15.07.2022
← Blog

Jak działa i na czym polega technologia Wi-Fi-direct?

Chcesz szybko i bez żadnych komplikacji udostępniać dane swoim znajomym? A może zastanawiasz się, jak bez użycia kabla przenieść zdjęcia z aparatu na laptop? Taką możliwość daje Wi-Fi Direct, czyli technologia, która wykorzystuje zalety protokołu Bluetooth i sieci Wi-Fi. Sprawdź, jak włączyć Wi-Fi Direct w laptopie czy telefonie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się szybkim i bezpiecznym transferem danych.

Wi-Fi Direct – co to jest?

Wi-Fi Direct to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia bezprzewodową komunikację pomiędzy urządzeniami. Technologia łączy w sobie atuty protokołu Bluetooth i sieci Wi-Fi, jednak daje większe możliwości. Przede wszystkim pozwala na wysyłanie danych pomiędzy urządzeniami, które są oddalone od siebie nawet o 100 metrów (Bluetooth działała wyłącznie w odległości kilku metrów). Dodatkową zaletą jest brak konieczności podłączania urządzenia do lokalnej sieci internetowej. W ten sposób całkowicie zminimalizowane jest niebezpieczeństwo przeciążania i spowalniania inetrentu. Wi-Fi Direct daje też ochronę przed działaniem osób niepowołanych (cyberprzestępców), uniemożliwiając im wprowadzanie zmian. 

Wi-Fi Direct – jak działa?

Bezprzewodowa komunikacja Wi-Fi Direct pomiędzy urządzeniami jest możliwa, o ile przynajmniej jedno z nich obsługuje tę funkcję. W celu przesłania danych urządzenia parują się ze sobą za pomocą wbudowanej karty Wi-Fi Direct. To właśnie dzięki niej możesz wysyłać pliki, nawet gdy jeden ze sprzętów nie jest aktualnie podłączony do sieci. Oznacza to, że urządzenie obsługujące funkcję Wi-Fi Direct działa podobnie jak punkt dostępowy – szuka w swoim otoczeniu innych sprzętów bezprzewodowych, łączy się z nimi i pozwala na szybki transfer danych. Transmisję chroni nowoczesny standard szyfrowania WPA2. Technologię tę obsługują urządzenia z systemem Android.

Sprawdź także: Czym jest tethering i jak z niego korzystać?

Jak używać Wi-Fi Direct i jakie daje możliwości?

Korzystając z funkcji Wi-Fi Direct, prześlesz pliki nie tylko pomiędzy telefonami, ale także na:

  • laptopa, 
  • słuchawki, 
  • telewizor, 
  • drukarkę, 
  • głośniki,
  • konsolę do gier,
  • aparat,
  • kamerę,
  • notebooka,
  • tablet. 

 

Używając nowoczesnego standardu przesyłania danych, szybko wydrukujesz zdjęcia lub dokumenty, udostępnisz plik muzyczny, prześlesz zdjęcia z aparatu na telefon czy skopiujesz dokument tekstowy. Tempo przesyłania danych zależy od tego, z jaką szybkością działa karta sieciowa, i może osiągnąć nawet 250 Mb/s. Dzięki takim parametrom przesyłanie plików jest błyskawiczne, pozwala uniknąć korzystania z danych pakietowych i nie obciąża baterii.

Jak włączyć Wi-Fi Direct w telefonie?

Parowanie urządzeń mobilnych w celu wykorzystania technologii Wi-Fi Direct jest intuicyjne. Usługę włączasz w ustawieniach telefonu, klikając zakładkę „Ustawienia Wi-Fi”, a następnie „Wi-Fi Direct”. Po aktywowaniu usługi urządzenie automatycznie zacznie wyszukiwać inne sprzęty, z którymi może się sparować i przesłać im dane. 

 

Po kilku sekundach wyszukiwania na wyświetlaczu pojawią się nazwy urządzeń, z jakimi możesz się połączyć. Wybierz nazwę urządzenia, na które chcesz wysłać pliki. Odbiorca otrzyma komunikat z prośbą o zezwolenie na połączenie urządzeń. Jeśli wyrazi zgodę (kliknie „tak”), wystarczy, że odnajdziesz dokument, który chcesz udostępnić, i wybierzesz opcję „udostępnij z Wi-Fi Direct”. Po chwili dane znajdą się w pamięci wskazanego wcześniej urządzenia.

 

Przeczytaj także: Jak połączyć telefon z telewizorem? Praktyczne porady

Udostępnianie internetu przez Wi-Fi Direct

Wykorzystując standard Wi-Fi Direct, możesz wysyłać pliki i dokumenty, a także udostępniać internet. Ułatwieniem jest fakt, że nie ma obowiązku dzielenia się hasłem do własnej sieci. 

Najważniejsze korzyści używania Wi-Fi Direct 

Największe zalety Wi-Fi Direct to szybkość transferu i łatwość połączenia. Dzięki najlepszym wynikom jest to technologia często wykorzystywana do streamingu multimediów oraz pracy z plikami o dużych rozmiarach. 

 

Mocnym punktem jest też wsteczna kompatybilność. Wi-Fi Direct bazuje na standardach Wi-Fi, co umożliwia parowanie urządzeń nowych z tymi wyprodukowanymi według starszych technologii. 

 

Mówiąc o pozytywach Wi-Fi Direct, nie sposób pominąć kwestii uniwersalności. To właśnie za jej przyczyną połączysz ze sobą różnego rodzaju urządzenia. Transfer danych może odbywać się nie tylko pomiędzy dwoma sprzętami, np. telefonem i tabletem. Technologia pozwala nawet na mobilną wymianę danych pomiędzy kilkoma urządzeniami jednocześnie.

 

Prosta konstrukcja i większy zasięg sprawiają, że przesyłanie plików jest znacznie bezpieczniejsze i szybsze niż w przypadku używania protokołu Bluetooth. Wi-Fi Direct to innowacyjna technologia, która zyskuje coraz większe grono fanów i w bliskiej przyszłości może stać się głównym sposobem transferu danych używanym przez osoby indywidualne i firmy.


Sprawdź również: Jak działa WiFi Calling, czyli „dzwonienie przez WiFi”?

 

Ładowanie