Bezpieczeństwo zakupów

Zakupy w sieci są łatwe, proste i przyjemne, musicie jednak pamiętać by uważać na oszustów czyhających na Wasze pieniądze. Podstawowym sposobem uniknięcia problemów jest przede wszystkim solidna weryfikacja sprzedawcy. Zarówno przy zakupach w serwisie aukcyjnym jak i w sklepie internetowym opinia na temat sprzedawcy i historia jego działalności pomagają wyeliminować większość prób oszustwa. Przed zakupem towaru poszukajcie w sieci opinii innych internautów o sprzedającym. Jeśli działa krócej niż miesiąc to lepiej trzymajcie się od niego z daleka. Nie dajcie się omamić ładną stroną WWW i pięknymi zdjęciami. Zwróćcie uwagę, czy sprzedawca podał nazwę firmy, adres, numer NIP i numer telefonu. Jeśli macie wątpliwości - dzwońcie na podany numer. Gdy numeru lub danych brak, lepiej znajdźcie inny sklep.

Czasem można znaleźć w sieci naprawdę dobre oferty. Zanim jednak rzucicie się do kupowania pomyślcie, jak sprzedawanie nowej elektroniki czy atrakcyjnej odzieży za pół ceny może się komukolwiek opłacać. Najczęściej tego typu oferty pochodzą od oszustów, którzy w ciągu kilku dni zbierają pieniądze od ofiar i znikają nigdy nie wysyłając obiecanego towaru. Im bardziej atrakcyjna jest promocja, tym bardziej powinniście uważać. W razie wątpliwości dobrą metodą jest zamówienie wysyłki za pobraniem - w ten sposób zawsze będziecie mogli obejrzeć paczkę przy doręczycielu.

Uważajcie także na aukcjach - czasem przestępcy przejmują cudze konta z dobrymi opiniami i wystawiają atrakcyjne przedmioty odrobinę taniej niż konkurencja. Dobrą metodą weryfikacji takich ofert jest telefon do sprzedającego - przestępca najczęściej go po prostu nie odbierze. W razie problemów w dużych serwisach aukcyjnych możecie także skorzystać z domyślnie oferowanych programów gwarancji zwrotu straconych pieniędzy.

Pamiętajcie też, by przy zakupach w serwisach ogłoszeniowych umawiać się na odbiór osobisty i nie wpłacać zaliczek sprzedającym - pozwoli to Wam uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z gorszą jakością kupowanego towaru lub oszustwem ze strony sprzedawcy. Gdy z kolei sami coś sprzedajecie to uważajcie na fałszywych kupujących, szczególnie pochodzących z zagranicy, którzy potrafią przesyłać podrobione potwierdzenia wysłania przelewu lub wyłudzać pieniądze pod pozorem pokrycia kosztów transportu czy ubezpieczenia przesyłki.

Ładowanie