31.10.2016
← Blog

Radio ON – włączeni w walkę z rakiem. Wywiad z Sylwią Krawczuk

O początkach, planach oraz udziale w Virgin Mobile Academy opowiada Sylwia Krawczuk redaktor naczelna Radia ON – pierwszego i jedynego w Polsce radia terapeutycznego, dedykowanego społeczności onkologicznej.

Jakie były początki Radia ON?

Pomysł stworzenia Radia ON zrodził się z potrzeby pacjentów, podopiecznych Fundacji Spełnionych Marzeń. Szukaliśmy wspólnie z nimi takiej formy wsparcia, która byłaby dla nich dostępna o każdej porze dnia i nocy. Wpadliśmy wtedy na pomysł audycji terapeutycznych. Radio internetowe jako ich nośnik okazało się najprostszym rozwiązaniem. Pomysł bardzo spodobał się naszym podopiecznym i ich rodzinom, więc szybko przystąpiliśmy do realizacji.

Początki były trudne, ponieważ nie mieliśmy doświadczenia z tego typu medium, ale dzięki zaprzyjaźnionym dziennikarzom oraz wolontariuszom udało się! Właśnie świętujemy swoje pierwsze urodziny. W tym czasie wyemitowaliśmy kilkaset audycji i umieściliśmy na swojej stronie kilkadziesiąt podcastów. Docieramy do prawie wszystkich dziecięcych ośrodków onkologicznych w Polsce i około 20 specjalistycznych klinik dla dorosłych. Mimo to nadal się uczymy, a nasi słuchacze bardzo nam pomagają i sygnalizują na bieżąco swoje potrzeby. Wszystkie są dla nas cenną wskazówką przy planowaniu tematów audycji.

Jaki cel przyświeca Waszym audycjom?

Radio ON edukuje, wspiera i daje nadzieję. Naszą ramówkę tworzą audycje informacyjne, poradnicze, rozmowy z ekspertami, a także bajki dla najmłodszych i porządna porcja dobrej muzyki. Dużą rolę odgrywają historie ludzi, którzy z rakiem wygrali i są żywym świadectwem tego, że choroba, mimo że wiele nam zabiera, także bardzo dużo daje. Takie spotkania emitowane na antenie naszego radia mają ogromne walory terapeutyczne i cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Jaki wpływ może mieć Radio ON na osobę chorą i jej rodzinę?

Mamy nadzieję, że nasze audycje pomagają choremu oraz jego rodzinie oswoić chorobę, przygotować się do walki, jak również przetrwać ją fizycznie i psychicznie. Najlepszym dowodem pozytywnego oddziaływania radia na życie społeczności onkologicznej są listy i maile z podziękowaniami za naszą pracę, które licznie otrzymujemy.

Skąd czerpiecie tyle pozytywnej energii do tworzenia Waszych audycji?

Zespół Radia ON to przede wszystkim osoby z dużym bagażem doświadczeń związanych z chorobą. Wygrana z rakiem dała im siłę do działania, napełniła ich pozytywną energią, którą teraz chcą dzielić się z innymi potrzebującymi. Motywację dają nam również pozytywne opinie i reakcje naszych słuchaczy.

Co sprawiło, że zgłosiliście swój projekt do Virgin Mobile Academy?

Na pewno jednym z decydujących czynników była chęć wygranej. Nasz projekt utrzymuje się ze skromnych środków finansowych Fundacji Spełnionych Marzeń i Fundacji Pocancerowani. Główna wygrana w konkursie umożliwiłaby nam rozwój, chociażby budowę profesjonalnego studia radiowego. Ważna była dla nas również opinia i pomoc ekspertów zaangażowanych w Virgin Mobile Academy.

Co dał Wam udział w Virgin Mobile Academy?

Jeszcze większą motywację do działania i potwierdzenie, że projekt jest dobrze przygotowany nie tylko ideologicznie, ale również biznesowo. Nagroda pieniężna była dla nas wsparciem w naszych wydatkach związanych z promocją radia w internecie i mediach społecznościowych. Dziękujemy za to wyróżnienie. 

Jakie cele stawiacie sobie na najbliższy czas?

Obecnie, po roku działalności, wprowadziliśmy zmiany w ramówce i naszym celem jest zrealizowanie jej na najwyższym poziomie. Musimy wywiązać się z obietnic, które daliśmy naszym słuchaczom. Jest wiele zagadnień, o których wyjaśnienie poprosili i nie chcemy pozostawić ich bez pomocy oraz wparcia. To jest dla nas najważniejsze.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Dowiedz się więcej o projekcie Radio ON tutaj.

Przeczytaj również podsumowanie Virgin Mobile Academy.

Ładowanie