Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej

Wasze konta w bankach internetowych są ciągle na celowniku przestępców. Złodzieje regularnie wymyślają nowe sposoby omijania zabezpieczeń stosowanych przez banki, dlatego musicie bardzo uważać by nie oddać im dostępu do swoich pieniędzy.

Nigdy nie korzystajcie z bankowości elektronicznej z cudzych komputerów np. w bibliotece czy kawiarence internetowej albo korzystając z publicznej sieci WiFi. Jeśli nie jest to kwestia życia i śmierci to lepiej chwilę poczekać i zalogować się do banku z domu lub skorzystać z transmisji komórkowej w smartfonie. Banki co prawda szyfrują Wasze połączenia ze swoimi serwerami, ale lepiej nie dawać zbyt wielu okazji przestępcom. Pamiętajcie także, by adres strony WWW banku zawsze wpisywać samodzielnie lub korzystać ze swoich zaufanych zakładek. Nigdy nie klikajcie w linki prowadzące do banku przesyłane w emailach lub znalezione w sieci - mogą być spreparowane przez przestępców i prowadzić do niebezpiecznych stron. Po wpisaniu adresu rzućcie okiem, czy obok niego pojawiła się w przeglądarce zielona kłódka - jej obecność nie gwarantuje w 100% bezpiecznego połączenia z bankiem, ale jej brak jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego.

Przestępcy po zainfekowaniu komputera potrafią podmieniać elementy strony banku by wyłudzić od Was kody jednorazowe do autoryzacji przelewów. Aby się przed tym obronić w trakcie wizyty na stronie banku zwracajcie uwagę na wszystkie niecodzienne elementy takie jak nowe formularze proszące o Wasze dane, namawianie do instalacji aplikacji na telefonie czy inne dziwne prośby o podanie hasła jednorazowego. Jeśli zauważycie coś, czego nie było na stronie przy okazji poprzedniej wizyty, lepiej zadzwońcie od razu do banku by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Pamiętajcie także by zawsze uważnie czytać całą treść SMSa z kodem jednorazowym - sprawdzajcie, czy zgadza się opis, kwota oraz numer rachunku na który wysyłacie przelew.

Pilnujcie też swoich kart płatniczych i nie zapisujcie nigdy ich PINów. Przeglądajcie regularnie historię swoich transakcji, szczególnie tych wykonywanych za pomocą karty. W ten sposób będziecie mogli szybko znaleźć ewentualne problemy i złożyć reklamację. Pamiętajcie, że jeśli pojawiły się nieautoryzowane transakcje na karcie, oprócz reklamacji możecie także skorzystać z procedury chargeback, która daje sporą szanse na odzyskanie skradzionych pieniędzy.

Ładowanie