Bezpieczeństwo hasła

Hasła to bardzo ważny element ochrony Waszych danych,  prywatności czy pieniędzy. Aby skutecznie pełniły swoją rolę muszą jednak być bezpiecznie tworzone, używane i przechowywane.

W sieci co kilka dni możecie przeczytać o dużym wycieku haseł z jakiegoś serwisu. Wasze hasła pewnie też już wyciekły, lecz możecie w prosty sposób uniknąć negatywnych skutków takich incydentów. Podstawową zasadą jest korzystanie przynajmniej z kilku haseł. Używanie jednego hasła do wszystkiego prędzej czy później skończy się jego ujawnieniem, a następnie włamaniem do Waszej poczty czy Facebooka. Z tego powodu warto mieć przynajmniej trzy różne hasła. Z pierwszego, silnego, korzystajcie tylko i wyłącznie do swojej poczty elektronicznej. Z drugiego, także bezpiecznego, korzystajcie w swoim banku. Jeśli jakiś inny serwis jest dla Was równie ważny (np. Facebook czy strona przychodni lekarskiej), utwórzcie tam osobne hasło. Z hasła ostatniego, nieco prostszego, korzystajcie we wszystkich pozostałych miejscach gdzie nie trzymacie poufnych danych (np. internetowe fora, konkursy itp.). W ten sposób gdy wycieknie Wasze słabsze hasło przestępcy nie będą mogli za jego pomocą przejąć Waszej skrzynki czy konta.

Dobre, silne hasło nie musi być trudne do zapamiętania. Najlepiej ułóżcie sobie zdanie które Was dotyczy i dodajcie do niego kilka cyfr czy znaków specjalnych, np. „Chodzedokina3razywtygodniu!”. Nie twórzcie haseł składających się z pojedynczych wyrazów czy popularnych wierszy lub piosenek – takie hasła przestępcom jest dużo łatwiej odgadnąć. Swoich haseł nigdzie nie zapisujcie. Nie przechowujcie haseł w przeglądarce - to niezbyt bezpieczne miejsce, nie twórzcie też plików z hasłami na pulpicie. Jedyne bezpieczne miejsce do przechowywania haseł (a przy okazji także pomagające w ich automatycznym wpisywaniu na stronach WWW) to tzw. menedżer haseł (np. KeePass czy LastPass). To bezpieczny program, przechowujący Wasze hasła w zaszyfrowanej formie, dzięki któremu nigdy już hasła nie zapomnicie.

Swoich haseł nie musicie regularnie zmieniać jeśli nie wymaga tego np. Wasz pracodawca. Dużo lepszym i bezpieczniejszym zwyczajem jest zmienianie hasła dopiero wtedy, gdy podejrzewacie, że ktoś mógł je poznać. Nie podawajcie także nikomu swoich haseł (szczególnie przez telefon nieznajomym osobom podającym się np. za pracowników banków czy administratorów poczty) a jeśli już to zrobicie, zaraz potem je zmieńcie.

Ładowanie