Bezpieczeństwo smartfona

Każdy z Was zapewne ma w swoim smartfonie dane, których nie chciałby stracić ani pokazywać obcym. Prywatne zdjęcia, dostęp do konta na Facebooku czy historia przesyłanych wiadomości - lepiej, by nikt niepowołany się do nich nie dostał i aby nie zniknęły w razie awarii czy zgubienia telefonu.

Troskę o bezpieczeństwo Waszych danych powinniście zacząć od dobrego zabezpieczenia możliwości odblokowania smartfona. Jeśli blokada polega tylko na przeciągnięciu palcem - zmieńcie ją natychmiast na coś lepszego. Wzorki rysowane na ekranie nie są najlepszym pomysłem, ponieważ palec często zostawia ślady pozwalające na ich odtworzenie. Dobrą metodą jest odblokowanie odciskiem palca, choć nie każdy model telefonu ma taką funkcję. Uniwersalnym, solidnym zabezpieczeniem będzie kod PIN - przynajmniej 6-cyfrowy, a najlepiej zawierający także litery.

Przestępcy próbują Was czasem nakłonić do wgrania złośliwych programów na smartfona, by potem wyświetlać Wam natrętne reklamy, wykradać Wasze dane lub np. wyczyścić konto w banku odczytując Wasze SMS-y. Uważajcie zatem by nie instalować aplikacji z miejsc innych niż firmowe sklepy producentów systemu lub telefonu. To pozwoli Wam w dużym stopniu uniknąć ryzyka infekcji.

Może się zdarzyć, ze zgubicie Wasz telefon. Producenci sprzętu lub systemu operacyjnego oferują usługi umożliwiające jego lokalizację i ewentualne zdalne usunięcie danych, by nie wpadły w niepowołane ręce. Nie ma jednak gwarancji, że telefon uda się odzyskać, dlatego pamiętajcie o kopiach zapasowych najważniejszych danych. Zgranie kontaktów i wysłanie ich na emaila czy skopiowanie zdjęć na komputer nie zajmuje dużo czasu a może oszczędzić sporo stresu i zmartwień. Niektórzy producenci oferują także kopię bezpieczeństwa na swoich serwerach - warto z niej skorzystać by móc łatwo odzyskać swoje dane.

Nie zapominajcie także o skasowaniu danych gdy sprzedajecie telefon lub oddajecie go komuś innemu. Najczęściej wystarczy skorzystać z funkcji przywracania do ustawień fabrycznych, która usuwa wszystkie Wasze informacje. Jeśli w telefonie były przechowywane wyjątkowo poufne dane, użyjcie do ich skasowania specjalnych aplikacji. Nie zapominajcie także o wyjęciu lub skasowaniu zawartości karty pamięci. I pilnujcie telefonu!

Ładowanie