10.08.2023
← Blog

O czym należy pamiętać, korzystając z aplikacji randkowych? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Aplikacje randkowe stają się coraz popularniejsze. Wiele osób, bez względu na wiek, szuka dziś partnera lub partnerki właśnie za ich pośrednictwem. Korzystając z nich, należy jednak zachować ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem. Co zrobić, by aplikacje randkowe były bezpieczne?

Korzystanie z wirtualnej sieci daje nie tylko wiele ciekawych możliwości, lecz także wiąże się z różnorodnymi zagrożeniami. Dotyczy to również aplikacji randkowych – darmowych lub płatnych. Choć mają one wiele zabezpieczeń, nie zawsze to wystarczy, by w pełni ochronić użytkowników. Wiele zależy bowiem od nich samych. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, podczas używania aplikacji randkowych na telefon.
 

Czy aplikacje randkowe na telefon są bezpieczne?

Internet daje dziś wiele możliwości, jeśli chodzi o poszukiwania drugiej połówki. Na telefon możesz pobrać zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje randkowe – wybór jest naprawdę spory. Mają one różnorodne zabezpieczenia, których celem jest ochrona prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Niestety, nawet najlepsze aplikacje randkowe nie są w stanie zagwarantować tego w 100%, ponieważ wiele zależy od ostrożności korzystających z nich osób. Programy same w sobie też nie są doskonałe. Od strony technicznej dobrze chronią użytkowników, jednak w kwestii prywatności bywa różnie. Co może być potencjalnie niebezpieczne? Warto wymienić kilka takich rzeczy.

 

Najpopularniejsze aplikacje randkowe zazwyczaj pozwalają na zarejestrowanie się za pośrednictwem znanych portali społecznościowych. Konta są wówczas niejako połączone. W takiej sytuacji o wiele łatwiej znaleźć cię w social mediach, co może stanowić zagrożenie dla prywatności.

 

Ponadto problematyczne są uprawnienia aplikacji. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność podawania swojej lokalizacji. Wymaga tego wiele najpopularniejszych aplikacji randkowych w Polsce. W czym tkwi zagrożenie? Gdy podajesz swoją geolokację, druga osoba może dowiedzieć się, gdzie aktualnie jesteś, czasem z bardzo dużą dokładnością. Niestety nie zawsze jest to bezpieczne.

 

Potencjalnym ryzykiem może być też wgrywanie swojego zdjęcia, do którego mają dostęp wszystkie osoby używające danej aplikacji randkowej. Wymaga tego zdecydowana większość apek.

Z jakimi zagrożeniami można spotkać się na aplikacjach randkowych w Polsce?

Bez względu na to, czy wybierasz płatne, czy bezpłatne aplikacje randkowe, korzystanie z nich wiąże się z różnymi potencjalnymi zagrożeniami. Jedne wynikają bezpośrednio z działania samych programów, inne natomiast uzależnione są od twojego zachowania. Do podstawowych niebezpieczeństw na popularnych aplikacjach randkowych zalicza się:

 • wyłudzenia – najczęściej finansowe, choć równie groźne są wyłudzenia danych osobowych;
 • doxxing – upublicznianie zebranych na aplikacji randkowej prywatnych informacji (zdjęć, screenów rozmów) o danej osobie w celu zaszkodzenia jej lub jej zawstydzenia;
 • atak hakerski w celu kradzieży danych – może być związany zarówno z niedoskonałymi zabezpieczeniami aplikacji randkowej na telefon, jak i nierozważnym zachowaniem użytkownika, np. otwieraniem nieznanych linków;
 • stalking – nękanie, np. poprzez ciągłe wysyłanie wiadomości, dzwonienie, śledzenie drugiej osoby. Jest wynikiem podania zbyt wielu informacji o sobie w aplikacji randkowej. Aby uwolnić się od stalkera, czasami nie wystarcza nawet nowy numer na kartę – w takiej sytuacji sprawą powinna zająć się policja;
 • catfishing – jest specyficznym rodzajem internetowego oszustwa. To sytuacja, w której osoba poznana w aplikacji randkowej podszywa się pod kogoś, kim nie jest i buduje swój fałszywy wizerunek. Takie działanie może być motywowane zarówno chęcią wyłudzenia, szantażu lub zemsty, jak i zabawy czy rozrywki.

 

To jedne z największych zagrożeń, jakie niesie ze sobą poszukiwanie drugiej połówki online. Nie są od nich wolne nawet dobre aplikacje randkowe. Możesz jednak spróbować ograniczyć potencjalne niebezpieczeństwa.

Jak zachować bezpieczeństwo na płatnych i darmowych aplikacjach randkowych?

Twoje bezpieczeństwo na aplikacjach randkowych w dużej mierze zależy od ciebie. Oto co możesz zrobić:

 • korzystaj ze sprawdzonych i polecanych aplikacji randkowych na telefon;
 • sprawdź, jakie zabezpieczenia oferuje dana apka;
 • zastanów się nad płatną wersją programu – darmowe aplikacje randkowe mają czasami mniejsze zabezpieczenia;
 • wybierz aplikację randkową, która oferuje dwuskładnikowe uwierzytelnianie;
 • ustaw odpowiednio złożone hasło do swojego konta na aplikacji randkowej;
 • nie łącz swojego profilu w aplikacji randkowej z innymi usługami online lub kontami w mediach społecznościowych;
 • nie przesyłaj pieniędzy obcym osobom;
 • zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie przed atakiem hakerskim, np. poprzez zainstalowanie programu antywirusowego na smartfonie;
 • nie klikaj w podejrzane linki, które dostajesz od osób z aplikacji randkowych;
 • nie podawaj swoich danych nieznanym osobom (chodzi tu o takie informacje jak nazwisko, numer telefonu, adres, miejsce pracy itp.);
 • nie wysyłaj swoich zdjęć i filmów, zwłaszcza tych o charakterze erotycznym;
 • ustawiaj ręcznie swoją lokalizację (jeśli dana aplikacja randkowa na to pozwala);
 • skontaktuj się z obsługą aplikacji randkowej, jeżeli uważasz, że osoba, z którą rozmawiasz, zachowuje się podejrzanie.

 

Jeżeli zdecydujesz się zobaczyć „w realu” z osobą z aplikacji randkowej, umów się na spotkanie w miejscu publicznym. Poinformuj też o nim swoich bliskich.

Ładowanie