04.07.2023
← Blog

Internet za granicą na kartę, abonament – co warto wiedzieć?

Mało kto wyobraża sobie dziś życie bez dostępu do Internetu w telefonie. Warto go mieć nie tylko w domu, lecz także podczas podróży, również tych zagranicznych. Na szczęście jest to bardzo proste. Jak działa Internet za granicą na kartę lub abonament i co musisz zrobić, żeby go aktywować? Odpowiadamy!

Wyjazd za granicę wymaga zadbania o różne kwestie. Jeśli podczas pobytu w innym kraju chcesz korzystać z wirtualnej sieci w swoim telefonie, dowiedz się, jakie są zasady tzw. roamingu u Twojego operatora komórkowego. Współcześnie Internet mobilny za granicą działa bez zarzutów, dlatego w większości przypadków nie powinieneś mieć z nim żadnych problemów. Dla pewności sprawdź jednak, o czym powinieneś pamiętać.


Internet za granicą na kartę lub abonament – kiedy się przydaje?

Internet mobilny za granicą może przydać Ci się w różnych sytuacjach. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, pomoże Ci w wielu mniejszych lub większych sprawach. Oczywiście możesz dzięki niemu pozostać w kontakcie z rodziną i znajomymi, sprawdzać swoją skrzynkę pocztową, spędzać czas w social mediach itp. Na wakacjach wyjątkowo ważne jest jednak co innego. Dzięki Internetowi mobilnemu za granicą w kilka chwil możesz zlokalizować na mapie miejsce, w którym przebywasz, wyznaczyć trasę do wybranego punktu, zamówić taksówkę, kupić bilet do muzeum czy innej instytucji kultury, sprawdzić rozkład pociągów czy autobusów, przeczytać menu w restauracji i zarezerwować w niej stolik, a także np. odprawić się na lot samolotem. Dostęp do sieci jest więc czymś, co w dużym stopniu ułatwi Ci życie. Oczywiście w hotelach będziesz mieć dostęp do Wi-Fi. Wówczas bez problemu możesz nie tylko surfować w sieci, lecz także korzystać z dodatkowych funkcji, jak Wi-Fi calling. Wciąż jednak przyda Ci się Internet w telefonie za granicą, będący transferem danych komórkowych. W końcu nie będziesz przez cały czas przebywać w hotelowym pokoju.

Jak działa Internet mobilny za granicą? Kilka słów o roamingu

Internet za granicą w telefonie to tzw. roaming zagraniczny. Na czym polega? To bardzo proste. Będąc w innym kraju, automatycznie logujesz się do sieci zagranicznego operatora. Dzięki temu korzystasz z jego usług – możesz wysyłać SMS-y, dzwonić, a także włączać transfer danych i surfować w sieci.

 

Ile kosztuje Internet za granicą na kartę lub abonament? To zależy. W krajach Unii Europejskiej panuje zasada „roam like at home”. Oznacza to, że możesz korzystać z usług zagranicznego operatora prawie na takich samych zasadach, jak w przypadku tego krajowego. Identyczny jest koszt dzwonienia i wysyłania SMS-ów. W przypadku Internetu mobilnego za granicą istnieją jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze, aby mieć dostęp do korzystnego roamingu, nie możesz częściej używać swojej karty SIM za granicą niż w Polsce. Po drugie – operatorzy komórkowi dają osobne pakiety Internetu do wykorzystania za granicą, w ramach których za darmo można korzystać z sieci. Po ich przekroczeniu trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami.
 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w krajach poza UE. W ich przypadku Internet mobilny za granicą, a także wysyłanie SMS-ów czy wykonywanie połączeń telefonicznych od początku są dodatkowo płatne. Czasami opłaty są naprawdę wysokie. Aby uniknąć horrendalnych rachunków, możesz wykupić u operatora specjalny pakiet danych. Bez trudu znajdziesz paczki gigabajtów przygotowane właśnie na taką okazję.

Virgin Mobile – Internet za granicą. Jak włączyć?

Jak włączyć Internet za granicą? W Virgin Mobile nie musisz nic robić. Tak samo działa w tym przypadku zarówno abonament, jak i oferta na kartę. Roaming jest aktywowany automatycznie. W chwili, gdy przekroczysz granicę innego kraju, po prostu otrzymasz SMS-a z informacją na temat obowiązujących stawek zarówno za rozmowy i SMS-y, jak i transfer danych internetowych.

Jak włączyć Internet za granicą z poziomu telefonu?

Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Roaming danych możesz włączyć lub wyłączyć także z poziomu telefonu. Koniecznie sprawdź więc przed wyjazdem, czy na pewno wszystko jest odpowiednio ustawione. Internet w telefonie za granicą możesz włączyć w następujący sposób:

  • W smartfonie z systemem Android: wejdź w „Ustawienia”, a następnie stuknij „Sieć i internet” / „Wi-Fi i internet” / „Karty SIM i sieci komórkowe” lub podobne określenie. Następnie przejdź do „Sieć komórkowa” / „SIM i sieci” / „Ustawienia zaawansowane”. Znajdziesz tam opcję włączenia lub wyłączenia roamingu międzynarodowego.
  • W smartfonie z systemem iOS: otwórz „Ustawienia”, a następnie wybierz „Sieć komórkowa”. Stuknij „Opcje danych komórkowych” – teraz możesz włączyć lub wyłączyć zagraniczny roaming.


 

Jak widzisz, ustawienie i korzystanie z Internetu za granicą na kartę lub abonament jest bardzo proste.

 

Ładowanie