15.06.2017
← Blog

Nowe zasady roamingu - co musisz wiedzieć?

Zaktualizowaliśmy cennik usług w roamingu. Dzięki temu w trakcie wyjazdów do Unii Europejskiej będziecie mogli cieszyć się niższymi stawkami za połączenia wychodzące, a połączenia przychodzące będą bezpłatne.

Proces ujednolicenia cen roamingu w Unii Europejskiej trwał kilka lat, ale w tym roku użytkownicy nareszcie będą mogli skorzystać z nowych cenników. Zgodnie z unijną dyrektywą, od 15 czerwca 2017 roku ceny usług w roamingu maleją do poziomu krajowego.

Roam like at home - co to w ogóle znaczy?

Nowe zasady rozliczania się za usługi w roamingu zakładają zrównanie cen połączeń i wysyłania SMS-ów na terenie całej Unii Europejskiej. Stąd wzięło się właśnie określenie Roam like at home - zakłada to oferowanie klientom tych samych stawek za usługi niezależnie od kraju Wspólnoty, w którym przebywają.

Pakiety minut, SMS-ów i gigabajtów w ramach ofert Virgin Mobile działają tylko na terenie Polski - za to podstawowe cenniki usług poza granicami kraju zostały zrównane z krajowymi. Oznacza to, że wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów od 15 czerwca jest znacznie tańsze niż wcześniej.

Cennik usług w roamingu Virgin Mobile

W ofercie na kartę:

  • minuta połączenia wychodzącego: 0,29 zł;
  • minuta połączenia przychodzącego: 0,05 zł;
  • wysłanie wiadomości SMS: 0,09 zł.

W ofercie na abonament:

  • minuta połączenia wychodzącego: 0,29 zł;
  • minuta połączenia przychodzącego: 0,05 zł;
  • wysłanie wiadomości SMS: 0,09 zł.

Telefon odbierasz bez dodatkowych opłat

Każdy klient Virgin Mobile dostaje pulę minut, którą może wykorzystać poza granicami Polski bez żadnych dodatkowych opłat. W przypadku oferty na kartę jest to 120 minut, a w przypadku abonamentu - 150 minut połączeń przychodzących w roamingu.

Pula związana jest z zasadą FUP, czyli Fair Usage Policy. Oznacza to dosłownie Politykę Uczciwego Korzystania. Wprowadzenie takich zasad zarekomendowała sama Komisja Europejska, by przeciwdziałać nadużyciom, czyli sprzedaży polskich kart SIM w innych Państwach UE. Ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce są bardzo niskie w porównaniu do innych krajów Wspólnoty. Gdyby polskie karty zaczęły być wykorzystywane przez obywateli państw ościennych, np. Czech czy Niemiec, oznaczałoby to znaczny wzrost kosztów dla operatorów. W konsekwencji doprowadziłoby to do wzrostu cen na polskim rynku.

Zamiast podnosić ceny usług sprawdziliśmy, ile średnio nasi  klienci wykonywali połączeń w roamingu do tej pory. Po wyliczeniu średniej podnieśliśmy limit FUP dwukrotnie. Po roku pula będzie wyliczana ponownie na podstawie tego, jak wykorzystywane były usługi rok wcześniej.

Internet w roamingu

Klienci Virgin Mobile mogą skorzystać z internetu w roamingu, a cena tego typu usług również się zmniejszyła. Koszt internetu poza granicami Polski to teraz 0,12 zł za MB. Trzeba tylko pamiętać o lejku w roamingu, czyli ograniczeniu prędkość transferu danych do 32 kbps. Aby korzystać z internetu w pełnej prędkości, należy wykupić jeden z pakietów internetu w roamingu.

Ze szczegółowymi regulaminami roamingu Virgin Mobile możecie zapoznać się na odpowiedniej podstronie, z której można pobrać dokumenty PDF dla każdej z taryf.

Ładowanie