Bezpieczeństwo komputera

Komputer to często Wasze podstawowe narzędzie pracy i rozrywki. Wiedzą o tym przestępcy, którzy próbują się do niego dostać by ukraść Wasze dane i pieniądze. Kilka prostych porad pozwoli Wam znacznie utrudnić im to zadanie.

Do wielu włamań komputerowych dochodzi dlatego, że ktoś korzystał ze starych wersji systemu operacyjnego, antywirusa, programów, przeglądarek czy ich wtyczek. Aby temu zapobiec używajcie automatycznych aktualizacji a Wasze programy same zainstalują najnowszą - czyli najczęściej najbezpieczniejszą wersję. Nie odwlekajcie proponowanych aktualizacji, ponieważ nawet dzień zwłoki może oznaczać większe ryzyko udanego ataku przestępców. W przeglądarkach zainstalujcie wtyczkę usuwającą reklamy. Nie dość, że strony zaczną lepiej wyglądać i szybciej się ładować, to unikniecie także poważnego ryzyka ataku przestępców, którzy często wykorzystują systemy wyświetlające reklamy by za ich pośrednictwem atakować Wasze komputery.

Korzystajcie z antywirusa, ale nie obdarzajcie go bezgranicznym zaufaniem. Przestępcy często tworzą złośliwe programy, których w pierwszych godzinach życia antywirusy nie potrafią jeszcze rozpoznać. Gdy antywirusy otrzymają już nowe wskazówki, jak wygląda niebezpieczny program, będzie za późno na powstrzymanie infekcji. Nie instalujcie programów z podejrzanych źródeł, a przede wszystkim uważajcie na wszystkie załączniki do e-maili. Patrzcie uważnie na rozszerzenia załączników. Pliki wyglądające z pozoru jak dokumenty czy zdjęcia mogą tak naprawdę być złośliwymi wirusami. Przestępcy potrafią także podszywać się pod różnych nadawców, zatem pomyślcie pięć razy zanim otworzycie załącznik lub klikniecie w link – nawet przesłany przez znaną Wam osobę lub firmę.

Jeśli korzystacie z laptopa, to pamiętajcie, by logowanie do niego zabezpieczyć hasłem. Nigdy nie zostawiajcie go nawet na minutę  samego w miejscach publicznych czy na siedzeniu w samochodzie. Jeśli musicie to zrobić, to przynajmniej przypnijcie go specjalną linką do czegoś ciężkiego. Nie nadawajcie go także w bagażu, który tracicie z oczu a przed podróżą zróbcie na wszelki wypadek kopię najważniejszych danych. Dla zwiększenia swojej prywatności możecie także zasłonić obiektyw wbudowanej kamerki - nawet, jeśli przestępca włamie się do Waszego komputera, to przynajmniej nie będzie mógł Was podglądać.

Ładowanie