystko, co wrzucacie do internetu, prędzej czy później może stać się publicznie dostępne.

Dobrym zwyczajem jest sprawdzanie od czasu do czasu ustawień prywatności Waszych kont w serwisach społecznościowych. Najprościej zrobić to oglądając swój własny profil używając tzw. trybu prywatnego lub incognito przeglądarki lub wpisując swoje dane w Google. W ten sposób zobaczycie, jak widzą Was inni internauci i ile informacji na Wasz temat mogą zebrać. Jeśli zauważycie coś, czym nie chcecie się dzielić z całym światem, zmieńcie swoje ustawienia prywatności i sprawdźcie, czy wprowadzona zmiana odniosła pożądany skutek.

Niestety nie wszystko w kwestii prywatności zależy tylko od Was. Wasze zdjęcia czy informacje mogą do sieci wrzucać także inne osoby. Niektóre serwisy umożliwiają włączenie powiadomienia o byciu oznaczonym na zdjęciu lub we wpisie a także możliwość zablokowania oznaczenia bez Waszej wcześniejszej zgody. Jeśli zdarzy się jednak, że ktoś zamieścił Wasze dane, których publikacji sobie nie życzycie a osoba, które dane zamieściła, nie chce ich usunąć, zawsze możecie w tej sprawie skontaktować się z administratorem serwisu i poprosić o interwencję. Pamiętajcie także, że ten problem ma dwie strony - przed umieszczeniem w internecie skonsultujcie z przyjaciółmi czy znajomymi dobór zdjęć na których razem jesteście.

Ładowanie