14.02.2023
← Blog

Tryb incognito na telefonie – w jaki sposób działa i jak go włączyć?

W sieci trudno o zachowanie prywatności. Możesz nieco poprawić tę sytuację, włączając tryb incognito podczas przeglądania internetu na komputerze lub telefonie. Nie zapewnia on jednak pełnej anonimowości, tylko sprawia, że aktywność w sieci nie zapisuje się na używanym przez ciebie urządzeniu. Wciąż ma to swoje zalety. Dowiedz się, jak włączyć tryb incognito na telefonie.

Tryb incognito to funkcja, którą mają popularne przeglądarki internetowe. Działa również na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu bez problemu możesz z niej korzystać na swoim smartfonie. Tryb incognito jesteś w stanie włączyć praktycznie w dowolnym momencie – zajmie ci to dosłownie kilka sekund.

Co to jest tryb incognito?

Współczesne smartfony pozwalają na korzystanie z wielu przydatnych i interesujących funkcji związanych z internetem. Tethering przez USB czy Wi-Fi calling to tylko niektóre z nich. Ciekawą opcją, którą stosuje się również na komputerach stacjonarnych i laptopach, jest tryb incognito. W praktyce to funkcjonalność nie samego telefonu, a zainstalowanej na nim przeglądarki internetowej. Warto poznać ją nieco bliżej.

Tryb incognito nazywany bywa inaczej trybem prywatnym lub inprivate. Po raz pierwszy wprowadzono go w 2005 roku w przeglądarce internetowej Safari. Obecnie oprócz niej obsługują go m.in. Google Chrome, Mozilla Firefox i Opera. Możesz więc korzystać z tej opcji we wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach internetowych – zarówno na smartfonie z systemem Android, jak i z iOS.

Tryb incognito na telefonie działa w taki sam sposób, co na komputerze. Włączając go, częściowo ukrywasz swoją aktywność w internecie. Co to oznacza w praktyce? Gdy przeglądasz internet w przeglądarce ustawionej na tryb prywatny, żadne informacje związane z odwiedzanymi przez ciebie witrynami nie zapisują się na smartfonie. Dotyczy to:

 • historii wyszukiwanych i otwieranych stron;
 • plików cookies;
 • wpisanych loginów, haseł itp.;
 • danych zapisanych w formularzach internetowych.

 

Innymi słowy, tryb incognito na telefonie sprawia, że nie zostawiasz po sobie śladów w historii używanej przeglądarki. Na pierwszy rzut oka pomaga to więc w chronieniu prywatności. Niestety w praktyce tryb incognito nie zwiększa poziomu anonimowości w sieci. Pamiętaj więc, że nie jest to dobre zabezpieczenie telefonu, a jedynie funkcja dodatkowa. Jeśli chcesz lepiej chronić swoje urządzenie mobilne, postaw na inne metody. Możesz np. zainstalować darmowy antywirus na telefon.

Tryb incognito na telefonie – kto wciąż może widzieć twoją aktywność w sieci?

Tryb incognito jest niedoskonały, ponieważ niektórzy wciąż mają dostęp do twojej aktywności. Jest ona widoczna dla:

 • administratorów stron internetowych, które odwiedzasz;
 • dostawcy internetu;
 • firm i sieci reklamowych, które wykorzystują złożone skrypty kontrolujące aktywność w internecie;
 • administratorów sieci lokalnych (mogą być nimi pracodawcy, władze uczelni itp.).

 

Wciąż jednak warto wiedzieć, jak włączyć tryb incognito. Mimo ograniczeń może on pomóc ci w uniknięciu targetowanych reklam, ukryciu aktywności przed osobami, które mają dostęp do twojego smartfona, a także m.in. w wyszukiwaniu tanich połączeń lotniczych.

Tryb incognito – Chrome

Jak włączyć tryb incognito? Cały proces jest banalnie prosty. Oczywiście w zależności od tego, z jakiej przeglądarki korzystasz, poszczególne kroki mogą się nieco różnić. Na telefonach z Androidem bardzo popularne jest Google Chrome. Cały proces uruchamiania tej funkcji wygląda następująco:

 1. Otwórz przeglądarkę Chrome.
 2. Stuknij ułożone pionowo trzy kropki znajdujące się po prawej stronie od paska adresu.
 3. Włącz tryb incognito poprzez wybranie opcji „Nowa karta incognito”.

Tryb incognito – Opera

Jak wejść w tryb incognito na telefonie z przeglądarką Opera? To równie proste. Wystarczą dwa kroki.

 1. Przytrzymaj przez chwilę ikonę aplikacji Opera.
 2. Wybierz opcję „Nowa karta prywatna”.

 

Opcjonalnie możesz otworzyć Operę, a następnie stuknąć w symbol oznaczający liczbę otwartych kart i przesunąć na „Prywatne”. Innym sposobem jest wybranie odpowiedniej opcji z menu przeglądarki.

Tryb incognito – Firefox

Aby otworzyć tryb incognito w Mozilla Firefox, również wystarczy kilka stuknięć w ekran. Wejdź w menu przeglądarki i wybierz opcję „Nowa karta prywatna”. Gotowe!

Tryb incognito – Safari

Podobnie włącza się tryb incognito w Safari, przeglądarce przeznaczonej dla smartfonów z systemem iOS. Oto co musisz zrobić krok po kroku:

 1. Włącz przeglądarkę Safari.
 2. Wybierz ikonę przedstawiającą dwa kwadraty.
 3. Kliknij napis „Prywatne”.
 4. Wybierz „Gotowe”.

 

Teraz bez problemu możesz korzystać z trybu prywatnego na iPhonie.

Jak wyłączyć tryb incognito na telefonie?

Wiesz już, jak włączyć tryb incognito. Ale co w sytuacji, gdy zechcesz przestać z niego korzystać? Nic prostszego. Wystarczy, że po prostu zamkniesz karty otworzone w trybie prywatnym. Pamiętaj jednak, że w tym momencie stracisz dostęp do historii stron, które w nim otwierałeś.

 

Ładowanie