18.07.2022
← Blog

Częstotliwości 5G – co warto o nich wiedzieć?

Sieć 5G to technologia mobilna piątej generacji – standard sieci komórkowej będący następcą 4G. Rozwój 5G ma pozwolić osiągnąć większą prędkość pobierania i wysyłania oraz zmniejszyć opóźnienia w transmisji. Sprawdź, jakie częstotliwości 5G wykorzystywane są w Polsce.

Częstotliwości 5G – czym są i jakie dają możliwości?

5G to najnowsza, piąta generacja sieci komórkowej. Wykorzystuje wysokie częstotliwości fal radiowych i łącza światłowodowe transmitujące dane pomiędzy nadajnikami. Gwarantuje dostęp do szybkiego i stabilnego internetu, z którego parametrami nie mogą równać się te, jakie oferują dotychczasowe technologie mobilne.

Najważniejsze zalety technologii mobilnej piątek generacji:

  • ekspresowe tempo pobierania danych;
  • duży zasięg sieci;
  • większa prędkość transferu danych;
  • mniejsze opóźnienia w transmisji;
  • dostępność na większości urządzeń;
  • niezawodna stabilność łącza, na którą nie będzie wpływać liczba użytkowników jednocześnie korzystających z łącza;
  • energooszczędność;
  • większy zasięg sieci.

 

Internet 5G znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i poprawi komfort życia Polaków. Dzięki niemu:

  • w krótszym czasie pobierzesz nawet duże pliki z internetu;
  • będziesz mieć nieograniczone możliwości streamowania;
  • obejrzysz filmy w najwyższej jakości (HD, 4K czy 8K) bez przerw i zakłóceń;
  • zdalna praca i nauka staną się łatwiejsze i płynne;
  • zyskasz dostęp do internetu nawet w miejscach o dużym zagęszczeniu ludności;
  • poprowadzisz wideokonferencję bez obaw o jakość obrazu czy ścieżki dźwiękowej;
  • będziesz swobodnie używać komunikatorów do rozmów wideo, nawet jeśli w tym samym czasie inny użytkownik internetu zacznie używać tego samego łącza;
  • obejrzysz na żywo transmisje z najważniejszych wydarzeń sportowych.

 

Dowiedz się więcej: Sieć 5G – co to jest i od kiedy pojawi się w Polsce?

Sieć 5G – częstotliwości dostępne dla użytkowników

Jeśli chodzi o działanie standardu 5G, można wskazać kilka zakresów częstotliwości – są to fale w dolnym, średnim i wysokim zakresie. W Polsce cały czas trwają prace wdrażające najwyższe częstotliwości sieci 5G, które zwiększą komfort korzystania z usług mobilnych i umożliwią wprowadzanie zupełnie nowych usług.

Dolny zakres fal – internet 5G o częstotliwości 700 MHz

Są równomiernie rozprowadzane i nie zakłócają ich budynki, drzewa ani inne przeszkody. Zapewniają dobry zasięg – obejmują teren prawie całego kraju. Nie zapewniają jednak szybkiego tempa transmisji. 

Fale o średnim zakresie – 1800–3800 MHz

Ten zakres zapewnia równowagę pomiędzy zasięgiem a szybkością internetu. Połączenie jest stabilne, nawet gdy korzysta z niego kilku użytkowników jednocześnie. To pasmo najefektywniej działa w miejscach gęsto zabudowanych. Tempo pobierania w przypadku tej częstotliwości sięga 600 Mb/s.

Wysoki zakres fal – sieć 5G o częstotliwości 24–28 GHz 

To pasmo, które nie jest jeszcze w pełni wykorzystywane przez standard 5G i ciągle trwają prace związane z jego rozwojem. Częstotliwości 24–28 GHz, czyli 24000–28000 MHz, umożliwiają osiągnięcie transmisji o prędkości nawet 20 Gb/s, ale mogą być używane w przestrzeni do 200 metrów (obszar zabudowany) lub do 500 metrów (teren otwarty). Ograniczenia terytorialne związane są z dużą podatnością na powstawanie zakłóceń spowodowanych przeszkodami architektonicznymi i nierównym ukształtowaniem terenu. 

 

Połączenie tych trzech częstotliwości sprawi, że za kilka lat dostępny będzie pełen wachlarz możliwości sieci piątej generacji. Częstotliwość 5G zapewni wysokie prędkości przesyłania danych pomiędzy wieloma urządzeniami w tym samym czasie. Spowoduje to rozwój inteligentnych i bardziej ekologicznych miast oraz upowszechnienie się autonomicznych pojazdów.

 

Sprawdź również: Jak działa Internet? Czym jest sieć, z której właśnie korzystasz?

5G a bezpieczeństwo cyfrowe

Internet 5G to technologia przyszłości – sprawi, że koncepcje inteligentnych domów i miast staną się realne, co oznacza podłączenie do sieci wielu nowych urządzeń. Rodzi to pytania o bezpieczeństwo i prywatność, ponieważ niemal każde z tych urządzeń będzie przetwarzać dane osobowe. 

W związku z tymi kwestiami podczas prac z zakresu budownictwa oraz rozwoju nowej infrastruktury i sieci 5G szczególny nacisk kładzie się na osiągnięcie maksymalnego poziomu cyberbezpieczeństwa. Zadaniem operatorów sieci komórkowych jest dbanie o ochronę danych klientów, ale odpowiedzialność i przemyślane działanie będą wymagane też od samych użytkowników internetu, a to jednak stanowi duże wyzwanie.

 

Czytaj także: 

 

Ładowanie