07.11.2023
← Blog

Płatności zbliżeniowe telefonem – jak bezpiecznie z nich korzystać?

Płatności zbliżeniowe telefonem cieszą się dużą popularnością. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu nie tylko nie trzeba wszędzie nosić ze sobą gotówki, lecz także portfela, co spodoba się zwłaszcza zapominalskim. Jak płacić zbliżeniowo telefonem i czy to w pełni bezpieczne?

Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Aby móc płacić zbliżeniowo telefonem, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Nieważna taryfa, jaką masz – może to być oferta na kartę lub na abonament. Ważne jest coś innego. Przede wszystkim Twój smartfon musi być wyposażony w odpowiednią technologię. W przeszłości najpopularniejsze były tzw. anteny NFC. Do dziś taki moduł ma wiele telefonów. W przypadku sprzętu z systemem Android w pierwszej kolejności musisz więc aktywować NFC – możesz zrobić to w ustawieniach smartfona. Oprócz tego sprawdź, czy aplikacja mobilna Twojego banku zezwala na płatności zbliżeniowe telefonem. Jeśli tak, to po włączeniu NFC możesz korzystać z tej funkcji.

 

Jeśli chodzi o iPhone’y, nie trzeba się martwić, czy obsługują taką technologię – obecnie wszystkie modele, które mają Face ID oraz Touch ID, jednocześnie pozwalają na skorzystanie z funkcji Apple Pay opartej na NFC. Jej konfiguracja jest bardzo prosta.
 

Choć w przeszłości technologia NFC święciła triumfy, bywała nieco problematyczna. Czasami wymagała wymienienia SIM, ponieważ nie wszystkie karty wspierały to rozwiązanie. Alternatywą stała się technologia HCE. Obecnie jest coraz bardziej powszechna. Jeżeli Twój smartfon ją ma, do płatności zbliżeniowych telefonem potrzebujesz jedynie aplikacji bankowej obsługującej to rozwiązanie.

 

Współcześnie jeszcze inną opcją są płatności zbliżeniowe telefonem przy pomocy BLIK-a. To polskie rozwiązanie, które obsługują wszystkie duże banki w kraju.

 

Jak wygląda sama płatność zbliżeniowa telefonem? Identycznie jak w przypadku karty płatniczej. Wystarczy, że przyłożysz smartfon z taką funkcją do terminala i gotowe! Płatność zostanie wykonana. Pamiętaj, że przy transakcjach na kwotę powyżej określonego limitu (zazwyczaj 50 lub 100 zł) trzeba wpisać kod PIN. 

Czy płatności zbliżeniowe telefonem są bezpieczne?

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych telefonem to kwestia, nad którą zastanawia się wiele osób. Czy z takiego rozwiązania można korzystać bez obaw? Okazuje się, że jak najbardziej! Eksperci jednoznacznie stwierdzają, że płatności zbliżeniowe telefonem są w zupełności bezpieczne. Co więcej, niektórzy uznają je za bezpieczniejsze od karty płatniczej. Są bowiem chronione na wielu poziomach. W ich przypadku konieczne jest uwierzytelnienie (np. odciskiem palca, skanem twarzy, kodem lub rysunkiem). W przypadku transakcji na wysokie kwoty kolejne zabezpieczenie stanowi oczywiście PIN. Dodatkowo transmisja danych w smartfonie podlega szyfrowaniu. Dzięki temu wykradnięcie ich, a co za tym idzie – uzyskanie dostępu do pieniędzy przez złodzieja, jest znacznie utrudnione. Płatności zbliżeniowe telefonem są więc nie tylko komfortowe i skuteczne, lecz także bezpieczne. Oczywiście wiele zależy od Twojego podejścia – pamiętaj, żeby nie udostępniać innym osobom swojego telefonu i korzystać z płatności telefonem odpowiedzialnie.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych telefonem?

Jeśli masz funkcję płacenia telefonem zbliżeniowo, możesz postarać się, by jeszcze bardziej podnieść swój poziom bezpieczeństwa. Wystarczy, że zachowasz odpowiednią ostrożność i będziesz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim ustaw blokadę ekranu telefonu. Choć wydaje się to oczywiste, wielu użytkowników smartfonów nie stosuje żadnego zabezpieczenia tego typu. Może ono jednak wiele zmienić. Najlepszy pomysł to odblokowywanie telefonu odciskiem palca lub twarzą. Jeżeli jednak Twój smartfon nie ma takiej funkcji, skorzystaj z numerycznego kodu – pamiętaj, aby tego typu hasło nie było zbyt proste. Nie ustawiaj też takiego samego kodu odblokowywania telefonu i PIN-u.
 

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie aplikacji antywirusowej na smartfonie. To zawsze dobre rozwiązanie, ponieważ zwiększa poziom bezpieczeństwa.
 

Warto również ustawić górny próg płatności zbliżeniowych telefonem. Zastanów się, ile mniej więcej wydajesz i na tej podstawie zdecyduj, jaki dzienny limit będzie najlepszy. To dobre zabezpieczenie na wypadek ewentualnej kradzieży telefonu.
 

Ważną kwestią jest też korzystanie z oficjalnych aplikacji bankowych. Niestety, oszustów nie brakuje. Zachowaj więc czujność. Zawsze pobieraj programy z bezpiecznych, sprawdzonych sklepów. Możesz skontaktować się ze swoim bankiem, aby upewnić się, że ściągnięta przez Ciebie apka na pewno jest prawdziwa. Dodatkowo uważaj, na jakie uprawnienia aplikacji wyrażasz zgodę.

 

Ładowanie