16.01.2024
← Blog

W jaki sposób połączyć telefon z radiem? Czy do tego celu konieczne jest użycie kabla?

Słuchanie radia i powtarzających się w nim raz za razem utworów może nudzić. Wolisz odtwarzać swoje własne playlisty albo ulubione podcasty? To możliwe, jeśli połączysz smartfon z radiem samochodowym. Wystarczy kabel Jack-Jack, USB, transmiter albo bezprzewodowy Bluetooth.

 

Połączenie telefonu z radiem przez AUX

Smartfon możesz połączyć z radiem samochodowym za pomocą popularnego złącza AUX. Ważne, aby odtwarzacz w aucie był wyposażony w wejście tego typu. Nie jest natomiast konieczne, by telefon miał takie wyjście – wystarczy otwór słuchawkowy! 

 

To bardzo popularne rozwiązanie w autach starszego typu. Wszystko, czego potrzebujesz (oczywiście poza smartfonem i radiem z wejściem AUX), to kabel Jack-Jack 3,5 mm. Pozwala na szybką i niezakłóconą transmisję danych. Nie ma znaczenia, czy masz dostęp do internetu, czy jesteś na odludziu. Działa zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.

 

Minusem tego rodzaju połączenia jest brak możliwości wyboru odtwarzanych utworów z poziomu radia. Trzeba posługiwać się menu smartfona. To mało wygodne, jeśli podróżujesz samotnie. Jeśli to dla ciebie zbyt duża niedogodność, możesz kupić dodatkowo emulator zmieniarki (cyfrową zmieniarkę) odpowiedni dla modelu twojego auta. Wystarczy podpiąć gadżet do wejścia zmieniarki CD z tyłu radia samochodowego, a następnie podłączyć do niego smartfon przez wejście AUX.

Połączenie telefonu z radiem samochodowym przez USB

Jeśli radio w twoim samochodzie wyposażone jest w wejścia USB, możesz z nich skorzystać, aby podłączyć smartfon i słuchać w trasie ulubionej muzyki lub podcastu, zamiast niezmieniających się przez wiele tygodni playlist radiowych.

 

Zwróć przy tym uwagę, by kabel nie był dłuższy niż 1,5 m. W przeciwnym razie transfer nie będzie płynny. Z tego powodu odtwarzanie muzyki będzie zakłócone jak przy odsłuchiwaniu utworów z porysowanej płyty CD.

 

Wybrany kabel powinien też obsługiwać standard co najmniej USB 2.0 (około 480 Mb/s) i wspierać przesył danych. To znaczy, że musi być przeznaczony do tego typu zadań. Nie każdy przewód USB będzie więc odpowiedni ze względu na budowę. Nie obejdzie się bez poznania specyfikacji danego kabla.

 

Na koniec weź pod uwagę rodzaj gniazda w swoim smartfonie i samochodzie. Jeśli posługujesz się sprzętem z systemem Android, najprawdopodobniej odpowiedni będzie kabel z końcówkami USB-C i USB-A lub USB-C i USB-B. Posiadacze iPhone’ów będą musieli skorzystać ze złącza z końcówką lightning, które wykorzystuje Apple (choć powoli odchodzi od tego rozwiązania).

 

Nowsze samochody mają radia kompatybilne z systemem Android lub iOS. Gdy tylko podłączysz telefon, wyświetli się uprawniona aplikacja CarPlay lub Android Auto. Dzięki niej odgrywane utwory będą wyświetlały się na ekranie centralnym w samochodzie, co znacznie ułatwi przeskakiwanie pomiędzy plikami i odtwarzanie wyłącznie ulubionych kawałków.

Połączenie telefonu z radiem samochodowym przez Bluetooth

Odtwarzanie muzyki z telefonu na odbiorniku radiowym w samochodzie jest możliwe dzięki Bluetooth. W tym przypadku nie potrzeba żadnego kabla, ponieważ Bluetooth to technologia bezprzewodowa. Radio samochodowe musi jednak mieć wbudowaną taką techniczną możliwość.

 

Wybierz opcję Bluetooth w radiu, włącz ją w smartfonie i sparuj urządzenia (wybierz odbiornik z listy, która wyświetli się na ekranie telefonu). Pamiętaj, by wcześniej rozłączyć wcześniej sparowane urządzenia. W przeciwnym razie nie połączysz telefonu z radiem samochodowym.

 

Nie obawiaj się, że przez korzystanie z Bluetooth nie usłyszysz, gdy ktoś będzie do ciebie dzwonił. Wraz z pierwszym sygnałem dzwonka automatycznie ściszy się odtwarzana muzyka.

 

Utwory zapisane na telefonie możesz odtwarzać tak długo, jak długo masz naładowany telefon. Jeśli jednak chcesz odsłuchać podcast albo koncert – musisz być online. Skorzystaj z najtańszego internetu na kartę i ciesz się podróżą bez ryzyka, że nagle wyczerpiesz dane i stracisz możliwość dalszego słuchania muzyki czy podcastów.

Połączenie telefonu z radiem przez transmiter

Jeśli jeździsz samochodem starszego typu albo nie masz radia z wejściem AUX, USB lub wbudowaną technologią Bluetooth, wybawieniem może się okazać transmiter samochodowy.

 

To niewielki gadżet, który wpina się w otwór na zapalniczkę samochodową i łączy ze smartfonem bezprzewodowo przez Bluetooth albo za pomocą kabla USB lub Jack-Jack 3,5 mm. Aby zacząć słuchać muzyki, ustaw wspólną częstotliwość w transmiterze i radiu. Gotowe! Jak widzisz, nawet jeśli masz auto-seniora możesz korzystać w nim z nowoczesnych technologii.

 

Jeśli masz ochotę słuchać muzyki prosto z sieci i szukasz najkorzystniejszej cenowo oferty, przetestuj propozycję od Virgin Mobilne. „Miesiąc za darmo” brzmi kusząco? Wybierz starter i zacznij cieszyć się podróżami samochodem w towarzystwie swojej ulubionej muzyki, a nie tej, którą narzuca ci radio.

 

Ładowanie